×
Wirtualna Polska

70% ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Jest na to prosty sposób

Każdy kolejny dzień coraz bardziej przybliża nas do zimy, której w tym roku szczególnie się boimy. Nie z tego powodu, że znów zapowiadana jest rzekoma zima stulecia, ale ze względu na wciąż rosnące ceny za ogrzewanie. Szukamy sposobów na to, jak zatrzymać ciepło w domu, aby móc zmniejszyć eksploatację swoich urządzeń grzewczych. Jednym z nich – i niepodważalnie skutecznym – jest uszczelnianie okien.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Chyba nie widzisz siebie w domu ubranego w kurtkę, czapkę i szalik, zakopanego pod grubym kocem, prawda? Zadbaj więc o to, żeby w Twoich pomieszczeniach było przyjemnie ciepło. Ustaw tryb zimowy w oknach i poświęć chwilę na to, by prawidłowo uszczelnić okna.

Nagła zmiana temperatury na zewnątrz może spowodować mniejszą szczelność okien, bo ich elementy kurczą się i rozszerzają!

Ten problem pojawia się najczęściej w starym typie okien, jednak nie jest to przeszkoda, której nie można pokonać. Rozwiązaniem na to jest silikon – najlepiej bezbarwny (prawie zupełnie niewidoczny, a świetnie spełniający swą rolę).

Może on posłużyć do wypełnienia szpar między szybą, a ramą. Jeśli okno ma zaś szczeliny między skrzydłem, a futryną – warto wypełnić je uszczelkami samoprzylepnymi, które dostępne są w sklepach technicznych. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, lepiej zainwestować w uszczelki gumowo-silikonowe, które są bardziej wytrzymałe niż te zwykłe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
jak uszczelnić okno na zimę
Jak uszczelnić okno na zimę? Fot. Pinterest.com

Problem może leżeć gdzieś indziej…

Może okazać się, że okno jest nieszczelne między ścianą, a ościeżnicą. W takim przypadku powstałą szparę warto wypełnić poliuretanową pianką montażową. Najlepsza będzie ta w sprayu lub w pistolecie. Pianka z czasem zmienia swoją objętość, dlatego nakładaj mniejszą ilość produktu. Gdy całkowicie wyschnie, możemy usunąć jej nadmiar za pomocą nożyka.

Uszczelnianie okien krok po kroku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1: Zbierz wszystkie potrzebne narzędzia. Przyda się:

  • szpachelka,
  • nożyk do tapet lub ostry nóż,
  • długi gwóźdź albo druciany wieszak,
  • tubka silikonu lub pianki,
  • pistolet do silikonu,
  • mała plastikowa łyżeczka albo patyczek do lodów.

2: Użyj szpachelki, żeby wyczyszczenia wszystkich starych uszczelek.

3: Przetnij tubkę w taki sposób, aby wielkość otworu idealnie wpasowała się w szczelinę okna.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

4: Przebij opakowanie silikonu za pomocą gwoździa lub drucianego wieszaka, żeby mógł wydostać się z tubki.

5: Nałóż pasmo uszczelnienia, przesuwając pistolet w miarowym tempie wzdłuż pęknięcia i używając ciągłego lekkiego nacisku na spust. Nie zapomnij o żadnej szparze – doszczelniamy wszystkie cztery strony okna.

6: Wygładź uszczelkę plastikową łyżeczką lub patyczkiem do lodów, pamiętając o tym, że powierzchnia powinna być idealnie równa.

7: Zanim silikon całkowicie wyschnie, wyczyść okno z jego resztek.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Jak ustawić tryb zimowy w oknach?

Jeszcze nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj jak zmienić tryb w swoich oknach.

tryb zimowy w oknach
Tryb zimowy w oknach. Fot. Pinterest.com

 

Przygotuj się na chłodne zimowe wieczory już teraz! Póżniej sobie podziękujesz.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować