PoradyLajfhaki5 ważnych powodów, które przekonają Cię do uprawy ziół w domu. Zadbaj o środowisko i zdrowie

5 ważnych powodów, które przekonają Cię do uprawy ziół w domu. Zadbaj o środowisko i zdrowie

5 ważnych powodów, które przekonają Cię do uprawy ziół w domu. Zadbaj o środowisko i zdrowie
Katarzyna
21.04.2020 08:36, aktualizacja: 21.04.2020 09:53

Dziś pierwszy dzień wiosny, dlatego to świetna okazja aby zastanowić się nad rozpoczęciem pracy z roślinkami! Nawet jeśli uważasz, że kompletnie nie nadajesz się do pracy w ogródku, a wszystkie rośliny doniczkowe czy zioła padają przy Tobie jak muchy, to musisz wiedzieć, że dbanie o rośliny wcale nie jest takie trudne jak myślisz!

#1 Zdrowe żywienie

Wybierając się do sklepu i kupując zioła, z pewnością decydujesz się na kupno tych najlepiej wyglądających - nasycone kolorem i z pięknym zapachem. Musisz jednak wiedzieć, że te czynniki przyciągają klientów o czym bardzo dobrze wiedzą spece od marketingu. Jednak to że coś wygląda apetycznie nie oznacza, że takie właśnie jest i że również jest zdrowe.

W rzeczywistości takie produkty często są nafaszerowane pestycydami a do ich hodowli użyto sztucznych nawozów. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną hodowlę owoców czy ziół, masz pewność jak wygląda ich produkcja. Sam możesz wybrać nawozy oraz zdecydować się na rodzaj gleby czy użycia dodatkowych środków. Możesz uprawiać warzywa i zioła takie które lubisz i które wiesz, że będziesz używać. Dodatkowo zastanów się ile czas upłynęło zanim dana roślina została zerwana do chwili gdy znalazła się w sklepie i została przez Ciebie kupiona.

#2 W trosce o środowisko

Wiem, że ciężko jest się przerzucić z wygodnego kupowania gotowych produktów w sklepie na domową opiekę i uprawę roślin, ale pomyśl sobie ile będziesz mieć z tego korzyści! Oprócz radości, oszczędności oraz pewnej jakości, dodatkowo pomagasz dbać o środowisko. Posiadanie własnych plonów sprawia, że staniesz się bardziej świadomy swojego wpływu na środowisko, da pogląd na recykling oraz tworzenie kompostu, potrzebnego do rozwijania nowych i zdrowych roślin. W ten sposób przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów, a także zmniejszasz zanieczyszczenie powietrza w swoim obszarze.

#3 Zdrowsze dla ciała i dla portfela

Zastanów się ile razy wybrałeś się do sklepu i sięgnąłeś po pojemnik z ziołami? Nawet jeśli płacisz za niego tylko kilka złotych, w przeciągu miesiąca może uzbierać się dość pokaźna sumka. Pomyśl sobie, ile możesz zaoszczędzić uprawiając rośliny w domowym zaciszu! Brak ogródka nie jest wymówką! Na balkonie czy parapecie na pewno znajdzie się miejsce na bazylię, miętę, rozmaryn czy nawet sadzonkę drzewa cytrusowego.

Wszystkie pieniądze, które przeznaczyłbyś na zakup gotowych ziół w sklepie możesz przeznaczyć na zakup nasion, a własna uprawa sprawi, że nie będziesz zastanawiać się czy zioła z lodówki już się popsuły - wystarczy, że wyjdziesz do ogródka i zbierzesz to czego potrzebujesz.

#4 Eliminowanie odpadów

Kiedy kupujesz zioła w sklepie zwróć uwagę ile plastiku zużywasz. Nie chodzi o same foliówki, ale także o plastik w który zawinięte są zioła. Sadząc własne rośliny nie produkujesz odpadów, które będą rozkładać się przez setki lat! A nawet jeśli podczas przesadzania rośliny będziesz musiał coś wyrzucić, wszystkie odpady będą bio!

#5 Możesz wyhodować rośliny gdziekolwiek chcesz

To, że mieszkasz w mieście, nie oznacza, że nie możesz uprawiać roślin. Ogromne podwórko nie jest konieczne do uprawy kilku ziół. Możesz łatwo uprawiać swój własny ziołowy ogród na parapecie lub balkonie. Wielu projektantów krajobrazu używa ziół jako roślin ozdobnych. Wystarczy trochę światła słonecznego lub specjalna lampa. Swoje rośliny możesz trzymać przy oknie lub na kuchennej półce. Zdarza się, że niektórzy tworzą zielone wnętrze w swojej łazience. Domowy ogród jest świetnym sposobem na ponowne wykorzystanie starych słoików, wiader czy wanienek. Jeśli potrzebujesz kilku rad na wyhodowanie roślin z użyciem torebki herbaty lub skorupek jaj sprawdź nasz wcześniejszy artykuł.

I jak? Przekonany do uprawy własnych ziół? Daj nam znać które są Twoimi ulubionymi - mięta, bazylia a może rozmaryn? ;)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także