×
Wirtualna Polska

Twój telefon też ma wbudowaną funkcję, która w razie niebezpieczeństwa uratuje ci życie

Wiele osób nie wie, jak ustawić i wysłać sygnał SOS w telefonie, a w razie wypadku może to być coś, co uratuje ci życie. Obecnie taką funkcję ma wbudowaną wiele modeli komórek, a w przypadku tych, które jej nie mają, można bez problemu ściągnąć odpowiednią apkę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Funkcja prostego wysyłania wiadomości SOS może być bardzo przydatna w przypadku jakiegoś nagłego wypadku drogowego, albo nawet zasłabnięcia w domu. Jeśli coś ci się stanie i będziesz chciał o tym szybko powiadomić najbliższych albo służby ratownicze, to taka opcja świetnie się sprawdza.

Jak działa wiadomość SOS?

Do pewnego stopnia zależy to od danego modelu telefonu lub zainstalowanej w niej apki. Zwykle jednak wygląda to bardzo podobnie. Wiadomość SOS po załączeniu takiej funkcji wysyła się poprzez kliknięcie zwykle trzy lub pięć razy przycisku zasilania, głośności lub specjalnego przycisku SOS (ten ostatni jest na razie w bardzo nielicznych modelach). Jeśli to zrobisz, telefon wyśle wcześniej ustawioną wiadomość alarmową do wybranych przez ciebie bliskich. Rzadziej zdarza się, że wyśle taką informację do służb. W Polsce zresztą na tę chwilę nie ma jeszcze sprawnie działającego systemu, który potrafiłby z automatu radzić sobie z tego typu zgłoszeniami.

Taka alarmowa wiadomość zwykle zawiera krótką informację o tym, że przytrafił ci się jakiś poważny wypadek i potrzebujesz pomocy Są w niej również współrzędne GPS pozwalające określić twoją lokalizację. W niektórych przypadkach telefon załącza też zdjęcie, które robi w momencie naciśnięcia kombinacji przycisków uruchamiających wysyłanie wiadomości SOS. To ostatnie często pozwala lepiej zorientować się w sytuacji osobie, która taką wiadomość dostaje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
sos w telefonie może uratować życie, fot. gettyimages

sos w telefonie może uratować życie, fot. gettyimages

 

Może cię również zainteresować: Zaskakujący powód, dla którego połączenia na iPhone są wyświetlane na dwa różne sposoby

Jak ustawić możliwość wysyłania wiadomości SOS?

Tak jak już wspomnieliśmy, niektóre telefony mają już taką funkcję wbudowaną. Na pewno mają ją wszystkie z nowszych iPhone’ów i komórek Samsunga, ale także i wiele innych marek. W pozostałych trzeba po prostu ściągnąć odpowiednią apkę. Tych ostatnich jest wiele, wystarczy, że wpiszesz SOS w wyszukiwarce Google Play. Nie będziemy ci podpowiadać żadnej konkretnej, bo są one bardzo podobne. Wybierz tę, która odpowiada ci najbardziej. Z kolei jeżeli funkcję wysyłania wiadomości SOS masz już wbudowaną w telefonie, to w przypadku komórek z systemem Android wystarczy wejść w ustawienia i w jej wyszukiwarce wpisać SOS. Wyświetli ci się wtedy odpowiednia opcja, którą musisz włączyć. Jeśli natomiast masz iPhone’a, to wygląda to bardzo podobnie. W tym przypadku będziesz jednak musiał ustawić tzw. kontakty ICE (to skrót od „in case of emergency” – „w razie nagłego wypadku”). Zrobisz to, edytując dany numer kontaktowy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
sos w telefonie, fot. gettyimages

sos w telefonie, fot. gettyimages

 

Może cię również zainteresować: W obudowie od iPhone jest ukryty przycisk. Dziwne, że tak dużo ludzi o nim nie wie

Ukryte triki z wyszukiwarką GOOGLE

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować