PoradyLajfhakiWszystkie kwiaty na balkonie łamał mi wiatr, oprócz tej jednej - scewoli

Wszystkie kwiaty na balkonie łamał mi wiatr, oprócz tej jednej - scewoli

scewola fot. getty images
scewola fot. getty images
19.05.2023 10:52

Scewola to znakomita alternatywna dla popularnych pelargonii i surfinii. Kwiat ten jest odporny na zmieniające się warunki pogodowe m.in. wiatr oraz deszcz. Podpowiadamy jak uprawiać Scewolę na balkonie lub tarasie.

Kwiat ten należy do rodziny godeniowatych i pochodzi z Australii oraz Polinezji, gdzie uprawiana jest jako bylina wieloletnia. Jednak w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, która bardzo szeroko się rozkrzewia do prawie 60 cm długości. Warto dodać, że kwitnie od lata do pierwszych jesiennych przymrozków, a jej liście są mięsiste i ciemnozielone o kształcie łopatkowatym. Natomiast kwiaty Scewoli mają kolory fioletu, bieli i niebieskiego oraz są małe i przypominają wachlarze.

Jak uprawiać Scewolę?

Przed zasadzeniem kwiatu warto wybrać odpowiednie dla niej miejsce, które będzie słoneczne i ciepłe. Kwiat ten wspaniale radzi sobie z silnymi wiatrami. Mało która wichura jest w stanie go połamać. Gleba też odgrywa w hodowli Scewoli ważną rolę, ponieważ powinna mieć kwaśny odczyn pH (4,0 - 5,5), czyli najlepiej torf z dodatkiem ziemi ogrodowej. Będzie to przepuszczalna i próchnicza ziemia, którą kwiat ten pokocha. Podlewanie to kluczowy element pielęgnacji, dlatego podlewa się Scewolę regularnie, a latem nawet codziennie niewielką ilością wody. Kwiat ten bez wody bardzo szybko więdnie. W okresie kwitnienia Scewola wymaga nawożenia preparatami wieloskładnikowymi z dodatkiem żelaza raz na 2 tygodnie.

Obraz

Zimowanie i rozmnażanie Scewoli

Roślina nie nadaje się do zimowania, ponieważ jest jednoroczna i warto co sezon kupować ją ponownie. Sadzenie należy wykonać po ustąpieniu przymrozków, czyli od połowy maja. Jednak późną jesienią warto zmienić stanowisko Scewoli na pomieszczenie, gdzie temperatura wacha się między 10 a 15 stopni Celsjusza. Dopiero w marcu należy zwiększyć temperaturę, obficiej podlewać oraz mocno przyciąć Scewolę. Natomiast od kwietnia, jeśli jest ciepło, warto zacząć hartować roślinę przed ponownym wystawieniem na zewnątrz. Istnieją dwa sposoby na rozmnażanie Scewoli, pierwszy polega na wysianiu nasion do doniczek wczesną wiosną, a drugi na pozyskiwaniu sadzonek z jej pędów.

Scevola Fot. freepik
Scevola Fot. freepik

Scewola - odmiany i sekret fenomenu

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście odmian Scewoli, dlatego wyróżniamy:

  • "Alba" - charakteryzuje się białym kolorem kwiatów i wiotką łodygą;
  • "Blue Wonder" - kwiat o kolorze fioletowym;
  • "Blue Fan" - roślina o fioletowo-niebieskich kwiatach z białymi oczkami.

Scewola rozrasta się promieniście, więc nie zawsze poleca się sadzić ją z innymi roślinami. Najlepiej się prezentuje w pojedynczej, okrągłej doniczce. Ilość pędów rośnie proporcjonalnie do ilości liści, gdyż spod każdego liścia na gałązce wyrasta kolejna łodyga. Na nowej łodydze również spod każdego liścia wyrasta młoda łodyga itd. Końcówki każdej łodygi zakończone są kwiatami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także