×

Na Twojej choince mogą być robaki. Nie pozwól, by rozeszły się po całym domu

Tylko Boże Narodzenie ma taki klimat, którego nic nie jest w stanie zastąpić. Też tak sądzicie? Kluczowe jest tu oczywiście piękne drzewko! Można wybrać piękną sztuczną choinkę, ale wielu z nas woli jednak tradycyjną, żywą. Wy też? Jednak czy wiecie, że wraz z nią możecie sprowadzić do domu nieproszonych gości? Wiecie jakich?

#1 Ochojniki

aphid

Są to mszyce, które pokrywa biała woskowa wydzielina. Te maleńkie szkodniki wypijają soki z igieł. Powoduje to, że igły żółkną, brązowieją i odpadają. Występują zwłaszcza na jodle kalifornijskiej. Na szczęście nie są groźne w żaden sposób dla człowieka.

#2 Roztocza

Mite

Istnieje wiele gatunków roztoczy, które możemy sprowadzić do domu wraz z żywa choinką. W większości przypadków są nieszkodliwe, ale gdy z choinki przeniosą się do jakiegoś miejsca w naszym domu, np. zaatakują jakąś roślinę, mogą być uciążliwe.

#3 Pająki

spider

Te przerażające stwory uwielbiają ukrywać się w drzewach. Przecież gałęzie stanowią świetny fundament dla ich „domu”, czyli pajęczyny. W choinkach może się ich zatem ukrywać naprawdę wiele. Pająki zwykle nie są aktywne zimą, ale ciepło Waszego domu, może to zmienić. A stworzenia takie jak one…no cóż. Im naprawdę łatwo jest się wydostać z pomiędzy gałązek oraz igiełek i rozejść się po…całym domu.

#4 Kulankowate

Pill bug

Mimo, że powszechnie występują w Europie, nie doczekały się polskiej nazwy. Żywią się martwymi komórkami. Ich naturalnym domem jest umierające lub rozkładające się drewno. Najczęściej aktywne są w nocy i na szczęście nie odchodzą daleko od swojego „domu”.

#5 Pareczniki

Centipede

Te przerażające stwory aktywne są przeważnie w nocy. Ich pożywieniem są mniejsze robaki, roztocza, larwy czy jaja. Kiedy nie znajdą nic z tych rzeczy, zadowolą się nawet roślinami. Chowają się w korze drzew.

#6 Osy

Wasp queen #2

Tak, brzmi odrobinę niedorzecznie – osy zimą, ale… Naprawdę może zdarzyć się tak, że wraz z żywą choinką do domu przyniesiecie ich gniazdo. Owszem owady te nie są aktywne o tej porze roku, ale domowe ciepło, może sprawić, że przebudzą się z zimowego snu.

Przyjrzyj się uważnie swojej choince, nim wniesiesz ją do domu

Może Cię zainteresować