Nie zależnie od tego jak zmienia się świat, wszyscy możemy stwierdzić, że najtrudniejszym zadaniem jest zawsze wychowanie dziecka. Mimo wielu poradników, badań i opinii psychologów, wciąż wielu rodziców nie wie jak poradzić sobie ze swoją pociechą, co robić aby dzieci wyrosły na dobrych i samodzielnych dorosłych oraz jak sprawić, aby było szczęśliwe.
Wychowanie dziecka, aby było pewno siebie i aspirujące do odniesienia sukcesu, zależy od różnych czynników, t. j.: osobowość, marzenia, wychowanie kulturowe i Twoja osobowość jako rodzica. Są jednak rzeczy, które mogą zasadniczo zabić pewność siebie pociech i ograniczyć ich szanse na dorosłe sukcesy, w życiu zawodowym lub osobistym.
#1 Rodzice, którzy nie pozwalają dzieciom na ryzyko

Świat jest pełen niebezpieczeństw i zagrożeń, a to sprawia, że rodzice stają się nadopiekuńczy i nadzwyczaj ostrożni tak aby ich dzieciom nic się nie stało. Chociaż dbanie o dobro Twoich dzieci jest Twoją najważniejszą pracą i to wyraz największej miłości to nie możesz pozwolić, aby Twoje zachowanie sprawiało, że pociecha nie zdobędzie własnych doświadczeń poprzez próby i błędy. Dzięki swobodzie dzieci uczą się samodzielności i pewności siebie. Z badań wynika, że dzieci, które nie mogły bawić się na świeżym powietrzu bez nadzoru rodziców, stają się osobami z fobiami społecznymi i problemami z wyrażaniem emocji.
Pozwól swojemu dziecku podjąć ryzyko i przekonaj się, że jest ono odważne i doświadcza życia, dzięki temu zdobędzie potrzebne doświadczenia, pewność siebie, a także nowe przyjaźnie które pozwolą mu kształtować się na przyszłego dobrego dorosłego.
#2 Rodzice, którzy zapominają, że ich dzieci same muszą nauczyć się samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Obecnie dzieci są wychowywane w zupełnie innych czasach niż starsze pokolenia, a przez to wiele pociech dostaje wszystko na srebrnej tacy. Wszędzie panuje przepych i dostęp do różnych dogodności, a to sprawia, że dzieci często są rozpieszczone. Dlatego nie rób wszystkiego za swoje pociechy. Niech same nauczą się rozwiązywać problemy, a to pomoże im w przyszłości w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i staniu się niezależnym dorosłym.
#3 Rodzice, którzy zawsze krytykują

Dobrze jest wychwalać swoje dzieci i mówić im, że są wyjątkowe, a także umieć zwrócić im uwagę gdy robią coś źle, lecz z najnowszych badań wynika, że jeśli dziecko nie jest chwalone, traci pewność siebie. To jedno z najtrudniejszych zadań w wychowaniu dziecka – jak sprawić, aby nie stało się zbyt pewne siebie i zarozumiałe, a jednocześnie wierzyło w swoje umiejętności.
#4 Rodzice, którzy wykorzystują system premiowy za złe i dobre zachowanie

Oczywiście dobrze nauczyć dziecko, że dobro zawsze powraca, jednak system nagradzania lub karania utwierdza dzieci w przekonaniu, że dobre uczynki i silna wola doprowadzi ich do natychmiastowej nagrody. W życiu dorosłym często zdarzy się tak, że dobro może przyjść za pewien czas, lecz częściej przytrafią się te gorsze chwile. Oprócz nagród materialnych, naucz swoje dzieci, jak być wewnętrznie zmotywowanym i podejmować właściwe decyzje bez użycia emocjonalnego szantażu. Wtedy dzieci będą silnymi dorosłymi, którzy postrzegają wyzwania jako wzmacniające zaufanie, a nie jako środek do celu.
#5 Rodzice, którzy nie przyznają się do błędu i zawsze porównują pociechę do innych

Każdy z nas jest tylko człowiekiem i zdarza nam się popełnić błędy. Kiedy Twoja pociecha staje się nastolatkiem, bardzo ważne, aby Twoje dziecko czuło, że jesteś jego przyjacielem, a nie tylko usłyszą od Ciebie, że ich rówieśnicy zachowują się lepiej. Każde dziecko jest inne i wyjątkowe, dlatego też potrzebuje zrozumienia oraz przestrzeni osobistej. Spraw, aby Twoje dziecko poczuło, że je szanujesz i uważasz za inteligentnego młodego dorosłego. Przyznawaj się do błędu, rozmawiaj ze swoim dzieckiem, dowiaduj się o jego pasjach, problemach oraz tym co je uszczęśliwia.
#6 Rodzice, którzy sami nie stosują się do dawanych rad i zaleceń

Mówienie dziecku jak powinno się zachowywać, a następnie nie stosowanie się do własnych słów jest jednym z najgorszych błędów w wychowaniu dziecka. Takie zachowanie kształtuje Twój wizerunek w oczach dziecka! Zawsze podążaj za swoimi własnymi radami i rób te czynności, które należy. W ten sposób staniesz się dobry przykładem, a Twoja pociecha wyrośnie na odpowiedzialnego dorosłego.