×
Wirtualna Polska

Tych roślin biedronki azjatyckie unikają jak ognia. Posadź je przy domu, a skutecznie je odstraszysz

Biedronki znamy wszyscy i często są one pomocne w naszych ogrodach. Jednak biedronka azjatycka może wyrządzić więcej szkody niż pożytku w uprawach. Co ciekawe może być niebezpieczna dla człowieka, a jej ugryzienie może powodować alergie. Bardzo szybko się rozmnaża i nie musi mieć specjalnych warunków do tego. Jest także często agresywna. Dlatego warto poznać rośliny, które pomogą zwalczyć biedronki azjatyckie w twoim ogrodzie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Biedronka azjatycka to nowy w Polsce gatunek, który bardzo szybko się rozprzestrzenia w ogrodach i parkach. Mogą też pojawiać się w naszych domach, zakładając w nim gniazda. Dlatego tak ważne jest szybkie zlokalizowanie ich w swoim domu i odpowiednie zabezpieczenie go.

Jak zapobiegać biedronce azjatyckiej?

Na początku sprawdź elewację swojego domu i wszystkie jej szczeliny oraz dziury, w których mogła się zadomowić. Warto też założyć w oknach moskitiery, które utrudnią biedronce azjatyckiej wejście do domu. Natomiast jeśli szkodniki te występują już w twoim domu, to zabezpiecz i uszczelnij to miejsce, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Oczywiście możesz zastosować bardzo drogie i mało skuteczne preparaty chemiczne, zwalczające biedronkę azjatycką, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, które korzystnie wpłynie na twoje zdrowie.

Te rośliny pomogą ci zwalczyć biedronki azjatyckie, fot. pixabay

Te rośliny pomogą ci zwalczyć biedronki azjatyckie, fot. pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Ich ugryzienie może wywoływać alergie. Biedronki azjatyckie atakują nasze domy jesienią

Rośliny odstraszające biedronkę azjatycką

Warto wykorzystać naturalne i ekologiczne metody, a w tym wypadku rośliny, które skutecznie ograniczą inwazję biedronki azjatyckiej. Rośliny, które warto mieć blisko domu lub na parapetach balkonów to: lawenda, goździki oraz złocienie. Najlepiej zasadzić lub postawić je od strony południowej. Ze względu na właściwości tych roślin i ich zapach są one skutecznymi straszakami na biedronki, które z pewnością nie dokonają inwazji na twój dom, jeśli będziesz miał je w ogrodzie. Możesz też posmarować futryny okien i drzwi kamforą lub olejkiem mentolowym, lub pomarańczowym, co też je szybko odstraszy.

Te rośliny pomogą ci zwalczyć biedronki azjatyckie, Fot. Getty Images

Te rośliny pomogą ci zwalczyć biedronki azjatyckie, Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak bezpiecznie pozbyć się biedronki azjatyckiej z domu?

Kiedy zauważysz biedronkę azjatycką w domu, to nie zgniataj jej ani nie usuwaj za pomocą miotły, ponieważ owady te zaczną wydzielać szkodliwą substancję, która rozprzestrzeni się na cały dom. Najlepiej będzie, jeśli pozbędziesz się biedronki azjatyckiej przy użyciu odkurzacza, którym skutecznie wciągniesz ją do worka. Jednak ta czynność musi być robiona sprawnie i szybko, aby uniknąć agresywnej reakcji biedronek. Na koniec worek z odkurzacza zanurz w wodzie z mydłem, a następnie wyrzuć do śmieci.

Zobacz również: Zamiast wyrzucać, zakop pod różami. Będą je odżywiać i chronić przed mszycami cały sezon

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska