×
Wirtualna Polska

Wlej do pralki zamiast płynu do płukania. Ręczniki nie będą już śmierdzieć po praniu, czy pierwszym użyciu

Często podczas wyciągania ręcznika z pralki lub szafki zdarza się, że on śmierdzi. Przykry zapach nie zachęca więc do korzystania z niego, a pojawia się masa pytań, co jest przyczyną tej nieprzyjemnej woni. Sprawdź najczęstsze powody, dlaczego ręczniki śmierdzą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Śmierdzący ręcznik to bardzo zły znak, który może świadczyć o tym, że pralka lub stosowane płyny myjące nie spełniają swoich zadań. Jednak warto dłużej zastanowić się nad tym, czy prawidłowo dbamy o higienę i dobry stan ręczników.

Nie dla płynu do płukania

Nie zaleca się stosowania płynu do płukania podczas prania ręczników, ponieważ pod jego wpływem tracą one swoją zdolność do wchłaniania wody. W efekcie stają się szorstkie i nieprzyjemne w użytkowaniu oraz gromadzą na swojej powierzchni bakterie, grzyby oraz przykre zapachy. Mimo to najczęściej wszyscy używają płynu do płukania podczas prania, bo pozostawia on przyjemny zapach na ubraniach, ale nie na ręcznikach. Dlatego skuteczną alternatywą jest płyn do płukania jamy ustnej, który znakomicie odświeży i zdezynfekuje ręczniki. Wystarczy wlać pół szklanki preparatu do szuflady pralki, tam, gdzie powinien znajdować się płyn i uprać ręczniki jak zazwyczaj.

Dlaczego ręczniki śmierdzą? fot. freepik

Dlaczego ręczniki śmierdzą? fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Ten błąd podczas prania sprawia, że ręczniki śmierdzą już po pierwszym użyciu

Chemiczne detergenty zamień na naturalne środki

To podstawowy krok, jeśli chcesz cieszyć się przyjemnymi i świeżymi ręcznikami. Dlatego warto wykorzystać biały ocet, który skutecznie zastąpi płyn do płukania. Jego właściwości są silnie czyszczące i dezynfekujące, a z pewnością pozbędzie się bakterii oraz grzybów z ręcznika. Natomiast zamiennikiem proszku do prania będzie soda oczyszczona, którą wystarczy wsypać do przegródki przeznaczonej na proszek. Na jedno pranie wystarczy jedno opakowanie sody oczyszczonej. Środek ten zlikwiduje nieprzyjemne zapachy i usunie resztki detergentów z włókien. Już po pierwszym praniu z użyciem tych domowych specyfików zauważysz różnicę w chłonności i fakturze ręczników.

Dlaczego ręczniki śmierdzą? fot. freepik

Dlaczego ręczniki śmierdzą? fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wilgoć a śmierdzące ręczniki

Bardzo często winowajcą śmierdzących ręczników, jest wilgoć, która wytwarza się w łazience. Wtedy ręczniki są podatne na przesiąkanie np. grzybem i w ten sposób zyskują przykry zapach. Dlatego warto regularnie wietrzyć łazienkę, a ręczniki po kąpieli wywieszać do wyschnięcia np. na suszarce.

Zobacz również: Co roku na wiosnę wybielam ręczniki – tanio, naturalnie i bez wybielacza!

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować