×

Wybierasz się na grzybobranie? To musisz wiedzieć – od tego zależy Twoje bezpieczeństwo

Wybierając się do lasu na grzyby czasami można bardzo zapędzić się w poszukiwaniu zdobyczy. W pewnym momencie orientujemy się, że jesteśmy daleko od ścieżki. Jak znaleźć drogę w lesie i bezpiecznie wrócić do domu?

Poszukując grzybów, czy po prostu wsłuchując się w śpiew ptaków i podziwiając przyrodę, można zejść ze ścieżki i po prostu zgubić drogę w lesie. Jak wówczas wyjść z gęstwiny i trafić do domu?

Co zrobić, jeśli zgubimy się w lesie?

  • Rzeczą najważniejszą jest zachowanie spokoju. Panika nie wniesie niczego dobrego.
  • Następnie sprawdź, czy masz zasięg w telefonie. Jeśli tak, to zadzwoń do kogoś znajomego lub służb ratunkowych i opowiedz o swoich kłopotach. Opisz, gdzie dokładnie się znajdujesz, aby możliwe było wezwanie pomocy. Poszukaj charakterystycznych elementów otoczenia.
  • Przed wyruszeniem do lasu warto zainstalować aplikację BANK DANYCH O LASACH (zawiera mapy wszystkich lasów w Polsce). Dzięki niej, bez dostępu do Internetu szybko zlokalizujesz swoje położenie.
  •  Lasy podzielone są na sektory zwane oddziałami leśnymi. Na terenach nizinnych mają one geometryczny, równy kształt (zwykle są to prostokąty). Natomiast w górach te sektory są nieregularne i w dużej mierze zależą od ukształtowania terenu. Oddziały leśne oddzielone są od siebie wąskimi pasami, gdzie nie ma drzew.
jak znaleźć drogę w lesie
Jak znaleźć drogę w lesie, fot. Nadleśnictwo Lubichowo
  • Kiedy zupełnie stracisz orientację w lesie, idź cały czas przed siebie. Po pewnym czasie zawsze trafisz na bezdrzewny pas. Wówczas podążaj nim do momentu odnalezienia betonowego lub granitowego słupka z zaznaczonymi na nim czterema numerami. Jeśli podasz je służbom ratowniczym, to bez trudu zostaniesz odnaleziony. Słupki mogą mieć numery zapisane w jednym bądź dwóch wierszach. Górna cyfra oznacza numer obrębu leśnego, a dolna – oddziału.
jak znaleźć drogę w lesie
Jak znaleźć drogę w lesie, fot. Lasy Państwowe
  •  Dobrym drogowskazem są także miejsca, gdzie składuje się drewno. Na każdej kłodzie znajdziesz numer wypisany na plastikowej, czerwonej tabliczce. Dzięki niemu łatwiej będzie Cię odnaleźć.
  • W górach możesz odnaleźć potok i iść z jego nurtem. Ostatecznie, zawsze trafisz do najbliżej drogi bądź osady ludzkiej. Podobna zasada odnosi się do linii wysokiego napięcia.

Jak uprawiać pieczarki w ogrodzie? Metoda z 1916 roku daje plony przez pół roku.

Może Cię zainteresować

zamknij