10 cennych wskazówek dla kierowców, których nie poznasz w czasie kursu na prawo jazdy

Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy nie znają wszystkich istotnych zasad, które ułatwiałyby im jazdę.

Nie bez powodu przedstawiamy poniższe wskazówki, które pozwolą Ci poczuć się nieco swobodniej podczas jazdy, pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a przede wszystkim uczynią Cię lepszym, pewniejszym siebie kierowcą.

1. Sprawdź, czy masz poprawnie ustawione lusterka

Pixabay

Jeśli Twoje lusterka nie są poprawnie ustawione, grozi to występowaniem „martwego punktu” – obszar wokół auta, którego nie możemy dostrzec patrząc w lusterko. Aby tego uniknąć, wyreguluj lusterka tak, aby nie było widać Twojego samochodu. Aby sprawdzić, czy zrobiłeś to poprawnie, przejedź obok innego, zaparkowanego samochodu spoglądając w boczne lusterko.

Lusterko wsteczne powinno być wyregulowane tak, aby można było zobaczyć całą, tylną szybę samochodu. Sprawdź to, podczas gdy siedzisz w normalnej pozycji podczas prowadzenia pojazdu.

2. Wyczuj, gdzie znajdują się koła pojazdu

Pixabay

Jeśli chcesz uniknąć przeszkód znajdujących się na drodze, musisz wiedzieć, w którym dokładnie miejscu są koła pojazdu. Aby sprawdzić, czy masz tego świadomość, połóż pustą butelkę na drodze. Przejedź przez nią najpierw lewym, a następnie prawym przednim kołem. Otwórz okno, aby usłyszeć dźwięk zgniatanej butelki.

3. Parkuj patrząc w lusterka

Parkowanie prostopadłe należy zakończyć, kiedy krawężnik znajdzie się tuż pod bocznym lusterkiem (tak jak na pierwszym zdjęciu). W ten sposób uzyskasz minimalną odległość między samochodem, a krawężnikiem i nie zarysujesz zderzaka.

W przypadku parkowania równoległego, dobrze jest przykleić kawałek taśmy w dolnej części przedniej szyby. Zatrzymaj się, kiedy taśma będzie się pokrywać z linią krawężnika.

4. Uważaj na manewry większych pojazdów znajdujących się przed Tobą

Wikimedia Commons

Uważaj nie tylko na te samochody, które znajdują się bezpośrednio przed Tobą, ale również te, które są nieco dalej. Kierowcy większych pojazdów (ciężarówek, autobusów) wyraźnie widzą, co dzieje się na drodze. Jeśli dynamicznie zmienią pas, możliwe, że skończy się to wypadkiem samochodowym lub blokadą ruchu. Pamiętaj, musisz być ostrożny!

5. Obniż lusterko wsteczne podczas nocnej jazdy

Wikipedia

Wielu kierowców nie wie, że standardowe lusterko ma 2 tryby: dzienny i nocny. Aby uniknąć oślepiania przez pojazdy jadące z tyłu należy zmienić kąt pochylenia lusterka.

6. Włączaj klimatyzację

Pixabay

Nawet jeśli nie używasz klimatyzacji (np. zimą), włączaj ją od czasu do czasu. W przeciwnym razie chłodziwo może wyciec.

7. Regularnie korzystaj z hamulca ręcznego

Wikimedia Commons

Pamiętaj o regularnym korzystaniu z hamulca ręcznego, bo tylko dzięki temu będzie on sprawny przez dłuższy czas. Jedynym wyjątkiem są bardzo niskie temperatury.

8. Jeśli samochód jadący na sąsiednim pasie zwolni, zrób to samo

© Facebook

Jeśli samochód na sąsiednim pasie zwalnia, powinieneś zrobić to samo! Jest wielce prawdopodobne, że kierowca chce pozwolić w ten sposób na przejście pieszym lub zwierzakom.

9. Niska prędkość może być złudna

Wikimedia Commons

Na prostej drodze prędkość wydaje się być 2 razy niższa niż jest w rzeczywistości. Pamiętaj o tym szczególnie przed zakrętami.

10. Nie skręcaj kołami przed wykonywaniem skrętu w lewo

© Facebook

Przed wykonywanie skrętu w lewo, niebezpiecznym rozwiązaniem jest skręcanie kół. Jeśli samochód uderzy Cię z tyłu, możesz wylądować na sąsiednim pasie, gdzie zderzenie z innymi samochodami jest praktycznie nieuniknione.