2 razy do roku warto zmieniać tryb w oknach. Pomoże Ci to zaoszczędzić
×
Wirtualna Polska

2 razy do roku powinieneś zmieniać tryb w swoich oknach. Pomoże Ci to dużo zaoszczędzić

Większość osób nie ma nawet bladego pojęcia, że ma tryb w oknach, który zależnie od pory roku warto zmieniać. Dotyczy to głównie plastikowych okien i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Zwłaszcza zimą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

O tym przypuszczalnie nie wiedziałeś

Temperatura powietrza w pomieszczeniach w dużej mierze zależy od szczelności systemu okiennego. A ten można regulować. Zwykle plastikowe okna mają 3 tryby. Tryb standardowy, letni i zimowy. Tryb ten określa stopień dociśnięcia skrzydła okna do ramy:

  • standardowy – skrzydło okna ma średnią pozycję mocowania, która jest optymalna dla materiału uszczelniającego. Taki system okienny jest w stanie efektywnie pracować zimą i latem. Ale daleki jest od idealnych ustawień dla tych pór roku;
  • zimowy – zapewnione jest najściślejsze dopasowanie skrzydła do ramy. Zimowa pozycja okien plastikowych pozwala na skuteczniejsze zatrzymanie ciepła wewnątrz domu;
  • letni – skrzydło okna jest zamocowane mniej szczelnie. Powietrze może swobodnie krążyć, zapewniając efekt mikrowentylacji. W efekcie w gorące dni w mieszkaniu powstają komfortowe warunki.

 

tryb w oknach
tryb w oknach
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dlaczego warto regulować tryby pracy okien plastikowych?

Po pierwsze zaoszczędzimy zimą  na ogrzewaniu. Po drugie, naprzemiennie stosując tryby letnie i zimowe okien plastikowych, można przedłużyć żywotność konstrukcji. W zimie materiał kurczy się, a wraz z ociepleniem powietrza rozszerza się. W rezultacie zmniejsza się wskaźnik zużycia uszczelki i elementów złącznych.

Jak zmienić tryb w oknach?

To jak to dokładnie zrobić krok po kroku dobrze pokazuje m. in. ten filmik na YouTube:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy szczególnie warto zmienić tryb w oknach?

To, że masz okna ustawione w niewłaściwym trybie najłatwiej stwierdzisz po tym, że wieje z boku okna. Nieprawidłowo dobrana pozycja doprowadzi do tego, że w zimie zimne powietrze będzie napływało z boku systemu okiennego. Inną wskazówką może być to, że skrzydło okna nie otwiera się lub nie zamyka dobrze.

Na to musisz uważać

Należy pamiętać, że ciągła zmiana kolejności systemu okiennego ma pewne wady. Śruby regulacyjne zwiększają szczelność systemu okiennego. Jednak ciągła zmiana pozycji może przedwcześnie zużyć konstrukcję. Zmieniaj więc tryb okien najlepiej 2 razy do roku lub niewiele częściej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

A tutaj przeczytasz o tym, jak zaoszczędzić pieniądze robiąc pranie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować