×

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy?

Czy tuje są toksyczne?

Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą przycinanie. Czy jednak tuje są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedź na to pytanie jest złożona.

Toksyczny tujon

Tuje zawierają olejek eteryczny, w którym znajduje się toksyczny związek chemiczny zwany tujonem. Najwięcej jest go w liściach (ok. 65 %) i pędach. Należy jednak podkreślić, że tujon jest obecny także w szałwii lekarskiej, piołunie, wrotyczu pospolitym czy bylicy pospolitej. Ta szkodliwa substancja faktycznie może wywoływać duszności, drgawki, kołatanie serca, mdłości, halucynacje, bóle głowy, arytmię czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby doszło do zatrucia należałoby zjeść dużą ilość gałązek czy igieł bądź wypić domowej roboty alkohol sporządzony z roślin zawierających duże stężenie tujonu.

Musisz też wiedzieć, że w medycynie ludowej stosowano napary z żywotnika. Ponadto tujon wchodzi w skład niektórych leków. Podawany w niewielkiej ilości pobudza układ trawienny i działa pozytywnie na układ ruchowy czy nerwowy.

Czy tuje podrażniają skórę?

Tuje wydzielają olejki eteryczne. Ich wdychanie nie wpływa negatywie na układ oddechowy, gdyż do naszego organizmu dostaje się zbyt mała ilość tej substancji.

Natomiast prawdą jest, że tuje mogą wywoływać podrażnienia skóry i wysypkę. Dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach i ubraniach z długim rękawem. Oczywiście wszystko zależy od naszego organizmu i jego skłonności do alergii. Nie każda osoba przycinająca żywopłot bez rękawiczek dostanie reakcji uczuleniowej.

Ogrodowi truciciele

Jak widać z tujami sprawa jest złożona. Są trujące na tej samej zasadzie co wiele innych roślin ogrodowych (konwalia majowa, owoce cisu i ostrokrzewu, bluszcz, mak polny, naparstnica, hortensje). Trzeba jednak bardzo uważać, aby liści żywotnika zachodniego nie zjadły dzieci. Należy je edukować od najmłodszych lat i pokazywać, które ogrodowe rośliny są szkodliwe.

Czy sadzić tuje w ogrodzie?

Żywotnik zachodni przybył do Polski z Ameryki Północnej. Stał się bardzo popularny, gdyż sadzonki szybko się ukorzeniają, a sama uprawa tui nie jest pracochłonna. Umówmy się jednak, że te rośliny nie do końca pasują do polskiego krajobrazu. Dodatkowo utworzony z nich żywopłot będzie dobrze się prezentował przez ok. 15 lat. Po tym czasie zacznie brązowieć i usychać.

Co więcej tuje są ulubionym siedliskiem kleszczy. Te pajęczaki bytują tam całymi gromadami. Czym zatem zastąpić tuje? Można zdecydować się na: bukszpany, jałowce, cisy, świerki, sosny, buki graby czy jodły. Będą one idealne na żywopłot.

Masz tuje w swoim ogrodzie?

11 wyjątkowo niebezpiecznych roślin, które opanowały ziemię. To zawodowi, zieloni truciciele

Triki dla fanów roślin

 

 
Źródła: muratordom.pl, ogrodolandia.pl, ogrodniktomek.pl

Wybrane dla Ciebie

21 mozaikowych ścieżek, które zamienią każdą działkę w zaczarowany ogród. Stąpanie po nich to prawdziwa przyjemność

Ogrodowe lub przydomowe chodniki wcale nie muszą być nudne. Zrezygnuj z tradycyjnej kostki brukowej czy ścieżek wykładanych płytami kamiennymi lub betonowymi. Pozwól sobie na trochę szaleństwa i wprowadź do swojego ogrodu spektakularne mozaiki. Ścieżki i chodniki mogą przybrać formę spirali, okręgów, gwiazd czy serduszek. Przy odrobinie szczęścia wyczarujesz także pawia z kamieni. 😉 1. Ciekawe […]

5 patentów na humanitarną eksmisję kretów z ogrodu i pozbycie się na zawsze kopczyków

Krety spędzają sen z powiek wszystkim ogrodnikom. Są jednak sprytne sposoby na humanitarną eksmisję tych zwierząt z działek. Krety ważą maksymalnie 120 gramów i posiadają oczy. Ich średnica wynosi tylko 1 mm i zwierzęta nie korzystają na co dzień z tego narządu. Każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy. Ziemię, […]

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej. Grzyby w ogrodzie? Da się! Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest […]

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

Każdej jesieni, właściciele ogrodów, stają przed dylematem: czy grabić liście? W tej kwestii zdania są podzielone, a większość ogrodników skrupulatnie i z wielką pieczołowitością usuwa te naturalne oznaki zbliżającej się zimy. Dokładnie obejrzyj teren wokół domu, zapoznaj się z wszystkimi argumentami i zdecyduj czy warto z komórek i garaży wyciągać grabie. Dlaczego usuwamy liście? Liście […]

Bez octu spirytusowego nie wychodź z domu. 7 patentów na wykorzystanie go w ogrodzie

W pełni ekologiczna uprawa ogródka jest możliwa. Do zwalczania szkodników i chwastów nie musisz używać preparatów chemicznych. Wystarczy jedynie dobrze znany ocet spirytusowy. 1. Usunie chwasty Aby wygrać walkę z chwastami, wystarczy przygotować prosty roztwór. Dwa litry octu wymieszaj z jednym litrem wody. Całość przelej do butelki z atomizerem i spryskaj chwasty oraz powierzchnię gleby […]

15 całkiem nietypowych pomysłów do ogrodu, które zrobią wrażenie na wszystkich gościach

Ogród to miejsce idealne do wypoczynku. Spraw, aby ta przestrzeń pięknie się prezentowała i wykonaj własnoręcznie oryginalne dekoracje. Goście i sąsiedzi będą patrzyli na nie zazdrosnym okiem. 😉 1. Ścieżka Do wyłożenia ogrodowej ścieżki warto użyć kolorowych, plastikowych zakrętek od butelek. Będą prezentowały się ciekawiej niż tradycyjne kamyki. 2. Stolik Jeśli w ogrodzie masz pień […]