×
Wirtualna Polska

Ekologiczne i biodegradowalne trumny ze sznurka. Przypominają makramy i łączą zmarłego z naturą

Shaina Garfield to projektantka, u której w 2012 roku zdiagnozowano przewlekłą boreliozę. Od tej pory zaczęła częściej myśleć o śmierci i ekologicznych formach pochówku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Innowacyjny rodzaj pochówku

Kobieta uświadomiła sobie, że kremacja czy wytwarzanie tradycyjnych trumien, nie ma pozytywnego wpływu na środowisko. Uważa, że po śmierci powinniśmy oddać ciało we władanie naturze. Idąc tym tropem wpadła na pomysł stworzenia jedynej w swoim rodzaju trumny. Tak powstało Leaves With You. To rodzaj trumny oraz cały rytuał pogrzebowy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tekstylne trumny

Shaina Garfield tka trumny z biodegradowalnej białej liny pochodzącej z recyklingu. Dostępne są także kolorowe liny, które barwi własnoręcznie produkowanymi barwnikami pochodzenia roślinnego. Tekstylna trumna przypomina makramę. Co ciekawe na linach umieszczane są zarodniki grzybów mające na celu przyspieszyć rozkład ciała. Kobieta uważa, że tradycyjne cmentarze powinny odejść w zapomnienie, a na pogrzebanym ciele należy posadzić drzewo. Dzięki temu wiele osób będzie mogło wspominać swoich bliskich przy konkretnym klonie czy brzozie.

Samodzielne zaplatanie lin

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dodatkowo Shaina Garfield chce pomóc rodzinom przejść przez trudny okres żałoby. Dlatego pragnie włączyć najbliższych w rytuał pogrzebowy. Mogą oni samodzielnie zaplatać liny i tym samym uhonorować zmarłą mamę, brata czy siostrę. To pewnego rodzaju medytacja i idealny moment na przemyślenia lub pożegnanie. Własnoręczne tworzenie trumny może ukoić trochę cierpienie, gdyż mamy świadomość, że z potężną dawką miłości robimy coś dla osoby, która odeszła.

Shaina Garfield przekonuje, że tradycyjne cmentarze izolują ciało od natury. A zwłoki powinny się z nią zjednoczyć i połączyć. Biodegradowalna trumna sprawi, że przyszłym pokoleniom zostawimy mniej zanieczyszczoną planetę.

BONUS

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zaplatanie trumny.

Jak Ci się podoba makramowa trumna?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.designboom.com

Może Cię zainteresować