×
Wirtualna Polska

H&M stawia na ekologię. W kolekcji pojawią się ubrania z pomarańczy

W świecie mody zawrzało. I to nie pierwszy raz, jednak tym razem całe zamieszanie ma pozytywny wynik. Ponownie rozchodzi się o popularną, szwedzka sieciówkę H&M, która kilka lat temu została przyłapana na paleniu swoich niesprzedanych produktów. Czym tym razem szokuje znana sieciówka?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Paląca sprawa niechcianych ubrań

<a href=instagram.com/jens_livingimages">

instagram.com/jens_livingimages

Po aferze ze spalaniem ton ubrań, H&M postanowił poprawić swój wizerunek i oczywiście – ratować środowisko (mam nadzieję, że ta akcja faktycznie powstała w dobrej wierze). W wielu sklepach pojawiły się wyznaczone kartony, można oddawać swoje stare i nieużywane ciuchy w zamian za niewielkie zniżki. Firma przyjmuje ubrania klientów, aby następnie przetworzyć je w nowe produkty. To jednak nie wszystko! Marka zapowiedziała, że do 2030 roku chce aby wszystkie ubrania, które trafią na półki sklepów H&M, były w 100% recyklingowane! Jak chcą to zrobić?

100% natura – czyli ubrania zrobione z pomarańczy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=instagram.com/justineschlue">

instagram.com/justineschlue

Ubrania wykonane z pomarańczy powstaną dzięki współpracy marki odzieżowej z włoską firmą Orange Fiber, która zajmuje się właśnie tworzeniem ciuchów z tych owoców. We Włoszek rocznie produkuje się blisko 700 tysięcy ton odpadów po pomarańczach. W końcu po wyciśnięciu soku z cytrusów ich łupki przeważnie trafiają do śmieci. Dlatego Orange Fiber, na czele z pomysłodawczynią Adrianą Santanocito, zdecydowała się na przetworzenie skórek pomarańczy na produkty, które każdy z nas potrzebuje. Czy to nie wspaniałe? Zwłaszcza, że to właśnie z Włoch pochodzą światowej sławy założyciele domów mody! Z tego kraju eksportuje się także ogromną ilość cytrusów.

Jak powstają ubrania z pomarańczy?

<a href=instagram.com/orangefiberbrand">

instagram.com/orangefiberbrand

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Cały proces polega na pobraniu celulozy z resztek pomarańczy, a następnie na przetworzeniu jej w miękkie, biodegradowalne włókno. Uzyskany materiał jest lekki i jedwabisty, a także nadaje się do łączenia z innymi tkaninami. Swój pomysł, Adriana Santanocito przedstawiła na Politechnice w Mediolanie, po czym wraz z Enricą Areną rozpoczęła działania pod marką Orange Fiber.

<a href=instagram.com/orangefiberbrand">

instagram.com/orangefiberbrand

Po uzyskaniu grantu w 2016 roku oraz nagrody na dalszy rozwój, firma zaczęła zdobywać większe zaufanie kontrahentów, a także udało się jej wejść we współpracę m.in. z włoskim domem mody Salvatore Ferragamo. Cytrusowe ubrania muszą być jednak dostępnie nie tylko dla bogaczy, których stać na ekskluzywne ubrania od projektanta, dlatego też Orange Fiber postanowiło działać z marką H&M.

Nasza redakcja jest zachwycona tym pomysłem i liczy, że produkty, które będą w 100 procentach recyklingowane, będą także dostępne w przystępnych cenach. A Ty co myślisz o tworzeniu ubrań ze skórki z pomarańczy?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to również może Cię zainteresować:

1) Torebka na prosecco to najgorętszy hit tego lata. Dobrze, że ma miejsce na lód

2) Fenomen sklepu ZARA i jej podchwytliwe sztuczki marketingowe

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować