NewsyTutaj trwa niekończąca się burza 10 godzin dziennie przez około 150 dni w roku!

Tutaj trwa niekończąca się burza 10 godzin dziennie przez około 150 dni w roku!

latarnia maracaibo, fot. reddit
latarnia maracaibo, fot. reddit
31.05.2023 14:02

Latarnia Maracaibo to całkowicie wyjątkowe zjawisko atmosferyczne. Co ciekawe można je zobaczyć tylko w jednym miejscu na świecie.

Wenezuela to państwo idealne dla poszukiwaczy i miłośników burz. Okazuje się, że nad jednym  z tamtejszych jezior, prawie każdego dnia, można obserwować wyładowania atmosferyczne.

Czym jest Latarnia Maracaibo?

Jezioro Maracaibo znajduje się w północno-zachodniej Wenezueli. Co ciekawe ma maksymalnie 250 metrów głębokości. Dla Europy odkryli je w 1499 roku Alonso de Hojeda (hiszpański żeglarz) oraz Amerigo Vespucci (włoski kupiec). Zobaczyli, że lokalni mieszkańcy budują swoje chaty na palach, które wbijają w dno jeziora. Zaintrygowani tym widokiem, nazwali osadę Małą Wenecją.

Obecnie rzeczą budzącą najwięcej emocji jest miejsce, gdzie rzeka Catatumbo wpada do jeziora Maracaibo. Właśnie tam tworzy się zjawisko zwane Latarnią Maracaibo. To obszar, gdzie występuje niekończąca się burza. Wyładowania atmosferyczne nad jeziorem trwają przez ok. 10 godzin dziennie. Co więcej, da się je obserwować przez 140-160 dni w roku. Natomiast w ciągu pory deszczowej pioruny są w stanie uderzyć nawet 260-280 razy w ciągu godziny. Ich światło jest widoczne z odległości nawet 400 km.

Dlaczego nad jeziorem Maracaibo ciągle tworzą się burze?

Badacze nie wiedzą dokładnie, skąd się wziął ten burzowy fenomen. Natomiast samo jezioro jest otoczone z trzech stron przez łańcuchy górskie. A od strony północnej sąsiaduje z Zatoką Wenezuelską. Wiadomo jest też, że kiedy chłodne powietrze napływające znad Andów spotyka się z ciepłym wiatrem znad jeziora, to powstają chmury burzowe. Jest też druga teoria dotycząca Latarni Maracaibo. Niektórzy uważają, że nieustające burze wywołuje metan. Pod taflą jeziora Maracaibo znajdują się złoża ropy naftowej. To właśnie stamtąd uwalniany jest metan. Szczyt wyładowań przypada na okres od sierpnia do października i od maja do lipca. Tymczasem od 2013 roku Latarnia Maracaibo jest wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Zgodnie uznano, że ten wenezuelski obszar jest rejonem o najwyższej intensywności wyładowań na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także