×

Wsyp go do pralki, a pleśń i kamień znikną bardzo szybko

Do większości gospodarstw domowych dostarczana jest twarda woda. Powoduje ona, że w czajniku czy zmywarce osadza się kamień. Oczywiście powszechnym zjawiskiem jest też kamień w pralce. Jak się go pozbyć?

Jak rozpoznać, że w pralce osadził się kamień?

  • Urządzenie zaczęło pobierać więcej prądu i pracuje głośniej niż pierwotnie.
  • Ubrania często są niedoprane.
  • Na wyświetlaczu pojawiają się komunikaty o błędach i usterkach.
  • Ostatecznie dochodzi do awarii pralki.
kamień w pralce
Kamień w pralce, fot. Freepik

Jak usunąć kamień w pralce?

Sposobem najszybszym jest użycie kwasku cytrynowego (ten patent świetnie sprawdza się także w przypadku czajnika). Około 100-200 g kwasku wsyp do dozownika i uruchom pusty cykl prania. Wybierz najwyższą dostępną temperaturę. Dobrze jeśli byłoby to 90°C. Kwasek możesz też zamienić na sodę oczyszczoną (pół szklanki) lub ocet (dwie szklanki). Jednak po octowej kuracji, z wnętrza pralki będzie wydobywał się charakterystyczny zapach, który nie każdemu przypada do gustu. Usuniesz go, kiedy przeprowadzisz drugie puste pranie z wykorzystaniem ulubionych detergentów zapachowych.

Jak wyczyścić dozownik?

Dbać należy nie tylko o wnętrze pralki. Troską otocz też szufladkę na detergenty. Z czasem tam również może osadzić się kamień oraz pojawić się pleśń. Jak sobie z tym poradzić? Najpierw wyjmij szufladkę. Następnie zwilż szmatkę i nabierz na nią trochę kwasku cytrynowego. Takim domowym detergentem zacznij szorować dozownik. Później opłucz go pod bieżącą wodą. Jeżeli ten patent nie pomógł. W misce przygotuj roztwór octu z wodą i namaczaj w nim szufladkę przez ok. 30 minut. Po tym czasie weź szczoteczkę i zwyczajnie usuń resztki zanieczyszczeń.

kamień w pralce
Kamień w pralce, fot. Freepik

Jak usunąć kamień z gumowej uszczelki?

Jest jeszcze jedno miejsce w pralce, gdzie może zbierać się kamień. To gumowa uszczelka zlokalizowana przy bębnie. Jak ją doprowadzić do porządku? W wodzie rozpuść kwasek cytrynowy. Specyfik nabierz na szmatkę i dobrze wyszoruj uszczelkę.

To zatrzyma inwazję myszy na Twój dom, nawet jeśli nie ma w nim kota.

Wrzuć kulki z folii aluminiowej do prania. W ten sposób oszczędzisz setki złotych!

Może Cię zainteresować