×

5 urządzeń elektrycznych, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone

Czy wiesz, że niektóre urządzenia domowe mogą prowadzić „sekretne” życie i kontynuować pracę nawet kiedy naciśniesz przycisk wyłączający? Istnieją urządzenia, które zużyją prąd nawet wtedy, kiedy są włączone.

Niektórzy chętnie przeprowadzają badania, aby dowiedzieć się, które urządzenie są szczególnie „złośliwe” i marnują energię nawet po tym, kiedy je wyłączymy bądź pozostawimy w trybie czuwania. Aby wykonać taki eksperyment potrzebny jest watomierz, czyli miernik zużycia energii.

1. Ładowarka bez telefonu

Fot. Pixabay

 

Ładowarka pozostawiona w gniazdku kontynuuje zużywanie energii, nawet gdy nie jest podłączone do niej żadne urządzenie. Trzeba przyznać, że pobierany wówczas przez nią prąd jest minimalny i w skali roku będziesz musiał zapłacić za niego ok. 5 zł.

2. Dekoder telewizyjny lub cyfrowy

urządzenia które zużyją prąd kiedy są włączone
Fot. Pixabay

 

Dekodery telewizyjne kontynuują pracę nawet po tym kiedy je wyłączymy, marnując przy tym energię wartą około 100 złotych rocznie.

Większość z nas nie przełącza dekodera nawet w tryb czuwania, myśląc że wyłączenie telewizora jest wystarczające.

3. Telewizor

Fot. Wikipediacommons

 

Wiedziałeś, że naciśnięcie przycisku przenoszącego telewizor w tryb czuwania, nie wyłącza go? Urządzenie nadal pobiera prąd. W skali roku tryb stand by wygeneruje rachunki rzędu 5-20 zł. Wszystko zależy od modelu odbiornika i tego ile ma już lat. Oczywiście nowsze telewizory są bardziej energooszczędne.

4. Laptop

urządzenia które zużyją prąd kiedy są włączone
Urządzenia które zużyją prąd kiedy są włączone, fot. Pexels

 

Nawet wyłączone laptopy kontynuują pracę, gdyż nie mogą doprowadzić do tego, aby bateria całkowicie się wyładowała. Dlatego kiedy wyłączysz je z gniazdka, możesz sporo zaoszczędzić ok. 10 zł w skali roku.

5. Urządzenia z zegarami

urządzenia które zużyją prąd kiedy są włączone
Fot. Pixabay

 

Zegary zwykle posiada piekarnik, kuchenka czy mikrofalówka. Kiedy ich nie używamy, to te sprzęty pobierają moc niezbędną do zasilania właśnie tych zegarów. Wprawdzie nie jest to duży pobór mocy, ale biorąc pod uwagę, że w kuchni mamy kilka takich urządzeń, to rocznie rachunek może wzrosnąć o 10-20 zł.

Czy powinieneś wyłączać urządzenia z gniazdka?

wikipedia.org
Fot. Wikimdiacommons

Jak obliczyć, ile prądu zużywa konkretne urządzenie w moim domu?

To bardzo proste. Wystarczy tylko kilka danych i kalkulator.

moc urządzenia * czas jego pracy : 1000 = wartość w kWh – tyle energii zużywa wybrane urządzenie działające konkretną ilość godzin

ilość zużytych kWh * stawka za energię = wartość w PLN – tyle trzeba zapłacić za prąd zużyty przez urządzenie działające przez wybraną ilość godzin
Niektórzy mogą uważać, że powyższe sumy są mało znaczące, podczas gdy na innych mogą one zrobić wrażenie!

Pomocne triki, które z pewnością wykorzystasz w codziennym życiu.

Zobacz nasz filmik: Jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Może Cię zainteresować