Kategorie Lajfhaki

Były komandos zdradza co robić, aby uratować się przed utonięciem

Niektórzy uwielbiają pływać, a inni wręcz przeciwnie – unikają wody jak tylko mogą. Nie zależnie od tego w jakiej grupie się znajdujesz odpowiedz sobie na pytanie czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy można uratować się przed utonięciem?

Co robić podczas utonięcia? Czy istnieje jakakolwiek szansa na samodzielny ratunek?

Na to pytanie odpowiada Clint Emerson – były komandos armii USA Navy Seals. Emerson właśnie napisał książkę o 100 ważnych umiejętnościach zdobytych w amerykańskiej marynarce wojennej i trzeba przyznać, że wiele z rzeczy opisanych w tej pozycji, jest bardzo przerażająca, ale także może przydać się w chwili zagrożenia życia.

co robić aby uratować się przed utonięciem - ręka w wodzie
freepik.com

Clint w pewnym momencie swojej książki, wyjaśnia co powinieneś zrobić ktoś, kogo próbowano utopić. Nie zależnie od tego czy jest to płytka woda czy wzburzone morze istnieje szansa na uratowanie swojego życia.

Były komandos nie twierdzi, że gdyby agent został złapany przez wroga ma duże szansę na przetrwanie, jednak wciąż może on uratować swoje życie dzięki odpowiedniej wiedzy. Wielu szpiegów wyposażonych jest w nadajniki z geolokalizacją, ale zanim przybędzie pomoc, trzeba liczyć na samego siebie i wcześniej zdobyte umiejętności.

Co robić gdy masz związane ręce i nogi i zostaniesz wrzucony do wody? Jak uratować się przed utonięciem?

Nawet w tak trudnych i ekstremalnych warunkach, wyszkolony agent wie co należy zrobić, aby ratować swoje życie. Kluczem do przetrwania jest kontrola oddechu. Z płucami pełnymi powietrza, ludzkie ciało jest wyporne – tak więc głębokie oddechy i szybkie wydechy są bardzo ważne!

W słodkiej wodzie wypłynięcie na powierzchnie jest znacznie trudniejsze, ale wciąż jest to możliwe. Nic nie da panika, ponieważ może ona doprowadzić do hiperwentylacji.

Co robić aby uratować się od utonięcia w płytkiej wodzie?

W płytkich wodach przyda się metoda wybicia od dna. Weź głęboki oddech, spróbuj zanurkować aż do samego dna, następnie mocno odpij się od jego powierzchni, a będąc przy linii wody odchyl głowę i złap oddech.

co robić aby uratować się przed utonięciem - sposób 1
pinterest.com

Aby unieść się na powietrzu weź wdech, zegnij kolana i przemieszczaj się do przodu. Następnie wykonaj wykop i odchyl ramiona oraz głowę do góry co ułatwi Ci oddychanie. Teraz spróbuj przemieścić się w kierunku brzegu – powtórz pierwszy krok, a następnie wyprostuj plecy i skieruj się do przodu.

co robić aby uratować się przed utonięciem - sposób 2
pinterest.com

Co robić aby nie utonąć w głębokiej wodzie?

Były komandos zdradza co robić, aby uratować się przed utonięciem
pontomar.blogspot.com

Na wzburzonym morzu wyciągnięcie głowy nad powierzchnię może okazać się cięższe niż myślisz. Zamiast tego pełna rotacja ciała pozwoli Ci wziąć głęboki oddech, a następnie kontynuować podróż. Dzięki podróży możesz mieć większą szansę na znalezienie stałego lądu, odpoczynku, uwolnienia kończyn oraz przeżycia.

Obyś nigdy nie znalazł się w takiej sytuacji, aby korzystać z tych wskazówek!

Źródło: unilad.co.uk | Fotografie: youtube.com