×

6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Jak się okazuje dzieci powinny jak najszybciej opuścić murowane cztery ściany i wyjść na łono natury. Drzewa mają na ich zdrowie zbawienny wpływ.

senivpetro/freepik

Drzewa wygrywają z łąkami

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szereg badań na grupie 3568 londyńskich uczniów w wieku 9-15 lat. Okazało się, że umysł dzieci, które częściej przebywały w otoczeniu drzew pracował efektywniej. Co ciekawe podobnych rezultatów nie daje spędzanie czasu na łące, rzece czy wśród jezior. Dzieci obcujące z zielenią (ale jedynie z drzewami) rozwijają się lepiej niż ich rówieśnicy bawiący się na osiedlowych placach zabaw, gdzie dominuje betonowa architektura.

jcomp/freepik

Dlaczego dzieci powinny wrócić na drzewa?

1. Są w lepszej kondycji psychicznej w okresie dojrzewania.

2. Rzadziej zapadają na choroby psychiczne w późniejszym wieku.

3. Mają lepiej działającą pamięć roboczą (pozwala na krótkotrwałe przechowywanie informacji).

4. Osiągają lepsze wyniku w nauce.

5. Potrafią panować nad emocjami i umieją się szybko uspokoić.

6. Mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze (umiejętności, które pozwalają poznawać otoczenie).

senivpetro/freepik

Zieleń i status materialny

Oczywiście badania jak na razie nie dowodzą, że przebywanie wśród drzew uczyni z dzieci geniuszy. Jednak czas spędzony na łonie natury pozytywnie wpłynie na ich zdrowie psychiczne. Tajemnicą pozostaje także to, w jaki sposób zieleń działa na mózg naszych pociech. Wiadomo jednak, że na rozwój dzieci wpływa także ich status materialny. Uczniowie biorący udział w badaniu pochodzili w większości z dość zamożnych rodzin oraz zamieszkiwali rejony Londynu obfitujące w naturalną zieleń. Natomiast biedniejsze dzieci wychowywały się niestety na betonowych osiedlach i miały ograniczony dostęp do parków czy lasów.

Jakie masz patenty na pobudzenie rozwoju swojego dziecka?

21 pomysłów na zorganizowanie dla dzieci na podwórku atrakcyjnej strefy zabaw. Żadne z nich nie będzie chciało wrócić do domu

genialne

Triki na pierwszą komunię

 

Źródła: www.ekologia.pl

Może Cię zainteresować

zamknij