Balkon i ogródOgródMimoza wstydliwa - trudna zawodniczka o wrażliwej naturze. Jej uprawa w domu jest możliwa

Mimoza wstydliwa - trudna zawodniczka o wrażliwej naturze. Jej uprawa w domu jest możliwa

Mimoza wstydliwa - trudna zawodniczka o wrażliwej naturze. Jej uprawa w domu jest możliwa
09.05.2022 19:09

Mimoza to tajemnicza i wstydliwa roślina. Tą nazwą określa się także nadmiernie wrażliwą i bardzo delikatną osobę. Natomiast w barze możesz wypić drink na bazie szampana oraz soku pomarańczowego o nazwie mimoza.

Uwieczniona w piosence

Chyba każdy kojarzy piosenkę śpiewaną przez Czesława Niemena, która rozpoczyna się od słów:

"Mimozami jesień się zaczyna,

Złotawa, krucha i miła,

To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,

Która do mnie na ulicę wychodziła."

pinterest
pinterest

Wstydliwa roślina

Ta rzeczona mimoza to półkrzew tropikalny osiągający wysokość ok. 30-50 cm. Jest rośliną niezwykle wrażliwą na bodźce (zjawisko tigmotropizmu). Kiedy ktoś dotknie jej pierzastych liści, to mimoza szybko jej składa. Czas tej reakcji to nawet 0,08 s. W związku z tym dostała przydomek wstydliwa. W Polsce nazywa jest także nieśmiałą rośliną, śpiącą trawką czy niedotykalską.

Wymagająca zawodniczka

Mimoza wstydliwa w naturalnych warunkach rośnie w Ameryce Południowej i na wyspach położonych na Oceanie Spokojnym. Jest trudna w uprawie oraz nie wybacza swoim opiekunom popełnionych błędów. Wygląda na wątłą roślinę (pierzaste liście, wiotkie łodygi, kuliste różowo-fioletowe kwiaty). Można ją uprawiać w domu, ale należy stworzyć jej odpowiednie warunki.

pinterest
pinterest

Mimoza lubi:

  • ciepło,
  • jasne stanowiska,
  • słońce,
  • wilgotne podłoże,
  • powietrze bez dymu tytoniowego,
  • sporą wilgotność powietrza.
pinterest
pinterest

Dobra do łazienki

Roślina nie jest odporna na zimo i preferuje dość wysoką temperaturę (18-22°C). Latem można wystawić ją na zewnątrz. Jednak w pełnym słońcu może stać tylko o poranku i wieczorem. Nie wymaga jednak zbyt żyznej gleby, gdyż sama wyłapuje azot z powietrza i przetwarza go na pokarm.

Idealnym miejscem w domu będzie dla niej łazienka z oknem. Mimozę podlewać należy ostrożnie (dopiero wtedy, kiedy warstwa podłoża przeschnie na kilka centymetrów). Musisz też wiedzieć, że roślina w warunkach domowych przeżywa najwyżej rok. Zimą traci liście i obumiera, gdyż ma za mało światła i temperatura jest dla niej za niska.

pinterest
pinterest

Zmniejsza miesiączki

Co ciekawe mimoza może zaszkodzić, ale też wykazuje właściwości lecznicze. Zjedzenie jej w dużych dawkach jest toksyczne dla organizmu. Natomiast niewielka jej ilość zmniejsza obfite miesiączki i ma działanie przeciwdepresyjne oraz moczopędne.

Uprawiałeś kiedykolwiek mimozę?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także