×
Wirtualna Polska

Wstajesz w nocy do toalety? Zwróć uwagę na tę rzecz, a lepiej prześpisz noc

Wstawanie w nocy do toalety nie jest niczym przyjemnym, ale czasem zdarza się prawie każdemu. Jest jednak pewna rzecz, której się zdecydowanie nie powinno wtedy robić, jeśli później chcemy od razu zasnąć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dlaczego muszę iść w nocy do toalety?

Najprostszą i najszerzej występującą przyczyną jest spożycie nadmiernej ilości płynów przed snem. Może się też jednak zdarzyć, że powód twoich nocnych wizyt w toalecie będzie dużo poważniejszy i będzie nim jakaś choroba. Oddawanie moczu w nocy lekarze zbiorowo nazywają nykturią. Wśród jej możliwych przyczyn wymienia się m.in. zaburzenia metaboliczne, cukrzycę, choroby nerek. Dlatego zawsze warto tego rodzaju problem skonsultować z lekarzem i go nie bagatelizować, o ile mamy podejrzenie, że może chodzić o coś innego niż zbyt duża ilość wypitej wody. Problemy tego rodzaju często pojawiają się wraz ze starzeniem się organizmu. Szacuje się, że aż 25 procent osób powyżej 65 roku życia musi w nocy wstawać do toalety. Ponadto przypadłość ta zwykle częściej dotyka mężczyzn niż kobiety (ze względu na specyfikę problemów zdrowotnych jednej i drugiej płci w tym wieku).

wstawanie w nocy do toalety, fot. getty images

wstawanie w nocy do toalety, fot. getty images

Wstawanie w nocy do toalety – tej jednej rzeczy unikaj, jeśli już musisz wstać

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli czujesz, że musisz skorzystać z toalety w środku nocy, to bardzo ważne jest, czy po drodze do niej zapalisz jakieś silne światło. Jeśli to zrobisz, to będzie ci znacznie trudniej zasnąć, dlatego że obecność silnego, jasnego światła jest dla organizmu podświadomą informacją podpowiadającą mu, że jest już dzień i powinien się obudzić.  Przez to organizm momentalnie wyhamowuje produkcję melatoniny potocznie nazywanej hormonem snu. A od jej poziomu zależy to, jak szybko będziesz w stanie ponownie zapaść w sen. Jeśli więc nie chcesz być zmuszonym się z tym zmagać, to po drodze do ubikacji staraj się korzystać z jak najmniejszej ilości światła. Najlepiej zapal po drodze jedynie jakąś lampkę nocną. A jeśli nie możesz już uniknąć zapalenia ostrego światła w łazience, to przynajmniej przymknij oczy – w ten sposób częściowo ograniczysz ilość światła, które wpadnie do źrenic.

Może cię również zainteresować: Spanie w skarpetkach ma ukryty wpływ na nasze zachowanie. Pozytywnie Was zaskoczy

Co zrobić żeby dom pięknie pachniał? Sprawdzone metody na nieprzyjemne zapachy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować