×

6 powodów, dla których młode pary organizują wesela bez małych dzieci

Czy wesela bez dzieci mają rację bytu? Większość osób nie wyobraża sobie imprez bez swoich pociech. Jednak są pary, które nieśmiało chcą łamać zasady i występują przeciwko tradycji.

impreza
Claudia Fahlbusch/unsplash

Dzieci zostają w domu

Wesela bez dzieci to zdecydowana rzadkość. Zwykle pary, które decydują się nie zapraszać pociech są potępiane i spotykają się z niezrozumieniem. Dodatkowo wielu gości odmawia uczestnictwa w imprezie bez maluchów. Czy jednak wesela bez dzieci to taki zły pomysł i duży nietakt? A może to właśnie recepta na beztroską zabawę do białego rana? Czas odłożyć emocje na bok i bliżej przyjrzeć się temu drażliwemu tematowi.

wesela bez dzieci
pinterest

 

To nie przez egoizm

Na początku trzeba wyjaśnić, że wesele to dzień państwa młodych. Organizują tą imprezę dla siebie, a nie po to, żeby zadowolić wszystkich gości, gdyż to nie jest niemożliwe (każdy z nas ma inne gusta). Na swoim weselu to para młoda wyznacza zasady i pragnie z rodziną oraz znajomymi cieszyć się ze swojego szczęścia. Nie zapraszając dzieci nie robi to złośliwie oraz nie ma złych intencji.

wesela bez dzieci
Andreas Rønningen/unsplash

Dlaczego niektórzy decydują się zorganizować wesele bez dzieci?

1. Niedopisywanie dzieci na zaproszeniach najczęściej podyktowane jest względami finansowymi (w wielu miejscach za krzesło dla małego dziecka płaci się taką cenę jak za dorosłego). Często państwa młodych ogranicza także wielkość sali. Obecnie coraz popularniejsze stają się małe i skromne wesela dla najbliższych. Narzeczeni nie chcą zastawiać się i wydawać całych oszczędności tylko po to, aby uszczęśliwić gości.

2. Kiedy dziecko robi się senne pojawia się problem gdzie je położyć spać. Wówczas rodzice, mimo wczesnej pory, decydują się opuścić salę weselną lub nerwowo szukają trzeźwej osoby, która odwiezie dziecko do domu.

 

3. Dzieci są bardzo ruchliwe i  potrafią zakłócić pierwszy taniec pary młodej. Dodatkowo kelnerzy roznoszą gorące dania, a wówczas nie trudno o wypadek. Dzieci chętnie biegają po sali weselnej i nie zważają na nikogo.

4. Jak wiadomo na weselach alkohol leje się strumieniami. Widok podchmielonych gości nie jest odpowiedni dla dzieci.

wesela bez dzieci
Al Elmes/unsplash

5. Wesele to okazja dla rodziców do wyjścia z domu, rozerwania się i miłego spędzenia czasu. Wiele osób chciałoby się wówczas oderwać od swoich pociech. Ciągłe pilnowanie dzieci i karmienie ich nie sprzyja beztroskiej zabawie.

6. Niektóre dzieci szybko się nudzą i wówczas zaczynają marudzić. Często zdarza się to już w kościele i potrafią zakłócić całą ceremonię. Para młoda wcale nie ma obowiązku zatrudniać animatorów, którzy by je zabawiali.

wesela bez dzieci
imgur

Jak zareagować na zaproszenie nieuwzględniające dzieci?

Przeciwnicy wesel bez dzieci powiedzą, że to przecież impreza rodzinna i nie może zabraknąć na niej pociech. Dodatkowo niektórym trudno jest zorganizować opiekę na całą noc. Jednak dostając zaproszenie, które wyklucza uczestnictwo dzieci w imprezie, nie należy się obrażać. Warto pomyśleć o młodej parze i wejść w ich skórę. Absolutnie nie należy karać młodych za ich decyzję, a także ostentacyjnie odmawiać czy urywać kontakt. Zaproszenia są wysyłane z dużym wyprzedzeniem, co daje możliwość do rozejrzenia się za opiekunką. A jeśli faktycznie nie wyobrażasz sobie pójścia na wesele bez swoich dzieci, to taktownie odmów młodym i powstrzymaj się od uszczypliwych komentarzy.

wesela bez dzieci
lonnie765/imgur

Poznaj kobiety, które łamią wszelkie zasady i na czyjeś wesela zakładają białe suknie. 

Może Cię zainteresować

zamknij