×

Tylko te osoby śpią pod pod kołdrą nawet w upalną noc! Bez przykrycia nie zasną

Chyba każdy z nas szczelnie opatulał się kocem bądź kołdrą w obawie przed wymyślonymi potworami spod łóżka. I mało kto był na tyle odważny, aby wystawić nogi poza obręb naszego posłania. Jak to się dzieje, że spanie bez kołdry jest dla wielu osób wręcz niemożliwe, nawet w upalną noc?

Dlaczego spanie bez kołdry jest dla wielu osób niemożliwe?

Okrycie podczas snu pomaga nam utrzymać stałą temperaturę. Koc lub kołdra to dobry sojusznik istot stałocieplnych, takich jak ludzie. Nasze ciało samo generuje temperaturę potrzebną do poprawnego funkcjonowania organizmu, jednak to wymaga sporych nakładów energii.

Tylko jeden typ kobiet śpi z kołdrą włożoną między nogami. Pozycja ta wiele o nich mówi!

W trakcie snu jednakże jej utrzymanie może być problematyczne i w tym pomaga zewnętrzne okrycie. Dlatego dużo łatwiej nam zasnąć pod kołdrą, bo organizm w pełni się wtedy relaksuje i nie „martwi się o temperaturę”.

Dodatkowo koc wytwarza mikroklimat, który rozgrzewa naszą skórę, a otaczające czynniki, które chłodzą nasze ciało, nie wpływają na nas tak bardzo.

spanie bez kołdry
LeeAnn Cline/unsplash

Dlaczego zasypiamy pod kocem, czy kołdrą?

Koce i kołdry są elementem naszej rutyny. Od dziecka jesteśmy przyzwyczajani do tego, że koc, czy kołdra są niezbędnym elementem snu, podobnie jak łóżko czy poduszka. To powoduje, że nie wyobrażamy sobie innej metody zasypiania. Spanie bez kołdry często bywa problematyczne w krajach tropikalnych, gdzie zwykle śpi się bez zbędnego okrycia.

spanie bez kołdry
Claudia Mañas/unsplash

Dla kogo spanie bez kołdry jest niemożliwe nawet w upalną noc?

Kołdra, czy koc zapewnia nam bezpieczeństwo i zmniejsza stres oraz niepokój. Serotonina to jedna z substancji chemicznych, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu nas w stanie szczęścia i spokoju.

Kiedy jesteśmy zestresowani i niespokojni, trudno jest zasnąć. Jednak gdy się zakryjemy, ilość serotoniny w organizmie wzrasta i te negatywne uczucia zaczynają ustępować. Jest to także związane z tym, że nasze zakryte ciało wydaje się „chronione”, co znacząco poprawia nasze samopoczucie.

dlaczego nie możemy zasnąć bez przykrycia
Михаил Калегин/unsplash

Już wiesz, dlaczego nie możesz zasnąć bez przykrycia? To przekonaj się teraz dlaczego warto zacząć spać w skarpetkach.

Źródła: businessinsider.com.pl, www.smyk.com, www.zabawkaroku.pl

Może Cię zainteresować

zamknij