×
Wirtualna Polska

Wrzucam do brodzika i zalewam wodą. Działają lepiej od Kreta

Zatkany odpływ w brodziku wymaga natychmiastowej interwencji. Jeśli szybko go nie udrożnisz, woda zacznie wylewać się na podłogę i będziesz miał jeszcze większy problem. Jest kilka prostych, domowych sposobów, by szybko udrożnić zatkany brodzik i zapobiec łazienkowej katastrofie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zatkany brodzik to wynik kilku różnych czynników. W rurach odprowadzających wodę spod prysznica zbierają się zarówno mydliny i resztki detergentów, brud, a także włosy, szczególnie te długie. Kiedy jest ich zbyt dużo, tworzy się zator, a woda przestaje spływać. Jest kilka sprytnych trików, by poradzić sobie z zapchanym odpływem bez wzywania hydraulika oraz sięgania po gumowy przepychacz, sprężynę hydrauliczną lub inny specjalistyczny sprzęt. Wykonanie większości z nich zajmuje tylko kilka minut.

Zatkany brodzik udrożnisz aspiryną

Aspiryna to doskonała alternatywa dla żrących środków do udrażniania rur. Wrzuć 2 tabletki do zatkanego odpływu brodzika i zalej 1 szklanką octu. Może pojawić się dźwięk przypominający wrzenie wody. Nie musisz się nim martwić – jest zupełnie normalny i świadczy o tym, że mieszanka zaczyna działać. Kiedy dźwięk ustąpi, zalej odpływ wrzątkiem. To powinno skutecznie udrożnić rury.

Aspiryna to dobry sposób na zatkany brodzik. Fot. Genialne.pl

Aspiryna to dobry sposób na zatkany brodzik. Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Weź z lodówki i wylej na brodzik w łazience. Usunie wszystkie uporczywe plamy i zacieki!

Soda i ocet również pomogą na zatkany brodzik

Zamiast aspiryny możesz zastosować również sodę oczyszczoną. Wsyp 2 czubate łyżki sody do odpływu i zalej 1/2 szklanki octu. W wyniku zachodzącej między nimi reakcji chemicznej powstanie piana. Zostaw mieszankę na ok. 1 godzinę. Po tym czasie wlej do odpływu 3 l wrzątku. To powinno załatwić problem zatoru.

Zatkany brodzik to poważny problem. Fot. Genialne.pl

Zatkany brodzik to poważny problem. Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Odetkaj brodzik sodą i solą

Działanie sody możesz wzmocnić solą. Wymieszaj po 2 łyżki każdej z tych substancji i wsyp do odpływu. Zalej proszek 1/2 szklanki octu. Również w tym przypadku powinna powstać piana świadcząca o tym, że zaszła reakcja chemiczna. W przypadku dużych zatorów możesz również podgrzać ocet przed wlaniem go do brodzika. W ten sposób wzmocnisz jego działanie.

Brodzik zatkany przez włosy udrożnisz wieszakiem

Jeśli zator powstał w wyniku gromadzenia się włosów i nie jest położony zbyt głęboko, możesz udrożnić odpływ mechanicznie. Użyj do tego szydełka lub drucianego wieszaka. Zegnij wieszak tak, by powstał niewielki haczyk, który będziesz w stanie bezpiecznie włożyć do odpływu. Kręć nim tak długo, aż zlokalizujesz zator. Następnie wyciągnij go delikatnym ruchem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak zapobiegać zatykaniu się brodzika?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego po usunięciu zatoru postaw na profilaktykę.

  • Aby brodzik się nie zatykał, możesz wyposażyć odpływ w specjalne sitko, które będzie zbierało włosy. Kiedy się zapcha, po prostu je opróżnisz.
  • Możesz również regularnie przepłukiwać rury mieszanką 3 l gorącej wody i 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Roztwór należy powoli wlać do odpływu. Dzięki temu oczyścisz rury z resztek detergentów oraz włosów. Powtarzaj ten zabieg co 2 tygodnie, a problem zatkanego odpływu nie powróci.

Zobacz również: Ten codzienny nawyk sprawia, że mój brodzik w łazience zawsze jest czysty!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować