×

Obłędny pasaż w stolicy Holandii! Przeniesie każdego w niezwykły świat amsterdamskich kanałów

Z sufitów i ścian zerkają przedziwne, wielgachne tygrysy, kuse nimfy wodne i rozdziawiające w zdziwieniu gęby ryby. Całość kolorystycznie utrzymana jest w morskim klimacie i można się poczuć, jak by się stąpało po dnie oceanu, albo pośrodku mocno odrealnionego snu. Tak prezentuje się najnowsza atrakcja Amsterdamu.

Tak się prezentuje wejście do pasażu

©Arno Coenen

Ten korytarz wydaje się hipnotyzować

©Arno Coenen

Aż trudno uwierzyć, że kawałek dalej jest „zwykłe” miasto, a nie jakaś magiczna kraina ze snów

©Arno Coenen

Mozaiki na suficie zadziwiają bogactwem motywów

©Arno Coenen

Surrealistyczny Beurspassage znajduje się w centrum miasta, a natchnąć do jego stworzenia artystów miały liczne kanały wodne, którymi poprzecinana jest stolica Holandii. Pomysłodawcami jest dwójka miejscowych – Hans van Benthem i Iris Roskam i nikt specjalnie nie kryje się z tym, że miejsce to zostało urządzone specjalnie po to, by odwiedzali je turyści i rozdziawiali szeroko buzie ze zdziwienia.

Złoto jest jedną z dominujących barw w pasażu

©Arno Coenen

Czy to Obcy, marynarz, czy kosmonauta?

©Arno Coenen

Grafiki są pełne polotu

©Arno Coenen

Na sam sufit, który układa się w barwną mozaikę, zużyto ponad 1 milion drobnych kamyczków. Spora atrakcją są lampy w stylu Tiffanego, wykonane z zielonkawego szkła, swoim kształtem mają przypominać rożek z frytkami i śledzie, które kojarzą się mocno z miejscowymi przysmakami. Ale najbardziej zaskakują śliczne, złocone kandelabry oświetlające cały pasaż – wykonane zostały ze starych części rowerowych. Wszystko to razem sprawia, że to miejsce bardzo mocno odróżnia się od innych atrakcji miasta, a zarazem świetnie się symbolicznie w nie wpisuje.

Pasaż zachwyca zwłaszcza wieczorami

©Arno Coenen

Ryba bardziej przerażona, czy przerażająca? 😉

©Arno Coenen

W pasażu mieszają się różne symbole

©Arno Coenen

Tygrys na suficie jest jednym z najbardziej zaskakujących elementów

©Arno Coenen

Z daleka pachnie Amsterdamem – rowery, kanały i ryby

©Arno Coenen

Zaskakujące są inspiracje, które Hansa i Iris wykorzystali do stworzenia bajkowego pasażu, ponieważ w pierwszym rzędzie wymieniają oni… miejsca kultu religijnego, takie jak sanktuarium Matki Bożej w Lourdes i charakterystyczny „szkieletowy” kościół w Kutna Hora, w Czechach. Para artystów wspomina także, że od zawsze zachwycały ich słynne na cały świat stacje metra w Moskwie, dlatego miejsce, które stworzyli miało być spełnieniem ich marzenia o stworzeniu podobnej w klimacie przestrzeni. Całość przeniknięta jest klimatem Secesji i Art Deco.

Złociste kandelabry nadają temu miejscu mnóstwo klimatu

©Arno Coenen

Takie barwne okno wystawowe podziwia się z przyjemnością

©Arno Coenen

Zielonkawo-złocista kolorystyka sprawia, że to miejsce wyróżnia się i jest widoczne z daleka

©Arno Coenen
Źródła: www.boredpanda.com

Może Cię zainteresować

zamknij