×
Wirtualna Polska

Twoje poduszki mają pełno niespranych plam? To pewnie nie słyszałeś jeszcze o stripowaniu

Stripowanie to nowa metoda czyszczenia ubrań i różnych tkanin, która zdaniem wielu osób przynosi świetne efekty. Podpowiemy ci, jak za jej pomocą usunąć plamy z poduszki i podobnych materiałów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Poduszki zazwyczaj z czasem żółkną i pojawiają się na nich różnego rodzaju plamy. Nieraz dopranie takiej poduszki tradycyjnymi metodami jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, że tego typu rzeczy nie lubią wysokich temperatur i trzeba z nimi postępować ostrożnie. I tutaj bardzo przyda ci się technika nazwana stripowaniem.

Na czym polega stripowanie?

To metoda, która jest popularna od niedawna i przynosi zdaniem wielu osób zdumiewająco dobre rezultaty. Ludzie w mediach społecznościowych pokazują filmiki, na których dokonują stripowania nawet na pozornie czystych rzeczach, które po takim zabiegu wyglądają o niebo lepiej. Wystarczy, że wpiszesz „laundry stripping” w jakimkolwiek medium społecznościowym, a znajdziesz masę materiałów na ten temat. Stripowanie jest rodzajem głębokiego oczyszczania materiału i sprawdza się zwłaszcza w przypadku białych lub bardzo jasnych rzeczy (jego wadą jest niestety to, że wszelkie kolorowe materiały blakną). Opiera się ono na bardzo długim namaczaniu w mieszance sody oczyszczonej, boraksu i tradycyjnego proszku lub kapsułki do prania. Pokażemy ci, jak zastosować tę technikę w przypadku poduszek, ale sprawdzi się ona równie dobrze i w przypadku innych rzeczy. Eksperci radzą stosować ją zwłaszcza, jeśli pierzemy: ręczniki, pościel, ścierki kuchenne, pieluchy wielorazowe i odzież roboczą.

jak skutecznie usunąć plamy z poduszki, fot. gettyimages

jak skutecznie usunąć plamy z poduszki, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast kreta, użyj do zlewu w kuchni tego produktu. Udrożni odpływ i brzydki zapach zniknie

Jak usunąć plamy z poduszki przy pomocy stripowania?

Będziesz potrzebował wanny, wanienki lub dużej miski. Zacznij od napuszczenia do niej ciepłej wody. Następnie dodaj do niej jedną miarkę boraksu i taką samą ilość sody oczyszczonej oraz tradycyjnego proszku do prania (lub pojedynczą kapsułkę). Wymieszaj te składniki i zamocz zaplamioną poduszkę w otrzymanym roztworze. Pozostaw w wodzie na co najmniej cztery lub pięć godzin. Po upływie tego czasu włóż ją do pralki i wypierz tak, jakbyś to zrobił normalnie. Będzie dużo czystsza niż zwykle. Warto jednak zaznaczyć, że stripowania nie należy przeprowadzać przy każdym praniu, bo zbyt mocno osłabi ono włókna materiału.

jak usunąć plamy z poduszki, fot. gettyimages

jak usunąć plamy z poduszki, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Rozpuść to w wodzie i wyczyść przypalony ruszt. Będzie jak nowy bez szorowania

Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować