×

Ubrania na których nie widać potu, sprawdzają się najlepiej w letnie upały!

Większość ludzi cieszy się z lata, ale pojawia się wtedy jeden wróg, z którym trudno jest wygrać. Pot. Dlatego warto wybierać ubrania na których nie widać potu. Dzięki nim zawsze będziesz wyglądał estetycznie.

Lekko i przewiewnie

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że najlepiej sprawdzają się ubrania w jasnych kolorach, które są lekkie i przewiewne. Wyższą sztuką już natomiast jest wiedza, który materiał jak się sprawdza, jeżeli chodzi o potliwość. Warto tę wiedze przyswoić raz na zawsze.

freepik

Ubrania na których nie widać potu – tkaniny dobre dla skóry

Jakość tkanin jest istotna przy ubiorze letnim, aby skóra oddychała i mogła swobodnie wydalać pot.

  • Ubiory w duże wzory i różne kolory zatuszują plamy potu.
  • Letni ubiór powinien być też swobodny i nie przylegać do ciała.
  • Jeżeli ubranie jest jednokolorowe, to wybieraj jasne kolory.
  • W przypadku ciemnych kolorów, staraj się je unikać, wyjątkiem jest czarny kolor – na nim nie widać plam potu
  • Ubrania na ramiączkach – są pozbawione materiału pod pachami i nie widać plam

Do tkanin najbardziej przewiewnych i zarazem najlepiej chłonących pot należą:

Wełna merynosów

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wełna może zapewnić chłód i suchość. Wełna merynosów to naturalne włókno, które odciąga pot od skóry, umożliwiając jego odparowanie. Nie ma wiele wspólnego z wełną, którą kojarzymy jako gryzącą. Włókna są niezwykle delikatne i przyjemne dla ciała. Doskonale reguluje temperaturę ciała i jest idealna do noszenia przez cały rok. Latem włókna odprowadzają ciepło w postaci pary i skóra jest cały czas sucha.

Len

freepik

Len to naturalne włókno, które jest lekkie, dobrze oddycha i jest chłonne. Nie przywiera też do ciała, co pozwala zachować chłód. Jednak len łatwo się gniecie, więc noszenie go na co dzień może stanowić wyzwanie. Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza, to jest świetnym wyborem na lato.

Bambus

ubrania na których nie widać potu
freepik

Bambus wysokiej jakości to chłonny, dobrze oddychający i bardzo miękki materiał. Jest także higieniczny ze względu na odporność na zapachy, pleśń i bakterie – nawet po wielu praniach. Rzeczy z niego zrobione to zdecydowanie ubrania na których nie widać potu.

Bawełna

ubrania na których nie widać potu
freepik

Wysokiej jakości, lekka bawełna jest jedną z najlepiej oddychających tkanin. Zapewnia świetny przepływ powietrza, dzięki czemu wszelka wilgoć ma szansę wyschnąć. Ponieważ bawełna jest włóknem naturalnym, wchłania wilgoć (odprowadzając ją od skóry), a nie ją odpycha (zmuszając pot do zalegania na skórze). Oczywiście problemem jest to, że na bawełnie łatwo mogą wystąpić ślady potu.

Ubrania na których nie widać potu  – tkaniny „potoodporne”

Większość tkanin odpornych na pot jest syntetyczna i słabo radzi sobie z przepływem powietrza. Jeśli nawet takie ubrania są powlekane specjalnymi środkami chemicznymi, które mają za zadanie przeciwdziałać temu problemowi, to w wyniku prania szybko tracą te właściwości. Do tkanin najbardziej odpornych na pot należą:

Poliester

freepik

Poliester nie wchłania potu, a wręcz może sprawić, że będziesz pocić się jeszcze bardziej. Wilgoć pozostaje na skórze lub jest wypychana na warstwę zewnętrzną – to efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego od materiału blokującego pot.

Sztuczny jedwab

ubrania na których nie widać potu
freepik

Jest to materiał lekki, który nie zatrzymuje ciepła. Ale ponieważ jest to tkanina syntetyczna, odpycha wilgoć, a nie wchłania jej. Może więc stwarzać pozory czegoś doskonale nadającego się na upalny dzień, ale tak naprawdę jest to jeden z najgorszych wyborów.

Mieszanka bawełny i lycry

freepik

Bawełna jest materiałem chłonnym, ale w połączeniu z lycrą zatrzymuje ciepło i wilgoć, tworząc pożywkę dla potu, zwłaszcza w przypadku noszenia obcisłych ubrań. Zdecydowanie odradzamy takie tkaniny.

Nylon

ubrania na których nie widać potu
freepik

W odzieży sportowej często można znaleźć nylon. Warto pamiętać, że materiał ten jest w 100% syntetyczny, więc jest mocno niepraktycznym wyborem dla osób, które intensywnie się pocą. Nylon nie oddycha zbyt dobrze i zatrzymuje ciepło i wilgoć, co sprawia, że pocisz się jeszcze bardziej.

Znasz jeszcze jakieś ubrania na których nie widać potu? Podziel się z nami na naszym Facebooku.

A tutaj przeczytasz o najpopularniejszych błędach popełnianych podczas prania.

Może Cię zainteresować

zamknij