×

Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie?

Od kilku dni pomimo ciepła i słońca, zdajemy sobie sprawę o kończących się niedługo wakacjach. Potem nadejdzie jesień, a nieodłącznym elementem mojej jesieni są pięknie wyglądające wrzosy. Delikatne różowo – fioletowo kwiatki, przypominają mi spokojne i romantyczne lasy oraz dzikie pola. Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie? O czym warto pamiętać przy pielęgnacji wrzosów?

Wrzosy w ogrodzie – co warto wiedzieć

Chociaż możesz odnieść wrażenie, że wrzosy to jeden rodzaj rośliny, to musisz wiedzieć, że istnieje wiele różnych odmian…

wrzosy w ogrodzie 1
unsplash.com

Mogą one być fioletowe, różowe, purpurowe, a niekiedy nawet białe. Ich liście zaś są ciemnozielone, jasnozielone, pomarańczowe lub złote. Wrzosy kwitną od lipca do października, jednak to właśnie w okresie jesiennym są najbardziej popularne. Ich wielkość waha się od 10 cm, do nawet 50 cm wysokości.

wrzosy w ogrodzie 2
instagram.com/ewa1910

Do najpopularniejszych odmian wrzosów należą: Red favorit, darkness, silver knight, orange queen czy annamarie.

Wrzosy w ogrodzie – pielęgnacja

Wrzosy to rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań dlatego też każdy, nawet Ci którzy twierdzą, że nie mają ręki do kwiatów, powinni sobie poradzić z ich pielęgnacją. Dużym ułatwieniem jest to, że wrzosy mają dość konkretne wymagania, dlatego nie musisz się domyślać czego potrzebuje roślina, lecz postawić na odpowiednie środki.

unsplash.com

Wrzosy lubią słońce, dlatego posadź je w dobrze nasłonecznionym miejscu – dzięki temu zagwarantujesz im szybki wzrost. Umieść je w miejscu dalekim od drzew, niezacienionym lecz osłoniętym od wiatru.

Podłoże i podlewanie

Zadbaj o odpowiednie podłoże. Jeśli umieścisz wrzosy na wilgotnej i ciężkiej glebie, narażasz je na rozwój chorób grzybowych. Podłoże pod wrzosy powinno mieć kwaśne pH, najlepiej postawić na przepuszczalne i próchnicze.

instagram.com/zofiadacko

Zadbaj o odpowiednie podlewanie roślin. Tutaj należy bardzo uważać, aby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ wrzosy lubią wilgoć, jednak nie przepadają za mokrą i zbytnio wilgotną glebą. Jesienią wrzosy magazynują wilgoć na zimę dlatego dobrze jest unikać podlewania ich twardą wodą, ponieważ to zmieni odczyn gleby na zasadowy.

Wrzosy w ogrodzie – sadzenie wrzosów

Najlepszym okresem na sadzenie wrzosów jest przełom lata i jesieni, jednak można je zasadzić także w innym terminie np. na wiosnę.

wrzosy w ogrodzie 3
instagram.com/technik.ogrodnik

Przy sadzeniu wrzosów warto postawić na gotowe sadzonki, które pięknie i szybko rozkwitną. Wybierz siewki o wysokości 2 centymetrów i umieść je w doniczkach. Pozostaw je w nich do wiosny – lepiej, aby przezimowały w doniczkach, a dopiero na wiosnę posadź je do gleby. Jak już wiesz najlepsza ziemia to ta z kwaśnym torfem. Dobrze wymieszaj go z ziemią ogrodową, o lekkim i niskim pH w proporcjach 3 do 1.

Jak zasadzić sadzonkę wrzosów do z gleby?
Latem i jesienią można kupić okazałe, w pełni kwitnące rośliny, które możemy posadzić bezpośrednio do gruntu o kwaśnym podłożu.

wrzosy w ogrodzie 0
instagram.com/ogrodowe_cudo

Wykop niewielki dołek na wysokość około połowy szpadelki. Następnie nasyp do dołka wcześniej przygotowaną mieszankę torfową z ziemią ogrodową i dopiero wtedy umieść sadzonkę do gleby. Warto także użyć żwiru, aby pełniły funkcję drenującą (na ciężkich glebach). Wrzosy warto posadzić w kępach dzięki czemu uzyskasz piękny i malowniczy dywan z kwiatów. Jeśli planujesz takie zasadzenie wrzosów, pozostaw około 30 cm odstępu między sadzonkami.

Zobacz także:

1) Sukulenty, które wyglądają jak króliki będą najbardziej uroczą ozdobą Twojego domu

2) Jod w ogrodzie – dlaczego warto go używać

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij