9 porad dotyczących wychowania dzieci od mamy z doktoratem, która ma zdrowe podejście do rodzicielstwa
Doktor Kristyn Sommer to mama z doktoratem dotyczącym rozwoju dzieci. W mediach społecznościowych dzieli się z rodzicami swoimi metodami wychowawczymi, udziela porad i pokazuje jak to jest być mamą. Zobacz jak wychowuje córkę Kristyn Sommer.
1. Pozwól dziecku na trochę bałaganu
Nie sprzątaj ciągle pokoju swojego malucha. Kontrolowany bałagan to pomysł na zabawy sensoryczne. To bardzo ważne, aby dziecko poznawało faktury nowych przedmiotów, dotykało nieznanych mu materiałów. Spędzaj czas ze swoją córką i synem oraz organizuj im zabawy sensoryczne.

2. Pomagaj tylko tyle, ile jest to konieczne
Nie wyręczaj dziecka ze wszystkim i nie biegnij non stop z pomocą. Obserwuj dziecko podczas zabawy i nie przerywaj mu. Nie mów maluchowi: „Tak się nie używa tej zabawki. Pokażę Ci jak jest właściwie”. Dziecko powinno samo poznawać nowe rzeczy i uczyć się je wykorzystywać. Angażuj się wtedy, kiedy samo prosi o pomoc. Filozofia Montessori mówi: „pomagać tak mało, jak to możliwe, ale tak dużo, jak to konieczne” 😉

3. Nie dawaj dziecku zmiksowanego jedzenia
Po odstawieniu pociechy od piersi, pozwól jej jeść palcami i zrezygnuj ze zmiksowanych papek. Dziecko powinno najpierw nauczyć się żuć. Karm je tak, jak podpowiada Ci intuicja.

4. Pozwól dziecku na dostęp do telewizji, telefonu czy tabletu
Zgódź się na to, aby maluch oglądał bajki w telewizji czy na komputerze. Oczywiście wszystko musi mieć swoje ramy czasowe. Dziecko nie może spędzać 8 godzin dziennie przed ekranem laptopa, ale kilka bajek może z powodzeniem obejrzeć. Kiedy jedziecie autem i pociecha zaczyna krzyczeć, to możesz jej włączyć bajkę na swoim telefonie. Nic złego się nie stanie.

5. Nie mów do swojej pociechy jak do dziecka
Nie używaj zwrotów typu „guu guu”, „ba ba”, „ga ga”. Mów wolno i dokładnie wypowiadaj nazwy konkretnych przedmiotów. Jeśli maluch pokazuje na cebulę i ciągle mówi „bula”, to nie powtarzaj niepoprawnej formy. Mów uparcie cebula. Jeżeli zaczniesz używać niepoprawnych nazw, to dziecko utwierdzi się w przekonaniu, że są one poprawne.

6. Nie przejmuj się tym, jak dziecko je
Nie martw się, że maluch je mało. On słucha swojego ciała i dokładnie wie, kiedy jest głodny. To że budzi się w środku nocy, nie znaczy, że jest głodny. Jeśli podajesz dziecku obiad, a ono nie chce jeść, to nie przymuszaj go do tego. Poczekaj, aż zgłodnieje i samo poprosi o posiłek.

7. Nie usypiaj dziecka na siłę
Pociecha sama wie, kiedy czuje się zmęczona i musi udać się na drzemkę. Usypianie jej na siłę tylko nadwyręży Twoje zdrowie psychiczne. Każdy czasem miewa dni, że pomimo późnej pory nie czuje się senny.

8. Nie bądź nadopiekuńczy
Nie usuwaj wszystkich przeszkód spod nóg dziecka. Nic nie szkodzi jeśli się przewróci i lekko rozbije kolano. Nie będzie też tragedią, jeśli ubrudzi się błotem czy wskoczy do kałuży. Wówczas maluch nabywa nowe doświadczenia i kształtuje swój charakter.

9. Nie stresuj się
Nie denerwuj się tym, że Twoje dziecko rozwija się inaczej niż inne maluchy. Nie porównuj go do innych dzieci i nie zastanawiaj się dlaczego nie robi tego, co jego rówieśnicy. Każde dziecko jest inne i trzeba mu pozwolić na rozwój swojej indywidualności.

Jakie są Twoje porady dla świeżych rodziców?
6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Eksperymenty dla dzieci