×
Wirtualna Polska

Kawalerka może być przytulna. Oto 8 problemów małych mieszkań i jak sobie z nimi poradzić

Małe mieszkania często kojarzone są z niewystarczającą ilością miejsca. Głowimy się nad tym jak zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy, na niewielkiej ilości metrów kwadratowych i rezygnujemy z wielu zachcianek. Rezygnujemy z rzeczy, które „nie nadają się do małego mieszkania” lub zajmują zbyt wiele miejsca.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jest jednak kilka sposobów jak zaoszczędzić trochę miejsca w małym pomieszczeniu i to bez wyrzucania przedmiotów!

Za mało miejsca na ubrania

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najczęściej zadawanym pytaniem (głównie przez kobiety) jest zdanie: „Gdzie ja pomieszczę wszystkie moje buty?!” Komoda nie zawsze okazuje się najlepszym miejscem, zajmuje dużo miejsca i w rzeczywistości nie zawsze ułatwia szybkie odnalezienie rzeczy którą chcemy założyć.

Rozwiązanie #1: Nawet w najmniejszym apartamencie możesz znaleźć idealną przestrzeń do stworzenia garderoby. Nie zajmuje więcej miejsca niż zwykła szafa, ale jest o wiele bardziej użyteczna i wygodna: możesz dostarczać ją z szynami na wieszaki, półkami na torebki i dodatki a także regał na buty. Możesz również zainstalować drzwi przesuwne i zawiesić na nich lustro.

<a href=scotiavillage.org">

scotiavillage.org

Rozwiązanie #2: Jeśli nie masz wystarczającej ilości metrów kwadratowych, aby zmieścić garderobę, spróbuj umieścić komody po obydwu stronach drzwi, a nad nimi pawlacz. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce na przechowanie swoich rzeczy.

<a href=atap.co">

atap.co

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rozwiązanie #3: Jeśli nie masz możliwości lub czasu na przebudowę całego pokoju, ale nadal potrzebujesz szafy, możesz użyć otwartych schowków, które mogą być zakryte zasłoną. Warto wybrać lekki i jasny materiał.

<a href=apartmenttherapy.com">

apartmenttherapy.com

Rozwiązanie #4: Szafki na wymiar to doskonały sposób na wykorzystanie pustych przestrzeni: pionowe szuflady są idealne do organizowania i przechowywania drobnych przedmiotów.

<a href=juxtapost.com">

juxtapost.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Brak miejsca na rzeczy do prasowania

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Problem z prasowaniem polega na tym, że zawsze musisz rozłożyć deskę,która zajmuje dużo miejsca. Jeśli jesteś osobą leniwą to pewnie zdarza Ci się znaleźć jakąś płaską powierzchnię i w taki sposób zabrać się za prasowanie.

Rozwiązanie: Konstrukcja z ukrytą deską do prasowania może sprawdzić się idealnie, nie tylko w małych mieszkaniach.

Brak miejsca na przechowywanie pościeli

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Artisanne (@artisanne_home)

Wiele osób mieszkających w małych przestrzeniach boryka się z problemem schowania pościeli, ręczników, poduszek itp.

Rozwiązanie #1: Pomyśl jak wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. Umieść skrzynie na pościel lub kup łóżko, które ma ukryte schowki.

Rozwiązanie #2: Pomyśl o podwyższeniu podłogi i stworzeniu w niej kilku schowków np. szuflad i półek.

<a href=searchome.net">

searchome.net

Drobne przedmioty, na które nie ma miejsca

Kredens w przedpokoju zawsze wygląda tak samo. Znajduje się w nim całą masa dziwnych i przydatnych przedmiotów, które w pośpiechu chowamy. Zawsze są tu klucze, ładowarki, drobne na parking, dokumenty i cała masa innych rzeczy. Jednak co jeśli nie masz kredensu i musisz pochować te rzeczy?

Rozwiązanie: Zainwestuj w małe koszyczki, drewniane witrynki lub organizery, które można przymocować do ściany.

Brak miejsca na przechowywanie książek

Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, pewnie zastanawiasz się co zrobić z wszystkimi książkami, a jeśli jesteś molem książkowym pewnie martwisz się czy kupno kolejnej nowej pozycji literatury będzie dobrym pomysłem. W końcu i tak już zasypujesz się tonami tych nieprzeczytanych!

Rozwiązanie: Brak kredensu nie oznacza, że nie możesz mieć w domu książek. Spróbuj zainstalować kilka książek w małej wnęce.

<a href=littlegreennotebook.com">

littlegreennotebook.com

Za mało roślin w domu

W małych mieszkaniach często występuje problem z ilością parapetów na których można by umieścić rośliny.

Rozwiązanie: Warto pomyśleć nad tym jak kreatywnie wykorzystać ścianę. Kilka drewnianych desek lub drabinek sprawdzi się idealnie.

Ograniczona przestrzeń

<a href=jiajumi.com">

jiajumi.com

Jeśli ie masz wystarczającej ilości miejsca na salon i oddzielną sypialnię pomyśl nad stworzeniem antresoli lub łóżka na podwyższeniu.

<a href=jpda.net">

jpda.net

Ciemne kolory w małych mieszkaniach

Przyjęło się, że czarne lub granatowe ściany optycznie pomniejszają pomieszczenie, ale jeśli dobrze to przemyślisz nie musisz rezygnować z ciemnej farby. W rzeczywistości ciemna ściana lub duży mebel mogą sprawić, że pokój będzie wyglądał bardziej przestronnie. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiedni ton i nigdy nie malować wszystkich ścian w ciemnym kolorze. Należy pamiętać o regule 60-30-10: 60% jasnego koloru; 30% dodatkowego koloru (jasny lub ciemny); 10% innych drobnych szczegółów. Pamiętaj, że w małych pomieszczeniach ciemne ściany zawsze powinny być matowe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować