×
Wirtualna Polska

Twoje tulipany zaatakowała szara pleśń? Zwróć uwagę na jedną rzecz, a jej unikniesz

Szara pleśń tulipana to nic przyjemnego. To znak, że nasze rośliny dotknęła choroba, którą wywołuje grzyb Botrytis tulipae z klasy Hypomycetes. Na szczęście można pozbyć się jej, wykorzystując domowe sposoby. Dowiedz się, jak to zrobić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Tulipany to piękne wiosenne kwiaty, które często sadzi się w doniczkach lub ogrodzie. Paleta barw, które mogą osiągnąć, nieustannie zachwyca. Niestety są to kwiaty dość delikatne, które łatwo atakują choroby i grzyby, w tym szara pleśń. Podpowiadamy, jak zwalczyć ją domowymi sposobami.

Jak zwalczyć szarą pleśń na tulipanach?

Szara pleśń tulipana atakuje wszystkie odmiany tych kwiatów. Objawy infekcji zauważysz na młodych roślinach, u których liście i pędy są fioletowego zabarwienia. U starszych roślin pojawiają się szarożółte plamy i wgłębienia. To na nich zobaczysz pleśń. Pąki kwiatowe nie rozwijają się i gniją. Choroba szybko przechodzi na zdrowe osobniki, dlatego, jeśli zauważysz chory kwiat, natychmiast go usuń.  Przy silnej infekcji stosuje się fungicydy – to środki grzybobójcze. Przed posadzeniem cebuli tulipana warto ją zaprawić w tych preparatach dla zwiększenia ochrony. 

szara pleśń na tulipanach, fot. Pixabay

szara pleśń na tulipanach, fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Ten trik sprawi, że nawet padnięte tulipany odżyją. Lepsze niż odżywka!

Domowe sposoby na szarą pleśń

Zwalczanie naturalne szarej pleśni przede wszystkim polega na stosowaniu odpowiednich metod uprawy. Dlatego w uprawie tulipana lepiej stosować zmianowanie. Co to oznacza? Jest to sadzenie roślin co roku na innym stanowisku. Wiąże się to też z ograniczeniem nawożenia tego miejsca nawozami bogatymi w azot. Zdrowe cebule sadzimy niezbyt gęsto i nie moczymy liści podczas podlewania. Jeśli zauważymy chore egzemplarze – natychmiast się ich pozbywamy, aby choroba nie przeszła na inne tulipany.

szara pleśń na tulipanach, fot. Pixabay

szara pleśń na tulipanach, fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tulipany – jak je pielęgnować?

Nawożenie tulipanów jest bardzo istotne pomimo ich krótkiego kwitnienia. Podczas wzrostu tracą dużo energii i nawóz jest im potrzebny, aby mogły kwitnąć następnego roku. Powinien być on bogaty w azot, a podlewanie nim najlepiej zacząć jeszcze przed sadzeniem cebuli. To zapewni im dobry start i wzbogaci ziemię o cenne składniki odżywcze. Do nawożenia tulipanów można użyć kompostu. Najlepiej nawozić je w marcu – to czas ich intensywnego wzrostu. Drugi raz robi się nawożenie jesienne w przypadku słabszych gleb. W tym okresie wybierać trzeba nawozy zawierające potas i fosfor i zrezygnować z azotu, aby tulipany przygotowały się do zimowania.

Zobacz również: Bukiet tulipanów z Dnia Kobiet już zaczął więdnąć? Tak go uratujesz!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować