×
Wirtualna Polska

Twój balkon będzie najpiękniejszy na osiedlu. Ten kwiat robi robotę, sąsiedzi oniemieją

Werbena zwisająca na balkonie to popularna ozdoba, która wiedzie prym wśród roślin balkonowych. W okresie letnim cieszy oczy na wielu tarasach i balkonach. Aby prawidłowo kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak o nią zadbać, aby kwitła bujnie i przez długi czas.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Werbena zwisająca jest rośliną jednoroczną. Jej pędy mogą osiągać nawet 50 cm długości. Teraz jest dobry czas na jej rozkwit, bo właśnie w maju są sprzyjające dla niej warunki. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, może wytrzymać nawet do października. Zobacz, w jaki sposób to zrobić.

Werbena zwisająca na balkon — co warto wiedzieć?

Werbena zwisająca nie jest rośliną wymagającą. Nie oznacza to jednak, że można zostawić ją samą sobie. Jak o każdą roślinę, również o werbenę należy odpowiednio zadbać. Wtedy odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami i będzie zachwycać jako ozdoba balkonu. Podstawą jest odpowiednie podłoże. Werbena zwisająca potrzebuje gleby: próchniczej, żyznej i dobrze przepuszczalnej. Możesz skorzystać z ziemi do roślin kwitnących, którą zakupisz w sklepie ogrodniczym. Werbena zwisająca źle znosi podłoże wyjałowione i piaszczyste.

werbena zwisająca na balkonie, fot. Freepik

werbena zwisająca na balkonie, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: 15 kwitnących gatunków kwiatów, którymi ozdobisz okna i balkon

Jakie stanowisko należy zapewnić werbenie zwisającej?

Roślina ta lubi słońce i ciepło, dlatego świetnie sprawdzi się w donicach zawieszonych na balustradach. Werbenie nie zaszkodzi też lekko zacienione miejsce. Sadzenie na jej stałe miejsce powinno odbywać się w połowie maja. Wtedy nie ma już ryzyka występowania przymrozków. Jest jedno zagrożenie dla werbeny zwisającej w okresie letnim — zimne i deszczowe dni, które mogą doprowadzić do zamierania rośliny. Ważne jest też podlewanie jej, ponieważ lubi stałą wilgoć w podłożu. W upalne dni podlewaj ją codziennie, zaś w chłodniejsze — raz na kilka dni. Stosuj też odpowiednie odżywki. Nawóz dodawaj do podłoża po dwóch do trzech tygodni od posadzenia sadzonek w skrzynkach. Raz w tygodniu używaj nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących. Jest on bogaty w potas i fosfor. Unikaj preparatów mających dużą ilość azotu.

werbena zwisająca na balkonie, fot. Freepik

werbena zwisająca na balkonie, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: 13 aromatycznych ziół, które można łatwo uprawiać w ogródku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować