×

15 prostych rzeczy, które możesz zrobić dla naszej planety. Codziennie o nich pamiętaj

Produkcja plastiku jest przerażająca. Ilość śmieci, która zalewa naszą planetę powoduje, że nieodwracalne zmiany przyrody, a co za tym idzie nasze otoczenie już za parę lat może wyglądać zupełnie inaczej. Wyobrażasz sobie, że Twoje dziecko nigdy nie zobaczy błękitnych wód oceanów, zielonych i gęstych lasów lub śniegu w zimie?

Nie olewaj tematu środowiska! Jeszcze nie jest za późno! Nawet najmniejsza zmiana w postępowaniu każdego z nas może coś zmienić. Wystarczy, że zmienisz kilka nawyków. Jeśli jeszcze nie wiesz od czego zacząć z chęcią podpowiadamy i podrzucamy kilka propozycji!

#1 Zrezygnuj z wody w plastikowej butelce

Może wydawać się to nierealne, bo przecież jak to?! Wszyscy mówią, że wodę należy pić i to dużo. Oczywiście, pij wodę ale przestań kupować tę w plastikowych butelkach. Warto kupić butelkę wielorazowego użytku – w sklepach znajdziesz wiele modeli w różnych kolorach. O tym, że woda z kranu jest lepsza niż ta w butelce pisaliśmy nie raz. Dodatkowo w naszym kraju kranówka jest na całkiem niezłym poziomie, zaś ta z butelki plastikowej w wysokich temperaturach wydziela szkodliwe substancje. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić czy woda z kranu nadaje się do picia przeczytaj ten artykuł.

#2 Wymień szczoteczkę na bambusową

Obecnie wiele firm (również tych polskich) oferuje ekologiczne szczoteczki do zębów. Koszt bambusowej szczoteczki to około 12-17 zł, czyli cena zbliżona do tej wykonanej z plastiku. Dodatkowo tę bambusową (przechowywaną w odpowiednich warunkach), można użytkować tak samo jak tę z tworzywa sztucznego.

#3 Zrezygnuj z jednorazowych maszynek

Kiedyś wielorazowe maszynki były standardem, dziś nieco przerażają. Okazuje się jednak, że wymiana jak i samo golenie żyletką nie jest trudna, a efekty takiej depilacji są znacznie lepsze.

#4 Zacznij używać mydeł zamiast żeli do kąpieli

Wiele mydeł jest produkowanych z naturalnych surowców, mają lepszy wpływ na naszą skórę, a co najważniejsze – często nie są pakowane w plastikowe opakowania (nie to co butelki z żelem do kąpieli). Jeśli nie chcesz rezygnować z kąpieli z bąbelkami poszukaj kul zapachowych lub żeli w szklanych butelkach.

#5 „Mniej znaczy więcej”

Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Ogranicz swoje potrzeby wydawania do minimum. Wiem, że czasami potrzeba kupienia bezużytecznego gadżetu jest znacznie silniejsza, jednak pamiętaj, że gdzieś te wszystkie rzeczy trzeba przechowywać. Ziemia ma ograniczoną pojemność, lepiej o tym pamiętać.

#6 Naprawiaj i używaj z nowym zastosowaniem

W dzisiejszych czasach każdy chce więcej i szybciej. Kiedy coś się psuje, zamiast pomyśleć jak zreperować dany przedmiot, od razu zastępujemy go nowym towarem. Rzemieślnictwo powoli ginie. Jednak pomyśl o tej satysfakcji gdy uda Ci się naprawić przedmiot! Jeśli jest on całkowicie nienaprawialny, może uda się znaleźć jego nowe zastosowanie? Rozmontuj i spróbuj stworzyć coś nowego!

#7 Wymień plastikowe reklamówki na ekologiczne torby

Bawełniane, z siatki, papierowe. Jeśli chcesz możesz ją zrobić nawet ze starej koszulki lub firanki!

#8 Nie marnuj jedzenia

Blisko 25% społeczeństwa traktuje niezjedzoną żywność po macoszemu, przez co jedzenie trafia w kosz. Postaraj się przygotowywać mniejsze posiłki, a tego czego nie zjesz oddaj biednym, poczęstuj znajomych lub po prostu użyj do stworzenia kompostownika.

#9 Ogranicz poruszanie się samochodem do minimum

 

Trudno dzisiaj żyć bez samochodu, prawda? Jednak jeśli musisz wykonać krótką trasę, przejdź się lub przejedź się rowerem. Wyjdzie Ci to na zdrowie, a przy tym nie zanieczyścisz powietrza. Wybierz komunikację miejską lub postaraj się jeździć jednym pojazdem ze znajomymi – zobaczysz, że przyjazd jednym autem do pracy bardziej zbliży Cię do współpracowników! Myślisz, że nie da się tego przeskoczyć? Ostatnio Szwedzi postanowili ograniczyć poruszanie się… samolotem! To jeden z najbardziej szkodliwych środków transportu, a jednak szwedzcy obywatele starają się walczyć nie tylko ze spalinami auta, ale również samolotów.

#10 Ogranicz kupowanie nowych ubrań

Sieciówki proponują nam wiele kolorowych ubrań, które masowo są produkowane ze sztucznych materiałów i w bardzo kiepskich warunkach. Powiedz temu stop! Lepiej kupuj ubrania z lepszych materiałów, których nie będzie trzeba wymienić po dwóch praniach. Sprawdź także secondhandy, w których często można znaleźć modne perełki.

#11 Segreguj śmieci

Pamiętaj o podziale na plastik, papier, metal, szkło i śmieci bio. Na początku może się wydawać, że to trudne, jednak po kilku tygodniach segregacja wejdzie Ci w nawyk!

#12 Staraj się produkować mniej śmieci

Jak już jesteśmy w temacie śmieci, to postaraj się zredukować ich ilość. Nie wyrzucaj w połowie niezapisanych kartek czy notesów, torby na zakupy używaj po kilka razy, a stare ubrania podrzyj i zrób z nich ścierki do wycierania kurzy.

#13 Zakręcaj wodę podczas mycia zębów

Oszczędzanie wody to również ważny krok w kierunku ratowania naszej planety. W ten sposób uda Ci się również zaoszczędzić na rachunkach! Dzięki zakręcaniu wody podczas mycia zębów możesz zaoszczędzić 5 litrów wody DZIENNIE!

#14 Używaj biletów elektronicznych

Sama przesiadka z samochodu do autobusu nie wystarczy. W dzisiejszych czasach istnieje wiele opcji, które pomogą Ci w oszczędzaniu papieru. Korzystając z biletu w telefonie przyczynisz się do mniejszej wycinki drzew. Używanie elektronicznych biletów to także zniżki na przejazdy!

#15 Ogranicz kupowanie detergentów

Na naszej stronie często publikujemy domowe sposoby na stworzenie własnych środków czystości, które nie zawierają chemii i nie są szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo, własnoręcznie wykonane produkty sprawią Ci satysfakcję! Wymień produkty do prania na domowe, stwórz własny antyperspirant czy produkt do czyszczenia toalet.

Wprowadź te rzeczy do codziennego życia, a zobaczysz, że planeta się odwdzięczy!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]

17 genialnych inspiracji na recykling starych rzeczy

Niektórzy ludzie mają szczególny talent, aby zobaczyć w zwykłych przedmiotach, coś zupełnie innego. Np. co powiesz, aby ze starej trampoliny zrobić ogrodową huśtawkę? Lub użyć roweru do stworzenia umywalki? Kreatywność pozwala na stworzenie naprawdę niezwykłych rzeczy, które z pewnością zadziwią niejednego. Dlatego koniecznie zobacz poniższe inspiracje na recykling mebli! Jeśli chcesz możesz podzielić się z […]

BEEcosystem to modułowy ul, dzięki któremu będziesz mógł hodować pszczoły w salonie

Pszczoły od ładnych paru lat są u nas w modzie. Wszędzie gdzie się da buduje im się różne udogodnienia i pasieki. Jakiś czas temu przebojem było budowanie uli na dachach budynków, teraz wygląda na to, że czas na wnętrza naszych domów. Przezroczysty ul Ul, w którym aż roi się od tych pożytecznych owadów może stać […]

19 przykładów bezsensownych opakowań, które naprawdę irytują wszystkich dbających o środowisko

W świecie, gdy większość osób próbuje ograniczyć produkcję śmieci, istnieją ludzie którzy wciąż nie patrzą na to jaki wpływ mają nasze działania. Na przykład kiedy zamawiasz coś z internetu, zwracasz uwagę na to jak coś je zapakowane lub czy kupując warzywa i owoce pakujesz je w foliówki? Osobom, których fotografie zaraz zobaczysz, przejmują się środowiskiem […]

17 przykładów na to, że dobre projektowanie może iść w parze z poszanowaniem przyrody

Czy nie można by sprawić, że rosnące drzewo staje się częścią danego wnętrza zamiast je wycinać? Lub czy stworzenie zielonego mostu nad autostradą, tak aby dzikie zwierzęta mogły swobodnie przedostać się z jednej strony lasu na drugą jest tak problematyczne? Te małe i dla niektórych, nie znaczące rzeczy, w rzeczywistości mają ogromną różnicę, zwłaszcza w […]

Kenijskie cegły z plastikowych odpadów są mocniejsze od betonowych bloczków! Twórczy recykling

Obecnie na wiele sposobów próbujemy wykorzystywać zużyty plastik. Jednakże jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby wykorzystać go jako budulec. Aż do teraz! Cegła z plastiku Kenijka Nzambi Matee to 29-letnia założycielka Gjenge Makers LTD czyli firmy, która produkuje cegły z plastiku. To właśnie ona wpadła także na pomysł w jaki sposób zamienić setki ton […]