×

10 obecnie najlepszych krajów do życia na świecie! Aktualny ranking niektórych zaskoczy

Mamy listę krajów, w jakich najlepiej się żyło w 2020 roku. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeprowadziła badania sondażowe. Pod uwagę brano wszelkie kwestie — od edukacji, poziomu demokracji, kwestii środowiskowych po możliwości podjęcia pracy.

#10 Stany Zjednoczone

USA przez wiele lat było marzeniem dla wielu, jednak przez lata obraz „amerykańskiego snu” spotkał się z twardą rzeczywistością. To jednak nie oznacza, że Stany Zjednoczone straciły uznanie w oczach swoich obywateli. To kraj, gdzie możliwości zarobkowe oraz edukacyjne są praktycznie nieograniczone, a prawo jest skuteczne egzekwowane.

#9 Finlandia


9 i 8 miejsce w rankingu należą do krajów skandynawskich. Tamtejsze rządzy są nastawione pro obywatelsko co przekłada się na wysoki poziom opieki zdrowotnej oraz polityki prorodzinnej.

#8 Szwecja


Ekologia jest jednym z najważniejszych fundamentów polityki wewnętrznej, a każdy z wymienionych krajów inwestuje ogromne środki w rozwój nowoczesnych technologii w przeróżnych dziedzinach.

#7 Holandia


Ekologia i przemyślane rozwiązania przestrzeni miejskiej. I te nieskończone ścieżki rowerowe

#6 Szwajcaria

Szwajcaria jest znana ze swoich swobód obywatelskich oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Do tego dochodzą liczne sieci komunikacyjne, które umożliwiają Szwajcarom bezproblemowe podróże po całym kraju. Przyroda jest wielkim skarbem narodowym Szwajcarii i skutecznie pilnują, aby tak zostało.

#5 Dania

Kolejny  i nie ostatni kraj skandynawski na liście OECD. Stabilna gospodarka, ogromna oferta socjalna dla obywateli oraz wysoki poziom edukacji. Do tego dochodzi wysoki poziom bezpieczeństwa oraz bardzo przyjazne podejście do pracy.

#4 Kanada

Sąsiadująca z USA Kanada to prawdziwy raj dla osób, które chcą żyć blisko natury. Ten wyjątkowy kraj zajmuje niezwykle duży obszar, jednak ma tylko 36 mln obywateli. W Kanadzie możecie zamieszkać w gęsto zaludnionym mieście bądź w totalnej dziczy — wybór należy wyłącznie do obywateli. Do tego mówimy tutaj o nowoczesnym i bardzo otwartym społeczeństwie. Spokój i cisza to rzeczy bardzo cenione przez Kanadyjczyków.

#3 Islandia

Klimat Islandii może wiele osób nie zachęcać, ale wpływa on korzystnie na zdrowie. Tamtejsi mieszkańcy już od małego są hartowani na mrozy, co przekłada się na wysoką odporność na przeróżne choroby. Do tego Islandia utrzymuje zrównoważoną gospodarkę, posiada bogatą ofertę socjalną dla mieszkańców oraz podobnie jak inne kraje skandynawskie, kładzie nacisk na ekologię.

#2 Australia

Co prawda Australia zamieszkują istoty, które mogą Nas pogryźć, ukąsić lub zranić w inny sposób, ale pamiętajmy, że to okazjonalne spotkania.  Sama Australia cieszy się stabilną gospodarką, olbrzymimi możliwościami rozwoju zawodowego oraz skuteczną edukacją. Do tego Australijczycy w pełni korzystają z możliwości jakie daje klimat i dostęp do morza. Osoby w każdym wieku uprawiają przeróżne sporty, co przekłada się na dobry stan zdrowia całego społeczeństwa.

#1 Norwegia

Wysoki poziom życia krajów skandynawskich nie ma co dziwić. Obywatele tych krajów mają zapewnione wszelkie benefity oraz są zabezpieczeni ze strony państwa w przypadku utraty zdrowia, pracy czy mieszkania. Do tego dochodzi ogromny nacisk na kwestie ekologii, więc tamtejsze miasta są dużo czystsze, a Norwedzy bardzo lubią kontakt z dziką naturą.

Polska w tym rankingu uplasowała się na 27 miejscu z 40 możliwych, wyprzedzając m.in. Grecję czy Koreę Południową. A co Wy sądzicie o tym rankingu?

Dziwne ciekawostki z 13 różnych krajów, które zaskakują turystów

Fajne zabawy w domu

 
Źródła: www.oecdbetterlifeindex.org, australiastudy.pl, idziemydalej.pl, iwapp.pl, pl.europa.jobs

Wybrane dla Ciebie

21 zdjęć hotelowych dywanów z całego świata. Robi je zawodowy pilot samolotów

Bill Young to amerykański pilot, który z racji swojego zawodu bardzo dużo podróżuje. W związku z tym sporo czasu spędza w przeróżnych hotelach na całym świecie. W obiektach noclegowych jego uwagę zwróciły kolorowe oraz wzorzyste dywany. Zaczął robić im zdjęcia i publikować w Internecie. Swój pierwszy dywan sfotografował w hotelu Marriott w Cincinnati. 1. Od […]

23 rysunkowe repliki zabytkowych obiektów z całego świata. Tworzy je na wakacjach australijski ilustrator

Maxwell Tilse to ilustrator pochodzący z Sydney. Mężczyzna obecnie mieszka w Londynie i uwielbia podróżować. Prowadzi coś na wzór szkicowanego pamiętnika, w którym umieszcza rysunki zabytków, które udało mu się zobaczyć. Dodatkowo tworzy małe repliki najciekawszych obiektów i dumnie prezentuje je światu. On zwiedza świat ze swoimi długopisami i markerami. 1. Panteon w Rzymie 2. […]

15 kompletnie zaskakujących faktów o Antarktydzie, najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynencie

Antarktyda, zwana królestwem pingwinów, to zdecydowanie najgorzej zbadany przez człowieka kontynent, znajdujący się na południu naszego globu. Oto garść faktów na jego temat, które mogą Cię mocno zaskoczyć. #1 „Jak tu sucho!” Pomimo, że znakomita większość Antarktydy przykrywa ogromna pokrywa lodowa, to są na niej obszary kompletnie pozbawione śniegu i lodu. Co więcej, są to […]

10 najstarszych drzew na świecie, które wciąż żyją. To prawdziwi staruszkowie, którzy niejedno widzieli

Drzewa są z reguły długowiecznymi okazami. Jednak na świecie można spotkać prawdziwych rekordzistów pod względem długości życia. Ci staruszkowie przetrwali wiele zawieruch wojennych, widzieli upadek imperium rzymskiego oraz budowę piramid w Gizie. 1. Old Tjikko, 9550 lat To świerk pospolity, który rośnie w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Ma 5 metrów wysokości i liczy sobie […]

15 największych tajemniczych zagadek świata, w których wytłumaczenie i tak mało kto wierzy

Niektóre zdarzenia i miejsca w naszym świecie owiane są tajemnicą, a ludzie wymyślają najdziksze hipotezy o działaniu sił nadprzyrodzonych czy kosmitów, aby je wyjaśnić. Wbrew jednak temu co myślimy świat nauki zdążył już odpowiedzieć na wiele z tych zagadek. Oto kilkanaście słynnych nierozwiązanych tajemnic, na które znaleźliśmy odpowiedź. #1 Całun Turyński nie może zawierać odbicia […]

Bardzo możliwe, że całowałeś jej usta, choć o tym nie wiesz. Nazwano ją Utopioną z Sekwany

To jedna z najbardziej przedziwnych i złożonych historii. Utopiona z Sekwany, to prawdziwa żyjąca ok. 150 lat temu postać, której usta prawdopodobnie całowałeś, nawet jeśli jesteś kobietą. Śmierć Zacznijmy od początku. Dziewczyna o nieznanym nam imieniu urodziła się prawdopodobnie w 1865 r. W wieku 16 lat, mieszkając w Paryżu, w niewyjaśnionych okolicznościach utonęła w Sekwanie, […]