PoradyLajfhaki6 rzeczy, które uchronią Twojego zwierzaka przed udarem. Niezawodne podczas obecnych upałów

6 rzeczy, które uchronią Twojego zwierzaka przed udarem. Niezawodne podczas obecnych upałów

6 rzeczy, które uchronią Twojego zwierzaka przed udarem. Niezawodne podczas obecnych upałów
Katarzyna
26.06.2022 09:48, aktualizacja: 26.06.2022 11:26

Od kilkunastu dni nad Polską pojawiły się afrykańskie upały, które dokuczają i uprzykrzają życie nie tylko ludziom, ale także naszym domowym towarzyszom. Każdy właściciel psa lub kota powinien wiedzieć co robić, aby podczas wysokich temperatur, jego zwierze było bezpieczne.

Spacery

Planuj wyjścia na spacer o takich godzinach kiedy temperatura będzie łaskawsza dla Ciebie i Twojego czworonoga. Unikaj spacerów w południe lub późnym porankiem - wtedy słońce świeci najsilniej. Z kolei popołudniowe wyjścia powinny nie trwać zbyt długo. Ziemia jest wtedy najbardziej nagrzana, a Twój pies może poparzyć sobie łapki. Będzie też mocniej odczuwał gorąco.

Woda

Jeśli mówimy już o spacerach, nie wychodź z domu bez butelki wody! Napój przyda się nie tylko Tobie, ale również Twojemu pupilowi. Psy i koty często padają ofiarą przegrzania dlatego też podczas wizyty na zewnątrz warto od czasu do czasu napoić zwierzaka. Jeśli chcesz wziąć pupila na spotkanie z przyjaciółmi mam dla Ciebie dobrą wiadomość - coraz więcej restauracji i knajp ma przed wejściem miseczki z wodą dla czworonogów.

Z kolei w domu zostawiaj zapas wody. Jeśli wiesz, że wrócisz później do mieszkania, zamiast jednej miski z wodą, zostaw dwa lub trzy naczynia. W ten sposób zmniejszasz ryzyko pojawienia się udaru i przegrzania organizmu.

Cień

Jeśli wypuszczasz zwierzaka do ogrodu zawsze postaraj się zapewnić mu cień. Jeśli na zewnątrz nie ma drzew lub krzewów, postaw składane krzesło lub rozwieś materiał, który sprawi, że w każdej chwili pupil będzie mógł się schłodzić. Warto też pozostawić w tym miejscu miseczkę z wodą.

Wiatrak

Jeśli w Twoim mieszkaniu ciągle panuje upał, zostaw zwierzakowi wiatrak lub włącz klimatyzację. Dodatkowo warto zasunąć rolety w oknach, które sprawią, że wnętrze mieszkania nie będzie się tak mocno nagrzewać

Nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie!

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w aucie! Nawet jeśli zatrzymujesz się tylko po jedną rzecz w sklepie - nie wolno Ci zostawić zwierzęcia w pojeździe! W przeciągu kilku minut w samochodzie wzrasta temperatura, a po chwili pies może paść ze zmęczenia i upału.

Balony z zamrożoną wodą

Ciekawym rozwiązaniem są również balony z zamrożoną wodą. Wystarczy, że do zwykłego balonu nalejesz wodę, a następnie umieścisz go na noc w zamrażalce. Na drugi dzień przebij balon i lodową kulę umieść w naczyniu. Woda będzie topnieć, a koty i psy będą mogły ją zlizywać.

Jak pomóc zwierzęciu podczas przegrzania?

Jeśli Twój czworonóg będzie zbyt długo przebywał w upale może skończyć się przegrzaniem organizmu, udarem cieplnym, poparzeniami oraz chorobami układu pokarmowego. Po czym poznać, że zwierzęciu coś dolega? Przede wszystkim będzie ono silnie ziajać oraz mieć ślinotok, szybko i płytko oddychać, dodatkowo sprawdź czy nie ma przyspieszonej akcji serca oraz czy jego błony śluzowe nie są sine i lepkie. Zwierzęcia mogą również stracić przytomność, stać się senne lub mieć drgawki.

Kiedy zauważymy któreś z objaw, natychmiast wezwij odpowiednią pomoc. Gdy już zadzwonisz po pogotowie weterynaryjne, ułóż zwierzę na boku (tylko w chłodnym miejscu!), otwórz delikatnie pyszczek i wyjmij język - w ten sposób nie będzie on zasłaniał wyjścia do gardła. Na klatce piersiowej umieść zwilżoną szmatkę - nie chlap zwierzęcia zimną wodą, ponieważ jego organizm może doznać szoku!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także