NewsyNa trupiej farmie zwłoki rozkładają się w imię nauki. To miejsce rodem z horroru

Na trupiej farmie zwłoki rozkładają się w imię nauki. To miejsce rodem z horroru

Na trupiej farmie zwłoki rozkładają się w imię nauki. To miejsce rodem z horroru
15.06.2022 16:00, aktualizacja: 15.06.2022 16:44

W USA znajduje się działka, gdzie leżą ludzkie zwłoki i swobodnie się rozkładają. A wszystko w imię nauki i postępu w medycynie.

pinterest
pinterest

Ciała na działce

W mieście Knoxville (stan Tennessee) znajduje się zalesiona działka o powierzchni 1 ha. Otoczona jest drutem kolczastym, a na jej terenie swobodnie rozkładają się setki ludzkich ciał. To trupia farma założona w 1981 roku przez amerykańskiego antropologa Williama M. Bassa.

Ten pomysł narodził się w jego głowie po jednym z dochodzeń policyjnych. Wówczas dano mu do przeanalizowania zwłoki mężczyzny, który miał rzekomo zginąć podczas wojny secesyjnej. Jego ciało wyglądało jednak nadzwyczaj dobrze i wszyscy zaczęli podejrzewać, że zostało dla zmyłki umieszczone w grobie wojskowego. Po analizie uzębienia okazało się, że wszyscy byli w błędzie. Ciało należało do pułkownika, który zginął podczas wojny secesyjnej. Zachowało się nad wyraz dobrze, gdyż było złożone w żelaznej trumnie.

pinterest
pinterest

Dla dobra nauki

Naukowcy oraz studenci bacznie śledzą proces rozkładu zwłok wystawionych na działanie warunków atmosferycznych i porzuconych w różnych miejscach. Analizują, jak zmieniają się ciała pozostawione na otwartej przestrzeni, w wodzie, w bagażniku czy zakopane w ziemi. Ich obserwacje przyczyniają się do rozwoju medycyny oraz kryminalistyki (można precyzyjniej ustalić czas i okoliczności śmierci denata). Bardzo ważne jest poznanie, jak słońce, wilgoć, rodzaj gleby działają na zwłoki. Ważny jest też rozwój larw w ciele.

pinterest
pinterest

Badanie zwłok

Początkowo William M. Bass korzystał z ciał, których nikt nie odbierał z kostnic czy szpitali. Później sami obywatele decydowali się na przekazanie swojego ciała po śmierci w ręce naukowców. Tym sposobem na farmę trafia każdego roku ok. 100 zwłok. Naukowcy fotografują i szczegółowo dokumentują proces rozkładu wszystkich zwłok. Organizują także specjalne szkolenia dla policjantów, aby umieli oceniać stopień rozkładu ciał i tym samym zwiększył się wskaźnik wykrywania przestępstw.

pinterest
pinterest

Farmy i książka

W USA znajduje się siedem trupich farm, ale ta położona w Knoxville jest najbardziej znana. Mogła przyczynić się do tego książka Williama M. Bassa pod tytułem Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historii. Publikacja została wydana w 2013 roku i została przetłumaczona także na język polski.

pinterest
pinterest

Co sądzisz o farmach ciał, które mają służyć nauce?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także