Kategorie DIYDomMajsterkowanie

70% ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Możesz temu zapobiec dzięki prostej metodzie

Nadchodzi zima. I nie, nie chodzi mi tutaj o cytowanie hasła rodu Starków z „Gry o Tron”, ale o faktyczne zimno, które nadciąga do Polski. Mamy jesień, dni są coraz krótsze, a wiatr coraz chłodniejszy. Dlatego na tę porę roku należy odpowiednio się przygotować.

Jeśli masz już czapkę i szalik pomyśl o tym, że w Twoim domu także powinno nastać przyjemne ciepło. Jeśli jednak w Twoich czterech kątach znajdują się stare okna, koniecznie zapoznaj się ze sposobami na ich uszczelnienie!

Nagła zmiana temperatury może spowodować rozszerzanie i kurczenie się materiału, z którego wykonane są niektóre elementy okna. To powoduje, że okna stają się mniej szczelne

70% ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Możesz temu zapobiec dzięki prostej metodzie
pinterest.com

Taki problem napotyka się najczęściej przy starym typie okien, jednak dzięki silikonowi możemy szybko rozwiązać ten problem. Najlepiej jest wybrać silikon bezbarwny, ponieważ nie będzie on widoczny. Może on posłużyć do wypełnienia szpar między szybą, a ramą okna, z kolei jeśli okno ma szczeliny między skrzydłem, a futryną warto wypełnić je uszczelkami samoprzylepnymi, które dostępne są w sklepach technicznych. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, lepiej zainwestować w uszczelki gumowo-silikonowe, które są bardziej wytrzymałe niż zwykłe silikonowe.

Powyższe problemy starych okien to nie wszystko

70% ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Możesz temu zapobiec dzięki prostej metodzie
hometipsforwomen.com

Może okazać się, że okno jest nieszczelne między ścianą, a ościeżnicą. W takim przypadku powstałą szparę warto wypełnić poliuretanową pianką montażową. Najlepsza będzie ta w sprayu lub w pistolecie. Pianka ma to do siebie, że z czasem zmienia swoją objętość dlatego też nakładaj mniejszą ilość produktu. Gdy całkowicie wyschnie, możemy usunąć jej nadmiar za pomocą nożyka.

Uszczelnianie krok po kroku

Krok 1: Zbierz wszystkie potrzebne narzędzia. Przyda się szpachelka, nożyk do tapet lub ostry nóż, długi gwóźdź lub druciany wieszak, tubka sylikonu (lub pianki), pistolet do sylikonu, małą plastikową łyżeczkę lub patyczek do lodów.

Krok 2: Użyj szpachelki do wyczyszczenia wszystkich starych uszczelek.

Krok 3: Przetnij tubkę w taki sposób, aby utworzyć odpowiednią wielkość otworu, który idealnie wpasuje się w szczelinę okna.

Krok 4: Aby sylikon wyszedł z tubki należy udrożnić opakowanie przebijając je za pomocą gwoździa lub drucianego wieszaka.

Krok 5: Nałóż pasmo uszczelnienia, przesuwając pistolet uszczelniający w miarowym tempie wzdłuż pęknięcia i używając ciągłego lekkiego nacisku na spust pistoletu. Doszczelniamy wszystkie cztery strony okna, aby uszczelnić pęknięcie.

Krok 6: Wygładź uszczelkę plastikową łyżeczką lub patyczkiem do lodów. W ten sposób stworzysz gładką powierzchnię.

Krok 7: Zanim sylikon całkowicie wyschnie, wyczyść okno ze wszystkich powstałych zabrudzeń.

70% ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Możesz temu zapobiec dzięki prostej metodzie
sashco.com

Warto sprawdzić stan swoich okien i przygotować się na chłodne, zimowe wieczory.

Jeśli masz w domu nowsze okna, pamiętaj o zmianie trybu letniego na zimowy! Jeszcze nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł.

Źródło i fotografie: dom.pl | Miniatura wpisu: Źródło: homebizbootcamp.biz