×

6 poważnych rodzicielskich błędów, które mogą zaszkodzić rozwojowi osobistemu dziecka

Nie zależnie od tego jak zmienia się świat, wszyscy możemy stwierdzić, że najtrudniejszym zadaniem jest zawsze wychowanie dziecka. Mimo wielu poradników, badań i opinii psychologów, wciąż wielu rodziców nie wie jak poradzić sobie ze swoją pociechą, co robić aby dzieci wyrosły na dobrych i samodzielnych dorosłych oraz jak sprawić, aby było szczęśliwe.

Wychowanie dziecka, aby było pewno siebie i aspirujące do odniesienia sukcesu, zależy od różnych czynników, t. j.: osobowość, marzenia, wychowanie kulturowe i Twoja osobowość jako rodzica. Są jednak rzeczy, które mogą zasadniczo zabić pewność siebie pociech i ograniczyć ich szanse na dorosłe sukcesy, w życiu zawodowym lub osobistym.

#1 Rodzice, którzy nie pozwalają dzieciom na ryzyko

freepik.com

Świat jest pełen niebezpieczeństw i zagrożeń, a to sprawia, że rodzice stają się nadopiekuńczy i nadzwyczaj ostrożni tak aby ich dzieciom nic się nie stało. Chociaż dbanie o dobro Twoich dzieci jest Twoją najważniejszą pracą i to wyraz największej miłości to nie możesz pozwolić, aby Twoje zachowanie sprawiało, że pociecha nie zdobędzie własnych doświadczeń poprzez próby i błędy. Dzięki swobodzie dzieci uczą się samodzielności i pewności siebie. Z badań wynika, że dzieci, które nie mogły bawić się na świeżym powietrzu bez nadzoru rodziców, stają się osobami z fobiami społecznymi i problemami z wyrażaniem emocji.

Pozwól swojemu dziecku podjąć ryzyko i przekonaj się, że jest ono odważne i doświadcza życia, dzięki temu zdobędzie potrzebne doświadczenia, pewność siebie, a także nowe przyjaźnie które pozwolą mu kształtować się na przyszłego dobrego dorosłego.

#2 Rodzice, którzy zapominają, że ich dzieci same muszą nauczyć się samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach

freepik.com

Obecnie dzieci są wychowywane w zupełnie innych czasach niż starsze pokolenia, a przez to wiele pociech dostaje wszystko na srebrnej tacy. Wszędzie panuje przepych i dostęp do różnych dogodności, a to sprawia, że dzieci często są rozpieszczone. Dlatego nie rób wszystkiego za swoje pociechy. Niech same nauczą się rozwiązywać problemy, a to pomoże im w przyszłości w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i staniu się niezależnym dorosłym.

#3 Rodzice, którzy zawsze krytykują

freepik.com

Dobrze jest wychwalać swoje dzieci i mówić im, że są wyjątkowe, a także umieć zwrócić im uwagę gdy robią coś źle, lecz z najnowszych badań wynika, że jeśli dziecko nie jest chwalone, traci pewność siebie. To jedno z najtrudniejszych zadań w wychowaniu dziecka – jak sprawić, aby nie stało się zbyt pewne siebie i zarozumiałe, a jednocześnie wierzyło w swoje umiejętności.

#4 Rodzice, którzy wykorzystują system premiowy za złe i dobre zachowanie

freepik.com

Oczywiście dobrze nauczyć dziecko, że dobro zawsze powraca, jednak system nagradzania lub karania utwierdza dzieci w przekonaniu, że dobre uczynki i silna wola doprowadzi ich do natychmiastowej nagrody. W życiu dorosłym często zdarzy się tak, że dobro może przyjść za pewien czas, lecz częściej przytrafią się te gorsze chwile. Oprócz nagród materialnych, naucz swoje dzieci, jak być wewnętrznie zmotywowanym i podejmować właściwe decyzje bez użycia emocjonalnego szantażu. Wtedy dzieci będą silnymi dorosłymi, którzy postrzegają wyzwania jako wzmacniające zaufanie, a nie jako środek do celu.

#5 Rodzice, którzy nie przyznają się do błędu i zawsze porównują pociechę do innych

freepik.com

Każdy z nas jest tylko człowiekiem i zdarza nam się popełnić błędy. Kiedy Twoja pociecha staje się nastolatkiem, bardzo ważne, aby Twoje dziecko czuło, że jesteś jego przyjacielem, a nie tylko usłyszą od Ciebie, że ich rówieśnicy zachowują się lepiej. Każde dziecko jest inne i wyjątkowe, dlatego też potrzebuje zrozumienia oraz przestrzeni osobistej. Spraw, aby Twoje dziecko poczuło, że je szanujesz i uważasz za inteligentnego młodego dorosłego. Przyznawaj się do błędu, rozmawiaj ze swoim dzieckiem, dowiaduj się o jego pasjach, problemach oraz tym co je uszczęśliwia.

#6 Rodzice, którzy sami nie stosują się do dawanych rad i zaleceń

freepik.com

Mówienie dziecku jak powinno się zachowywać, a następnie nie stosowanie się do własnych słów jest jednym z najgorszych błędów w wychowaniu dziecka. Takie zachowanie kształtuje Twój wizerunek w oczach dziecka! Zawsze podążaj za swoimi własnymi radami i rób te czynności, które należy. W ten sposób staniesz się dobry przykładem, a Twoja pociecha wyrośnie na odpowiedzialnego dorosłego.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij