×

9 najważniejszych dowodów na to, że woda z kranu jest lepsza od tej z butelki

Plastikowe butelki to najczęściej wykorzystywane przedmioty do przechowywania płynów. Mało kto jednak wie, że nie są tak bezpieczne, jak przyjmowanie ich chociażby ze szklanych butelek.

Ludzie często sceptycznie odnoszą się do wody pochodzącej bezpośrednio z kranu i myślą, że ta butelkowana jest znacznie bezpieczniejsza. Czy aby na pewno? Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna.

Oto 9 powodów, dla których powinniśmy unikać picia wody z plastikowych butelek. To nie przelewki!

#1 Woda butelkowana może być mniej bezpieczna niż woda z kranu

 

Woda z kranu musi spełniać wiele standardów, podczas gdy butelkowana nie musi być zgodna z tymi samymi przepisami. Oczywiście, działa to też w drugą stronę – brak nadzoru nad wodą pochodzącą z kranu może doprowadzić do tego, że będzie ona dla nas dużo bardziej niebezpieczna niż ta butelkowana, która znana jest ogólnie jako “czysta”. To jednak tylko iluzja. W rzeczywistości nie mamy pojęcia, co tak naprawdę się w niej znajduje.

#2 Plastikowe butelki uwalniają chemikalia

 

Prawdopodobnie zdążyłeś już zauważyć, że plastikowe butelki stają się bardziej miękkie podczas kontaktu ze słońcem. Mało tego, tworzywo sztuczne może się stopić, jeśli tylko dostanie wystarczająco dużą ilość ciepła – to, że woda nagle zaczyna “smakować plastikowo” to nie przypadek! Chemikalia znajdujące się w tworzywie sztucznym mogą ługować i przenikać do wody.

Największym szkodnikiem w tym przypadku jest BPA (związek chemiczny zawarty w tworzywie sztucznym), który działa jak hormon i może mieć wpływ na rozwój mózgu u niemowląt.

#3 Nie wykazano korzyści z picia butelkowanej wody

 

NDRC przeprowadził 4-letnie badania dotyczące bezpieczeństwa picia wody butelkowanej i nie znalazł żadnych dowodów na to, że woda butelkowana mogłaby być w jakikolwiek sposób lepsza. Wniosek? Nie ma absolutnie żadnych korzyści z picia wody z designerskiej butelki, za którą musimy zapłacić kilka złotych. Po prostu pij wodę z kranu!

 #4 Butelkowana woda w wielu krajach często pochodzi z kranu

 

#5 Plastikowe odpady zanieczyszczają środowisko

 

Woda wypita, a co z butelką? Wysokie zapotrzebowanie na plastikowe butelki wiąże się z rocznym zużyciem ropy naftowej wynoszącym ponad 17 milionów baryłek!

#6 Woda butelkowana jest droga

 

Woda z kranu kosztuje znacznie mniej niż woda butelkowana. Dlaczego więc płacić za to, co dostajemy praktycznie za darmo?

#7 Wysypiska śmieci są pełne plastikowych butelek

 

Składowiska odpadów w USA przyjmują rocznie ponad 2 miliony ton butelek wykonanych z tworzywa sztucznego! Na szczęście butelki PET można poddawać recyklingowi, ale tylko jedna na pięć butelek trafia do kosza, a następnie jest przetwarzana. Cała reszta zanieczyszcza naszą planetę. Warto zaznaczyć, że plastikowa butelka ulega całkowitemu rozkładowi dopiero po 450 latach!

#8 Woda z kranu jest wyjątkowo bezpieczna

 

Woda z kranu przechodzi wiele testów zanim ostatecznie do niego trafi. Niektóre miasta wymagają, aby jakość wody była sprawdzana nawet do 100 razy w ciągu miesiąca.

 #9 Butelkowana woda wiąże się z marnowaniem ton wody

Do produkcji plastiku niezbędna jest spora ilość wody. Choć to trochę dziwne, potrzeba naprawdę sporo wody, aby stworzyć butelkę. W rzeczywistości potrzeba jej więcej, niż jest w stanie pomieścić sama butelka.

Pijesz wodę z kranu czy kupujesz w butelkach?

Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne. Zobacz na jakie symbole na opakowaniach plastikowych należy zwrócić uwagę

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

17 rewelacyjnych pomysłów na metamorfozę plastikowych butelek. Można z nich wyczarować cuda

Plastik zalegający na wysypiskach śmieci rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Każdy z nas ma w swoim domu puste plastikowe butelki po napojach czy detergentach. Jeśli nie jest Ci obojętny los planety, to nie wyrzucaj ich do kosza. Istnieje wiele sposób na ich ponowne wykorzystanie. Wystarczy tylko trochę kreatywności oraz ostry nożyk. 😉 […]

17 pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek. Z całą pewnością nie wylądują już w koszu

Plastikowe butelki są czymś, co większość z nas używa codziennie. Ale istnieje wiele sposobów nadania im drugiego życia. Nie wyrzucaj, tylko użyj do czegoś zupełnie nowego.

9 sposobów jak ponownie wykorzystać plastik. Ziemia będzie Ci wdzięczna!

Plastik stał się nieodłącznym elementem ludzkiego życia, przez co zagrożona została nasza planeta. Nie dość, że rozkłada się ona tysiące lat i jest szkodliwa dla ludzi, to skutecznie zatruwa inne gatunki zwierząt. Nie tylko ptaki czy ryby zjadają plastik – naukowcy odkryli, że nawet malutkie stworzenia, żyjące na dnie rowu mariańskiego, mają w swoich żołądkach […]

Z plastikowych butelek buduje domy dla biednych. Stworzyła ich już blisko 300

Z butelek plastikowych można zrobić naprawdę wiele. Mogą posłużyć jako konewki, doniczki czy spryskiwacze. Ale czy można zbudować z nich prawdziwy dom? Czy w ogóle kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym czy to jest realne? Ingrid Vaca Diez, prawniczka pochodząca z Boliwii, wcześniej nie zwracała zbyt dużej uwagi na problem związany z ogromną ilością plastiku w […]

Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne. Zawsze zwracaj uwagę na symbole

Plastikowe butelki to najczęściej wykorzystywane przedmioty do przechowywania płynów. Mało kto jednak wie, że poprzez nalewanie do nich pitnej wody, możemy wyrządzić sobie sporo złego! Nie wierzysz? Jaki rodzaj tworzywa sztucznego wydziela szkodliwe substancje? Plastikowe butelki mogą wydzielać niebezpieczne chemikalia. Należy więc zwracać uwagę na znaki umieszczone na ich spodach, które mogą przekazać nam wiele […]

20 pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek, które przydadzą się w codziennych sytuacjach.

Plastikowe butelki to zmora naszej ery. Jednak umiejętność zmienienia śmieci w coś użytecznego to niezwykły talent. W ten sposób nie tylko rozwiązujemy problem, ale także dbamy o środowisko. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka kreatywnych pomysłów, które pozwolą wam zamienić plastikowe butelki w coś niezwykłego. Wiszący ogród Piękna mozaika Stojak na biżuterię Żyrandol Miotła Lampa Pieczątka do […]