Kategorie LajfhakiPsychologia

9 najważniejszych dowodów na to, że woda z kranu jest lepsza od tej z butelki

Plastikowe butelki to najczęściej wykorzystywane przedmioty do przechowywania płynów. Mało kto jednak wie, że nie są tak bezpieczne, jak przyjmowanie ich chociażby ze szklanych butelek.

Ludzie często sceptycznie odnoszą się do wody pochodzącej bezpośrednio z kranu i myślą, że ta butelkowana jest znacznie bezpieczniejsza. Czy aby na pewno? Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna.

Oto 9 powodów, dla których powinniśmy unikać picia wody z plastikowych butelek. To nie przelewki!

#1 Woda butelkowana może być mniej bezpieczna niż woda z kranu

pereslavtseva/freepik

 

Woda z kranu musi spełniać wiele standardów, podczas gdy butelkowana nie musi być zgodna z tymi samymi przepisami. Oczywiście, działa to też w drugą stronę – brak nadzoru nad wodą pochodzącą z kranu może doprowadzić do tego, że będzie ona dla nas dużo bardziej niebezpieczna niż ta butelkowana, która znana jest ogólnie jako “czysta”. To jednak tylko iluzja. W rzeczywistości nie mamy pojęcia, co tak naprawdę się w niej znajduje.

#2 Plastikowe butelki uwalniają chemikalia

lookstudio/freepik

 

Prawdopodobnie zdążyłeś już zauważyć, że plastikowe butelki stają się bardziej miękkie podczas kontaktu ze słońcem. Mało tego, tworzywo sztuczne może się stopić, jeśli tylko dostanie wystarczająco dużą ilość ciepła – to, że woda nagle zaczyna “smakować plastikowo” to nie przypadek! Chemikalia znajdujące się w tworzywie sztucznym mogą ługować i przenikać do wody.

Największym szkodnikiem w tym przypadku jest BPA (związek chemiczny zawarty w tworzywie sztucznym), który działa jak hormon i może mieć wpływ na rozwój mózgu u niemowląt.

#3 Nie wykazano korzyści z picia butelkowanej wody

freepik

 

NDRC przeprowadził 4-letnie badania dotyczące bezpieczeństwa picia wody butelkowanej i nie znalazł żadnych dowodów na to, że woda butelkowana mogłaby być w jakikolwiek sposób lepsza. Wniosek? Nie ma absolutnie żadnych korzyści z picia wody z designerskiej butelki, za którą musimy zapłacić kilka złotych. Po prostu pij wodę z kranu!

 #4 Butelkowana woda w wielu krajach często pochodzi z kranu

kaboompics/freepik

 

#5 Plastikowe odpady zanieczyszczają środowisko

rawpixel.com/freepik

 

Woda wypita, a co z butelką? Wysokie zapotrzebowanie na plastikowe butelki wiąże się z rocznym zużyciem ropy naftowej wynoszącym ponad 17 milionów baryłek!

#6 Woda butelkowana jest droga

dragonimages/freepik

 

Woda z kranu kosztuje znacznie mniej niż woda butelkowana. Dlaczego więc płacić za to, co dostajemy praktycznie za darmo?

#7 Wysypiska śmieci są pełne plastikowych butelek

natalliaboroda/freepik

 

Składowiska odpadów w USA przyjmują rocznie ponad 2 miliony ton butelek wykonanych z tworzywa sztucznego! Na szczęście butelki PET można poddawać recyklingowi, ale tylko jedna na pięć butelek trafia do kosza, a następnie jest przetwarzana. Cała reszta zanieczyszcza naszą planetę. Warto zaznaczyć, że plastikowa butelka ulega całkowitemu rozkładowi dopiero po 450 latach!

#8 Woda z kranu jest wyjątkowo bezpieczna

goffkein/freepik

 

Woda z kranu przechodzi wiele testów zanim ostatecznie do niego trafi. Niektóre miasta wymagają, aby jakość wody była sprawdzana nawet do 100 razy w ciągu miesiąca.

 #9 Butelkowana woda wiąże się z marnowaniem ton wody

Racool_studio/freepik

Do produkcji plastiku niezbędna jest spora ilość wody. Choć to trochę dziwne, potrzeba naprawdę sporo wody, aby stworzyć butelkę. W rzeczywistości potrzeba jej więcej, niż jest w stanie pomieścić sama butelka.

Pijesz wodę z kranu czy kupujesz w butelkach?

Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne. Zobacz na jakie symbole na opakowaniach plastikowych należy zwrócić uwagę