PoradyWoda na oknach to częsty problem. Wystarczy 1 składnik z kuchni, by temu zaradzić

Woda na oknach to częsty problem. Wystarczy 1 składnik z kuchni, by temu zaradzić

Woda na oknach to częsty problem. Wystarczy 1 składnik z kuchni, by temu zaradzić
Manuel
26.01.2023 08:09, aktualizacja: 26.01.2023 10:15

W najzimniejszych miesiącach roku skraplanie wody na oknach jest częstym problemem w wielu polskich domach. Nie należy tego ignorować. Na szczęście można łatwo temu zaradzić.

Skąd się biorą kropelki wody na oknach?

Kropelki wody powstają, gdy ciepłe powietrze zderza się z zimnymi powierzchniami lub gdy w domu jest zbyt dużo wilgoci. Wtedy tworzy się woda, która zbiera się w postaci kropel na zimnej powierzchni (gdy wilgotne powietrze ma z nią kontakt). Jest to szczególnie częste w zimie, zwłaszcza jeśli system centralnego ogrzewania włącza się głównie w chłodniejszych godzinach porannych i wieczornych. Podczas gdy kondensacja sama w sobie nie jest problemem, jeśli nie potraktujemy jej w odpowiedni sposób, może ona spowodować powstawanie wilgotnych plam, w których może rozwijać się pleśń, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia, jak również może uszkodzić strukturę naszego domu.

Jak pozbyć się wilgoci z okien? Fot. Canva
Jak pozbyć się wilgoci z okien? Fot. Canva

Niestety niektórzy ludzie są wrażliwi na pleśń. Dla tych osób, pleśnie mogą powodować niedrożność nosa, podrażnienie gardła, kaszel lub świszczący oddech, podrażnienie oczu, a w niektórych przypadkach podrażnienie skóry. Osoby z alergią na pleśń mogą mieć poważniejsze reakcje, a osoby z obniżoną odpornością i osoby z przewlekłymi chorobami płuc mogą dostać poważnych infekcji w płucach, gdy są narażone na działanie pleśni. Osoby te powinny trzymać się z dala od miejsc, w których może występować pleśń - takich jak dom o wysokiej wilgotności.

Skraplanie wody na oknach - jak temu zaradzić?

Aby ograniczyć skraplanie się wody należy kontrolować wilgotność wewnątrz domu. Można to zrobić na wiele sposobów.

Skraplanie wody na oknach, fot. freepik
Skraplanie wody na oknach, fot. freepik

Właściwa wentylacja

Jest kluczem do ograniczenia ilości wilgoci, która gromadzi się w Twoim domu. W łazienkach i kuchniach powinny być zainstalowane wentylatory wyciągowe, aby zmniejszyć poziom wilgoci wewnątrz. Użycie suszarek do ubrań w zimie może często prowadzić do kondensacji na oknach, dlatego warto wietrzyć pomieszczenia, w których je postawiliśmy.

Otwieranie okien lub drzwi

Jest prostym sposobem na zwiększenie wentylacji w domu i daje kilka korzyści, w tym zmniejszenie wilgoci na oknach. Warto zadbać o odpowiednią cyrkulację i napływ świeżego powietrza, otwierając okna i drzwi na kilka minut - nawet w zimie.

Użyj pokrywek do patelni podczas gotowania

Przykryj patelnie pokrywką podczas gotowania, aby ograniczyć wilgoć powstającą podczas gotowania wody. Ponadto, upewnij się, że użyłeś okapu kuchennego, jeśli masz go nad kuchenką lub wentylatora wyciągowego. Są one zaprojektowane, aby pomóc zmniejszyć wilgoć powstającą podczas gotowania.

Zamykaj drzwi do kuchni i łazienki

Łazienki i kuchnie są najgorszymi winowajcami tworzenia wilgoci w całym domu. Kiedy gotujesz jedzenie, zagotowujesz czajnik, bierzesz kąpiel lub prysznic, upewnij się, że drzwi do kuchni lub łazienki są zamknięte. Tak zapobiegniesz przedostawaniu się wilgoci do chłodniejszych pomieszczeń.

Zainstaluj wentylator wyciągowy

Adekwatna wentylacja jest niezbędna, aby pozwolić wilgoci wydostać się z mieszkania. Zainstalowanie energooszczędnego wentylatora wyciągowego w kuchni i łazience może znacznie poprawić poziomy wilgotności i zapobiec skraplaniu się wody na oknach. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie w domu systemu wentylacji całego domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także