×

10 cennych wskazówek, które sprawią że sprzątanie będzie łatwiejsze. Zapomnisz o brudzie

Czasami jesteśmy zbyt zmęczeniu lub zbyt leniwi, aby zabrać się za porządki lub nawet najprostsze obowiązki domowe. Jednak czysty dom pozwala nam być zdrowszymi i mieć lepsze samopoczucie. Według badań aż 87% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego warto sprawić, żeby takie miejsca zawsze były czyste.

Wiem jednak, że sprzątanie nie jest ulubioną czynnością wielu ludzi, dlatego też te triki z pewnością Wam się spodobają!

#1 Żółte plamy na materacu

instagram.com

Odpowiedni materac sprawia, że się wysypiamy i jesteśmy bardziej zrelaksowani. Jednak mnóstwo ludzi wciąż nie wie jak dobrze go wyczyścić. Do tego potrzebujesz:
– ciepłej wody,
– proszku czyszczącego.

Wymieszaj 1/2 łyżki sproszkowanego detergentu z 250 ml ciepłej wody. Umieść mieszankę w butelce ze spryskiwaczem i spryskaj materac. Następnie szoruj brudne miejsca przez kilka minut i poczekaj aż całość wyschnie.

#2 Czyszczenie deski do krojenia

Deska do krojenia jest często jednym z najczęściej używanych przedmiotów w kuchni. Nic dziwnego, że powinniśmy zwracać większą uwagę na prawidłowe czyszczenie tego kuchennego gadżetu. Weź cytrynę i sól lub sodę oczyszczoną.

Jeśli chcesz usunąć plamy i brzydkie zapachy z deski, przekrój cytrynę na pół, a sól lub sodę rozsyp na deskę. Następnie pocieraj cytryną naniesiony produkt. Poczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj całość ręcznikiem papierowym.

#3 Czyszczenie fug

finomreceptek.com

Jeśli chcesz, żeby fugi prysznicowe znowu były białe weź ocet oraz sodę oczyszczoną. Zmieszaj obydwa składniki, do momentu aż uzyskasz konsystencję gęstej pasty. Zastosuj pastę na zabrudzone obszary i odczekaj 30 minut. Najlepiej jeśli naniesiesz pastę starą szczoteczką do zębów i lekko ją wszorujesz w brudną powierzchnię. Następnie spłucz wodą.

#4 Czyszczenie żelazka

instagram.com

Jeśli chcesz w bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia z żelazka użyj sody oczyszczonej, białego octu oraz ciepłej wody. Dodaj sodę do wody i dobrze wymieszaj, aż uzyskasz konsystencję pasty. Nałóż pastę na powierzchnię żelazka i odczekaj około godziny. Zetrzyj i przetrzyj żelazko białym octem.

#5 Czyszczenie mikrofalówki w mniej niż minutę

Potrzebujesz ocet, materiałową szmatkę oraz gąbkę. Namoczyć gąbkę w occie i włożyć do kuchenki mikrofalowej. Włącz kuchenkę na 30 sekund. Po tym czasie wytrzyj tłuszcz i plamy za pomocą kawałka tkaniny. Nie dotykaj gąbki, dopóki się nie ochłodzi!

#6 Usuwanie zabrudzeń z wody

instagram.com

Drewniana powierzchnia może zostać łatwo zniszczona przez gorące naczynia, rozlaną wodę czy nieumiejętne czyszczenie. Weź żelazko z funkcją pary oraz ręcznik. Umieść ręcznik na zabrudzeniu z wody, włącz żelazko i ustaw na wysoki poziom pary. Przytrzymaj żelazko nad materiałem przez kilkadziesiąt sekund. Sprawdź czy plama zniknęła – jeśli nie, powtórz czynność.

#7 Czyszczenie białych butów

reddit.com

Jeśli myślisz, że zakup białego obuwia sportowego (lub też niesportowego) jest błędem i z pewnością nie uda Ci się ich doczyścić gdy się zabrudzą, to jesteś w błędzie. Wyczyść spód obuwia, aby pozbyć się drobnych kamieni i brudu, które mogą zapchać pralkę. Użyj w tym celu starej szczoteczki do zębów. Teraz włóż obuwie do pralki wewnątrz poszewki na poduszkę. Przeprowadź cykl prania w temperaturze około 30-35° C. Po wypraniu butów użyj płynu do białego prania i miękkiej szczotki aby doczyścić buty.

#8 Usuwanie przypalonego tłuszczu

instagram.com

Potrzebujesz sody oczyszczonej i gorącej (ale nie wrzącej wody). Wymieszaj sodę z wodą i napełnij mieszaniną przypalone naczynie. Odczekaj minimum godzinę, aż brud się nieco rozpuści, a następnie wyszoruj garnek.

#9 Czyszczenie kuchennych szafek z tłuszczu

instagram.com

Zimny tłuszcz może być wyzwaniem ale wystarczy, że uruchomisz czajnik i ściągniesz z niego pokrywkę. Kiedy woda się zagotuje umieść czajnik pod szafką dzięki czemu para rozpuści tłuszcz. Teraz weź gąbkę i wytrzyj zabrudzenia. Pamiętaj jednak, że ta metoda nie sprawdzi się przy każdym rodzaju mebli np. tych przy tych, które mają okleinę.

#10 Czyszczenie kanapy z mikrofibry

551eastdesign.blogspot.com

Kanapy z mikrowłókien mogą się zakurzyć i wybrudzić, ale ich czyszczenie wcale nie jest takie skomplikowane. Weź białą gąbkę, szczotkę z białym włosiem, spirytus oraz butelkę z rozpylaczem. Wlej spirytus do butelki, następnie nanieś go na zabrudzone miejsce i szoruj gąbką. Jeśli gąbka się wybrudzi, wymień ją na nowa – chyba nie chcesz bardziej roznieść brudu? Zaczekaj aż kanapa będzie sucha i ponownie nanieś wyszoruj kanapę.

Próbowałeś już kiedyś któregoś z tych trików? A może znasz inne sposoby jak poradzić sobie z którymś z tych problemów? Koniecznie daj nam znać!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij