×

Woda z cytryną jest zdrowa, ale zamawianie jej w restauracji to bardzo zły pomysł!

Woda z cytryną nie od dziś znana jest ze swoich wspaniałych właściwości. Jednak jeśli mamy ją pić, lepiej robić to w domu. W restauracji zdecydowanie powinniśmy odpuścić sobie ten zdrowy napój…

Lepiej tego nie robić…

Cytryna jest źródłem witamin i przeciwutleniaczy, w dodatku świetnie odkwasza nasz organizm. Nic dziwnego, że chętnie po nią sięgamy. Niestety, badania przeprowadzone w 2007 roku nie pozostawiają złudzeń. Zamawiając wodę z cytryną w restauracji, nieświadomie narażamy się na możliwość zarażenia wieloma rodzajami bakterii czy nawet pasożytów. Całość artykułu, pochodzącego z czasopisma naukowego Journal of Environmental Health, możecie przeczytać tu.

Badania

Naukowcy przebadali aż 76 cytryn z 21 restauracji. To, co na nich odkryli, było szokujące i…obrzydliwe! Aż 70% z nich było pokryte groźnymi bakteriami, w tym E. Coli! Właśnie tak klienci niektórych restauracji nieświadomie stają się nosicielami chorób. Z kolei jeszcze inne badanie na 10-ciu cytrynach z 10-ciu różnych lokali wykazało, że znajdują się na nich także i śladowe ilości ludzkich odchodów.

Dlaczego tak się dzieje?

Niestety, prawo w Stanach nie jest aż tak rygorystyczne w przypadku dodatków. Pracownicy restauracji często chwytają cytryny bez jednorazowych rękawiczek czy szczypiec. Chwilę po tym, jak korzystali np. z toalety czy wyrzucali śmieci, nie myjąc później rąk.

Może Cię zainteresować