×
Wirtualna Polska

Ty też tak robisz? Sam niszczysz swoje białe ubrania!

Pranie białych ubrań nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy popełnić ten jeden błąd, aby łatwo je odbarwić. Źle prane mogą żółknąć lub szybciej się zniszczyć. Ten rodzaj tkanin ma swoje wyjątkowe wymagania. Dowiedz się, jak poprawnie prać białe ubrania, aby służyły ci przez długi czas.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Białe ubrania — jak je prać?

Jest kilka ważnych zasad, które wyjaśniają, jak prać białe ubrania.

  • Podstawową regułą jest to, aby nie prać ich z kolorowymi rzeczami. Bardzo łatwo mogą zafarbować na inny kolor, a wtedy takie ubranie będzie już nie do odratowania. Pamiętaj, że białe ubrania pierze się tylko z białymi!
  • Najlepiej używać do tego płynu lub proszku do jasnych tkanin. Nie tylko zapewnią świeżość, ale też zabezpieczą kolor, który łatwo szarzeje.
  • Do prania białych rzeczy nie dodawaj płynu do płukania, a jeśli już, to w bardzo małej ilości. Często zdarza się, że nie wypłukuje się do końca z włókien, przez co wyglądają na szare, a nawet robią się na nich o ton ciemniejsze plamki.
  • Częstą zmorą białych materiałów są wszelkiego rodzaju plamy (również te żółte — od potu). Nierzadko są naprawdę trudne lub nawet niemożliwe do usunięcia. Szczególnie uciążliwe są zabrudzenia z sosu pomidorowego czy z wina. Poza odplamiaczami do białych ubrań warto też stosować domowe sposoby wykorzystujące sodę oczyszczoną.
Jak dbać o białe ubrania?, fot. Freepik

Jak dbać o białe ubrania?, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Jak dbać o białe ubrania?

Soda oczyszczona to domowa królowa wśród środków czyszczących. Jest uniwersalna i skuteczna. Poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywym brudem — i to nie tylko na ubraniach! Świetnie sprawdzi się też na przykład w walce z osadem i tłuszczem na kuchence indukcyjnej. Jeśli zauważysz, że twoje białe ubrania mają żółte ślady od potu, potraktuj je tym skutecznym, domowym sposobem:

  • przygotuj miksturę z 4 łyżek sody oczyszczonej i 1 szklanki wody w temperaturze pokojowej;
  • zmieszaj wszystko dokładnie — powstanie pasta;
  • nałóż ją na ściereczkę (lub bezpośrednio na plamę) i wetrzyj delikatnie;
  • pozostaw tak wszystko na około godzinę lub półtorej, następnie wypierz jak zwykle. Po żółtych plamach nie będzie nawet śladu!
Jak dbać o białe ubrania?, fot. Freepik

Jak dbać o białe ubrania?, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat prania białych ubrań?

Większość z nas nie lubi czytać instrukcji i działa instynktownie. Podobnie jest z praniem. Warto jednak przeczytać informacje znajdujące się na metkach białych ubrań. Znajdziesz tam wytyczne odnośnie temperatury prania lub pożądanej ilości detergentu.

Jeśli zauważyłeś plamy na swojej ulubionej białej bluzce, to przed włożeniem jej do pralki posyp zabrudzenia proszkiem do pieczenia i zwilż letnią wodą. Następnie odczekaj kilka minut, po czym upierz zgodnie z zaleceniami producenta. Plamy powinny zejść bezproblemowo. Weź pod uwagę, że niektóre ubrania można prać tylko ręcznie!

Zobacz również: Ten specyfik wyczyści pralkę za grosze. Nie potrzebujesz specjalistycznego detergentu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować