×

Co spakować do jednej torby uciekając z domu przed wojną? Uchodźcy pokazują z czym zaczynają nowe życie w obcym kraju

Wraz z końcem 2019 roku liczbę uchodźców oszacowano na 26 mln osób. W bieżącym roku dołączyli do nich uciekinierzy z Afganistanu. Jak podaje  UNHCR (Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców) co tydzień granicę z Pakistanem przekracza ok. 20-30 tys. Afgańczyków. Liczby są porażające.

Opuszczając swój dom

Obywatele uciekając ze swojego kraju (przed zawieruchą wojenną, prześladowaniem, konfliktami zbrojnymi) zabierają ze sobą tylko niewielki bagaż. Zdają sobie sprawę, że czeka ich długa i męcząca droga (często nieszczelną łodzią bądź z osobą, która zadeklarowała się przemycić ich przez granicę). Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (International Rescue Committee) zapytał kilku uchodźców o to, co udało im się spakować do podręcznego bagażu. Oto historie ludzi, który byli zmuszeni opuścić swoje domy.

1. Rodzina (4 mężczyzn, 7 kobiet, 20 dzieci) z Aleppo (Syria) wsiadła na łódź, która zaczęła tonąć

Udało im się uratować tylko jedną torbę, w której mieli buty, podpaski, pieluchę, dwa kartoniki mleka, spodnie, koszulkę, grzebień.

2. Iqbal w wieku 17 lat uciekł z afgańskiej prowincji  Kunduz, gdzie były prowadzone działania wojenne. Miał ze sobą tylko plecak.

Do bagażu spakował buty, ubrania, pieniądze, telefony komórkowe, lekarstwa, kosmetyki.

3. Nour miał 20 lat, kiedy upuścił Syrię i dostał się do Turcji

Pierwotnie miał dwie torby, ale przemytnicy powiedzieli mu, że może ze sobą zabrać tylko jedną. Porzucił ubrania, a ze sobą zabrał różaniec (prezent od przyjaciela), flagę Syrii, zegarek (prezent od dziewczyny), dowód osobisty, kostki do gitary.

4. Omran w wieku 6 lat uciekł z Syrii z rodziną liczącą 5 osób. Dostali się do Niemiec do swoich krewnych

Chłopiec do kolorowego plecaka spakował koszulki, pastę do zębów, bandaże, mydło, pianki oraz słodką śmietankę w puszce.

5. Anonimowy farmaceuta miał 34 lata, kiedy ze swoją rodziną opuścił Syrię

Podczas ucieczki przez 45 minut dryfował w wodzie, gdyż ponton, którym płynął przedziurawił się. W jednej torbie mężczyzna miał telefon, ładowarkę, pendrive, pieniądze.

6. Aboessa (w wieku 20 lat) uciekła z Syrii z wraz z mężem i dziesięciomiesięczną wówczas córką. Udało im się dotrzeć do Grecji

Kobieta zabrała głównie rzeczy dla dziecka (leki, wilgotne chusteczki, skarpetki, czapeczkę, jedzenie w słoiczku), a także portfel, ładowarkę do telefonu pastę do zębów i środki przeciwbólowe.

BONUS

Według szacunków obecnie na świecie przebywa więcej osób wysiedlonych niż po II wojnie światowej. UNHCR opublikowało filmik, w którym aktorzy przedstawiają co zabrali ze swoich domów uchodźcy. To poruszające ludzie historie i dramaty.

Znasz podobne historie? 

25 niezwykłych zdjęć pokazujących, że życie w Afganistanie w latach 60. XX w. wyglądało zupełnie inaczej

 
Źródła: medium.com, www.buzzfeednews.com

Wybrane dla Ciebie

18 odchodzących w zapomnienie zawodów, których odgadnięcie pomoże rozwiązać niejedną krzyżówkę

Upowszechnienie masowej produkcji i rozwój nowych technologii spowodowały, że wiele zawodów zupełnie wymarło, a inne z każdym rokiem powoli tracą na znaczeniu. Odchodzą w zapomnienie Dla wielu rzemieślników, którzy jeszcze na początku XX wieku z powodzeniem prowadzili swoje zakłady, na obecnym rynku nie ma miejsca. Ich praca przestała być potrzebna lub została zastąpiona przez wielkie […]

19 osobliwych rzeczy, które można zobaczyć tylko w Japonii. Szkoda, że nie ma ich w Polsce

Japonia to wyjątkowy kraj na mapie świata. Z jednej strony zachwyca nowinkami technologicznymi, a z drugiej zadziwia odmiennymi obyczajami. Widziałeś kiedykolwiek grzejniki na placach zabaw, automaty, w których można kupić warzywa bądź młode panie obsługujące windy w centrach handlowych? Takie rzeczy tylko w Japonii. 😉 1. W automatach sprzedawane są warzywa, owoce, a nawet piwo. […]

21 niezwykle specyficznych rzeczy, które w swoim domu ma dosłownie prawie każda babcia…

Kiedy jedziemy z wizytą do naszych babć to ze zdziwieniem stwierdzamy, że pewne rzeczy, gadżety czy słodycze znajdują się tam zawsze. Nie brakuje ich nigdy i stały się właściwie nieśmiertelne. Po czy kiedykolwiek zabrakło dzierganych serwetek rozłożonych pod kryształami lub puszki po ciastkach, w której przechowywane są nitki oraz igły? Zapewne nie. 😉 W końcu […]

9 finansowych wskazówek, które brzmią jak dobra rada, ale w rzeczywistości są błędne

Na pewno wiele razy słyszałeś dobre rady na temat tego jak szybko stać się bogatym i co robić aby zaoszczędzić. Okazuje się że wiele z tych wskazówek tak naprawdę nie sprawdzają się w codziennym życiu, oprócz tego mogą być bardziej szkodliwe niż myślisz! Oto rady których powinieneś unikać, a także błędy których lepiej nie powtarzać! […]

7 genialnych trików, które pomogą Ci uporać się z problematycznymi sytuacjami. Dobrze je znać!

Zdarza się, że nawet najmniejsze błahostki, z którymi przychodzi nam się zmierzyć niemal każdego dnia, potrafią zepsuć nam humor. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się im nieco bliżej i znaleźć sposoby na ich rozwiązanie. Oto zbiór przydatnych porad, które pomogą Ci wyjść z niefortunnych sytuacji życia codziennego. #1 Jak odpiąć wózek sklepowy, jeśli nie masz przy sobie […]