Kategorie Balkon i ogródDom i ogródOgród

Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie?

Od kilku dni pomimo ciepła i słońca możemy poczuć jesienną aurę. Nieodłącznym elementem mojej jesieni są pięknie wyglądające wrzosy. Delikatne różowo – fioletowo kwiatki, przypominają mi spokojne i romantyczne lasy oraz dzikie pola. Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie? O czym warto pamiętać przy pielęgnacji wrzosów?

Wrzosy w ogrodzie – co warto wiedzieć

Chociaż możesz odnieść wrażenie, że wrzosy to jeden rodzaj rośliny, to musisz wiedzieć, że istnieje wiele różnych odmian…

wrzosy w ogrodzie 1
unsplash.com

Mogą one być fioletowe, różowe, purpurowe, a niekiedy nawet białe. Ich liście zaś są ciemnozielone, jasnozielone, pomarańczowe lub złote. Wrzosy kwitną od lipca do października, jednak to właśnie w okresie jesiennym są najbardziej popularne. Ich wielkość waha się od 10 cm, do nawet 50 cm wysokości.

wrzosy w ogrodzie 2
instagram.com/ewa1910

Do najpopularniejszych odmian wrzosów należą: Red favorit, darkness, silver knight, orange queen czy annamarie.

Wrzosy w ogrodzie – pielęgnacja

Wrzosy to rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań dlatego też każdy, nawet Ci którzy twierdzą, że nie mają ręki do kwiatów, powinni sobie poradzić z ich pielęgnacją. Dużym ułatwieniem jest to, że wrzosy mają dość konkretne wymagania, dlatego nie musisz się domyślać czego potrzebuje roślina, lecz postawić na odpowiednie środki.

Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie?
unsplash.com

Wrzosy lubią słońce, dlatego posadź je w dobrze nasłonecznionym miejscu – dzięki temu zagwarantujesz im szybki wzrost. Umieść je w miejscu dalekim od drzew, niezacienionym lecz osłoniętym od wiatru.

Podłoże i podlewanie

Zadbaj o odpowiednie podłoże. Jeśli umieścisz wrzosy na wilgotnej i ciężkiej glebie, narażasz je na rozwój chorób grzybowych. Podłoże pod wrzosy powinno mieć kwaśne pH, najlepiej postawić na przepuszczalne i próchnicze.

Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie?
instagram.com/zofiadacko

Zadbaj o odpowiednie podlewanie roślin. Tutaj należy bardzo uważać, aby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ wrzosy lubią wilgoć, jednak nie przepadają za mokrą i zbytnio wilgotną glebą. Jesienią wrzosy magazynują wilgoć na zimę dlatego dobrze jest unikać podlewania ich twardą wodą, ponieważ to zmieni odczyn gleby na zasadowy.

Wrzosy w ogrodzie – sadzenie wrzosów

Przy sadzeniu wrzosów warto postawić na gotowe sadzonki, które pięknie i szybko rozkwitną. Wybierz siewki o wysokości 2 centymetrów i umieść je w doniczkach. Pozostaw je w nich do wiosny – lepiej, aby przezimowały w doniczkach, a dopiero na wiosnę posadź je do gleby. Jak już wiesz najlepsza ziemia to ta z kwaśnym torfem. Dobrze wymieszać go z ziemią ogrodową, o lekkim i niskim pH. Wymieszaj torf z ziemią ogrodową w proporcjach 3 do 1.

wrzosy w ogrodzie 3
instagram.com/technik.ogrodnik

Najlepszym okresem na sadzenie wrzosów jest przełom lata i jesieni, jednak można je zasadzić także w innym terminie np. na wiosnę. Jak zasadzić sadzonkę wrzosów do z gleby?

wrzosy w ogrodzie 0
instagram.com/ogrodowe_cudo

Wykop niewielki dołem na wysokość około połowy szpadelki. Następnie nasyp do dołka wcześniej przygotowaną mieszankę torfową z ziemią ogrodową i dopiero wtedy umieść sadzonkę do gleby. Warto także użyć żwiru, aby pełniły funkcję drenującą (na ciężkich glebach). Wrzosy warto posadzić w kępach dzięki czemu uzyskasz piękny i malowniczy dywan z kwiatów. Jeśli planujesz takie zasadzenie wrzosów, pozostaw około 30 cm odstępu między sadzonkami.

Zobacz także:

1) Sukulenty, które wyglądają jak króliki będą najbardziej uroczą ozdobą Twojego domu

2) Jod w ogrodzie – dlaczego warto go używać