×

Wazony z odzyskanej makulatury łączą ze sobą ekologię i piękny design

Recykling i ekologia na dobre weszły w krew wielu mieszkańcom małych i wielkich miast. Od wielu lat twórcy sztuki oraz projektanci, starają się tworzyć niezwykłe prace, które nie tylko wyglądają pięknie, ale także ułatwiają życie innych, a do tego redukują negatywny wpływ na środowisko. Takim projektantem jest z pewnością Domingos Tótora, który zaprojektował wazony z odzyskanej makulatury.

Wazony z odzyskanej makulatury – estetyczne piękno w zgodzie z naturą

wazony z odzyskanej makulatury
http://www.tacchini.it/

Domingos Tótora, tworząc serię wazonów nazwanych Mantiqueira, miał tylko jedno założenie – stworzyć element użytkowy, który będzie jednocześnie piękny, ale także w 100% ekologiczny. Do wykonania wazonów użyto więc kartonów, które w późniejszym etapie twórczym zostały zmielone w pulpę. Plastyczna pulpa łatwo daje się formować, dzięki czemu artysta mógł stworzyć różnego rodzaju pękate formy z otworem na kwiaty.

wazony z odzyskanej makulatury 2
http://www.tacchini.it/

Mimo tego, że pulpa początkowo jest rozwodniona i łato ulega uformowaniu, w następnych etapach tworzenia, zastyga i tworzy szczelną strukturę, która odporna jest zarówno na wilgoć jak i wodę wlewaną do wazonu.

wazony z odzyskanej makulatury 3
http://www.tacchini.it/

Finalnie projekt wygląda bardzo naturalnie i delikatnie. Chociaż cała seria wydaje się dość prosta, to właśnie w prostocie tkwi klucz do najlepszego designu. Co jest chyba najistotniejsze – wazony są biodegradowalne! Użycie makulatury z recyklingu przypomina drewno, a w trakcie procesu suszenia, powierzchnia wazonów pokrywa się pęknięciami, które dodają jej naturalnego wyglądu.

wazony z odzyskanej makulatury 4
http://www.tacchini.it/
wazony z odzyskanej makulatury 5
http://www.tacchini.it/
wazony z odzyskanej makulatury 6
http://www.tacchini.it/

Jak Ci się podobają wazony z odzyskanej makulatury? Czy taki design mógłby znaleźć się u Ciebie w domu?

Zobacz także:

1) 20 genialnych projektantów, których pomysłów nie sposób zapomnieć. To się nazywa design!

2) Ten projekt skradnie Twoje serce! To idealne połączenie starożytnej idei z nowoczesnym designem

3) Jeffro Uitto wykonuje piękne rzeźby z tworzywa wyrzuconego przez morze na brzeg plaży

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować