×
Wirtualna Polska

10 sposobów na optyczne powiększenie małego pomieszczenia. Wystarczy pomalować dwie ściany!

To prawda, że nie można przenieść ściany za pomocą machnięcia ręki, ale można stworzyć iluzje optyczne, które wizualnie powiększą nawet najmniejsze pomieszczenia mieszkalne. Pomoże Ci w tym odpowiedni dobór kolorystyki. To on pozwoli Ci przekształcić swój pokój bez względu na to, jak ciasny wydawał się do tej pory.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kolorowa podłoga znajdująca się w jasnym pomieszczeniu sprawi, że ściany będą wizualnie bardziej oddalone od siebie, a pokój będzie wydawał się większy.

Decydując się na jasny kolor zarówno na podłodze, jak i na suficie, stworzysz wrażenie szerokiego, ale niskiego pomieszczenia.

Wybór tego samego koloru dla tylnej ściany i podłogi sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne.

Użycie tego samego koloru dla tylnej ściany i sufity sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się szersze, ale straci na głębokości.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Innym sposobem na wizualne zwiększenie przestrzeni (szerokości) w pokoju jest zmniejszenie jego głębi. Taki efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie jasnego koloru w celu podświetlenia tylnej ściany.

Można też zastosować odwrotną metodę, dzięki której wizualnie zmniejszy się szerokość, a zwiększy głębokość pokoju. Wystarczy wyróżnić boczne ściany nasyconym kolorem.

Problemem jest niski sufit? Na szczęście można temu zaradzić! Wystarczy pomalować jasnymi, nasyconymi kolorami boczne i tylną ścianę pomieszczenia. To wizualnie zmniejszy głębokość i szerokość pokoju na rzecz jego wysokości.

Wybór jasnych kolorów nie jest jedynym sposobem na to, aby wizualnie powiększyć pomieszczenie. Różnego rodzaju wzory graficzne również w tym pomogą. Aby pokój wydawał się przestronniejszy można użyć jasnej tapety z drobnymi rysunkami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W niektórych pokojach sufity mogą wydawać się zbyt wysokie. Poziome pasy na tylnej ścianie pomieszczenia sprawią, że sufit będzie wizualnie niżej, ale tym samym nieznacznie zmniejszy się głębokość pomieszczenia.

Wręcz przeciwne zastosowanie mają pionowe pasy, które wizualnie podnoszą sufit do góry.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska