×

Twórcze świętowanie, czyli jak zrobić kalendarz adwentowy?

Adwent stanowi znakomitą okazję do tego, by powoli budować podniosłą atmosferę zbliżających się świąt. Własnoręcznie wykonywane ozdoby zapewnią nie tylko satysfakcję twórczą ale jednocześnie, wykonywane w grupie będą znakomicie integrowały. Jeżeli posiadasz dzieci i chcesz w nich zaszczepić ducha świąt, koniecznie postaw na kalendarz adwentowy. Ten zrobiony samodzielnie będzie posiadał znacznie większą wartość emocjonalną, niż gotowiec kupiony w sklepie. Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Z papieru, materiału czy pudełek

Klasyczny kalendarz to taki, który posiada miejsce na smakołyk bądź inny, pożądany drobiazg dedykowany dla każdego dnia adwentu. W wersji najprostszej, możesz wykorzystać do jego stworzenia pudełko po bombonierce bądź inne, tekturowe opakowanie. Oklej go kolorowym papierem, natnij w jego pokrywie miejsca na każdy dzień, podklej je od środka by smakołyki nie mieszały się ze sobą (poszczególne kieszonki możesz szybko podzielić przy zastosowaniu zszywacza). Wykonaj ozdobne grafiki i wpleć w nie numerację, najlepiej nie po kolei, by zabawa z szukaniem właściwego cukierka zapewniała trening spostrzegawczości. Jeżeli chcesz edukować swoją pociechę w mądry i zabawny sposób, to dołącz do każdego łakocia karteczkę z wartościową sentencją, o której będziesz w stanie porozmawiać z maluchem i wskazać mu właściwe zasady, jakimi powinien się kierować w życiu. Kalendarz może mieć także znacznie luźniejszą formę. Osoby o zdolnościach manualnych mają okazję by wyrazić się artystycznie, np. szyjąc woreczki z numerami poszczególnych dni. Uzupełnione o właściwy wkład i zawieszone na sznurku (można do tego użyć klasycznych klamerek do bielizny) będą prezentowały się zjawiskowo. Kalendarz adwentowy, wykonany z pudełek (o różnej wielkości, fakturze i kolorze) będzie mógł stanowić doskonałą ozdobę np. półki ściennej czy kominka. Postaw je w zamierzonym nieładzie, ponumeruj i uzupełnij o inne atrybuty okołoświąteczne – figurki reniferów czy szklane gwiazdki.

jak-zrobic-kalendarz-adwentowy

Opcja minimalistyczna

Kalendarz adwentowy może stanowić także doskonałą zabawę dla dorosłych, którzy nie unikają celebracji ważnych dni. Jeżeli więc chciałabyś obdarować swoich przyjaciół produktem hand-made, to w łatwy i szybki sposób wykonasz zjawiskowy kalendarz w wersji minimalistycznej. Wystarczy, iż na kartkę bloku technicznego nakleisz małe koperty (możesz kupić je w sklepie papierniczym – format do tzw. bilecików) bądź wykonać samodzielnie – ze zwykłego papieru do drukarki. Ponumerowane i ozdobione odpowiednimi motywami (także pochodzenia naturalnego, np. liśćmi ostrokrzewu) rzeczywiście będą zwracały uwagę. W celu uzyskania jak najlepszego efektu, przytwierdź kartkę do tablicy korkowej bądź podklej ją grubą tekturą (np. z kartonu). Malutkie kokardki, wykonane ze sznurka jutowego, gwiazdki wycięte z błyszczącej folii, klej brokatowy czy motywy bałwanków będą powoli wprowadzały obdarowanego w klimat świąteczny a przecież głównie o to chodzi w kalendarzu adwentowym. Baw się formą, eksperymentuj z fakturami i kształtami, daj się ponieść wyobraźni i stwórz niepowtarzalny oraz pełen ekspresji prezent dla swoich najbliższych.

Może Cię zainteresować

zamknij