×

10 super ważnych wskazówek na prawidłowy rozwój dziecka. Jego przyszłość leży w Twoich rękach

Czasami rodzice zbytnio pomagają swoim dzieciom. Dorośli nie mogą znieść myśli, że ich dzieci mogłyby zrobić coś samodzielnie, bo wydaje im się, że to będzie złe, a po drugie będzie trwało całą wieczność. Otóż zadaniem każdego rodzica jest pomagać pociechom, ale przy okazji dbać o ich rozwój i o to, aby rozwijały własne doświadczenie. Jak się nie zachowywać, a co zamiast tego robić? Śpieszymy z odpowiedzią 🙂

1. Mówienie za dzieci

Wszystko zaczyna się od szczęśliwych chwil, kiedy małe dziecko jest pytane: „Och, jak masz na imię?”, A my, rodzice, odpowiadamy za nie. Byłoby miło, gdyby ten nawyk się skończył, gdy dziecko się uczy mówić. Ale nie… My dalej to robimy i mało tego – czasem zdarza się nam tak zachować w stosunku do nastoletnich dzieci. Następnym razem, gdy chcesz odpowiedzieć za swoje dziecko, postaraj się powstrzymać. Niech mówi za siebie.

rodzina
senivpetro/freepik

 

2. Bądź przyjacielem

Wielu rodziców próbuje zaprzyjaźnić się ze swoimi dziećmi i nie chce, aby ich dzieci miały przed nimi jakieś tajemnice. Jednak pamiętać należy, że mimo wszystko jesteśmy ich rodzicami i nie powiedzą nam tego, co mówią koleżance z ławki. Nie trzeba próbować być bliskimi przyjaciółmi. Niech dzieci szukają swoich przyjaciół wśród rówieśników. Szanuj i wspieraj jego decyzję, ale nie próbuj wiedzieć za dużo i wprawiać pociechę w zakłopotanie.

mama i córka
karlyukav/freepik

 

3. Potrzeby dziecka i Twoje

Wiemy bardzo dobrze, że brokuły są o wiele zdrowsze niż cukierki, a nowe tenisówki są bardziej przydatne niż lalki. Więc dyktujemy naszym dzieciom (czasami to ukrywamy, a czasami nie), czego powinny chcieć. Niestety to prosta droga do tego, aby tłumić prawdziwe 'ja’ dziecka, jego życzenia i cele. Takie rzeczy również prowadzą do tego, że są ofiarami, co szybko może doprowadzić do tego, że się będzie buntować. Na pewno nie możesz gwałtownie wywierać na dziecku presji tylko w płynny sposób wytłumaczyć, co jest dla niego dobre.

mama i córka
senivpetro/freepik

 

4. Nie pomagaj za dużo

2- i 3-letnie dzieci mogą samodzielnie zakładać i zdejmować różne ubrania, myć miseczki i wkładać brudne ubrania do pralki. Co więcej, w tym wieku dzieci naprawdę chcą to zrobić same. A co my zamiast tego robimy? Wyręczamy je w tych czynnościach. Później jesteśmy zaskoczeni, gdy nastolatek jest zaniedbany lub nie chce pomóc swojej matce.

dzieci myją zęby
dragonimages/freepik

 

5. Szanuj jego gust

Często staramy się narzucać naszym dzieciom nasze gusta muzyczne, preferencje dotyczące książek i styl ubierania się. Mamy dobre intencje, to na pewno, ale nie tędy droga. Zmniejszamy w ten sposób indywidualność dziecka. I w wielu przypadkach prowadzi to do kontry. Rozmawiaj z dzieckiem i słuchaj, co mu się podoba.

w kinie
freepik

 

6. Kieszonkowe i odłożone pieniądze

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym zaczyna mieć swoje pieniążki. A Ty z całą pewnością nigdy nie powinieneś go z tego rozliczać, wypominać, czy wtrącać się w to na co chce je wydać (o ile to nie jest coś nielegalnego). Najgorsze, co możesz zrobić, to sprawdzać jego kieszenie i skarbonki. To natychmiast zabija zaufanie. Naucz swoje dzieci, aby odniosły sukces finansowy i pozwól im robić to, co chcą, dzięki swoim pieniądzom. Pamiętaj, aby nauczyć je tego, że warto oszczędzać, a nie wydawać od razu wszystkie pieniądze.

dziecko
kuprevich/freepik

 

7. Hobby i zainteresowania

Mama chce, żeby jej córka grała na skrzypcach i jest gotowa odwozić ją ponad godzinę w jedną stronę do najlepszego nauczyciela. Sęk w tym, czy to na pewno podoba się dziecku. Nie wmuszaj swoich niespełnionych ambicji w swoje dziecko. Zwróć uwagę na jego zainteresowania i skłonności. Zapytaj, co mu się podoba, a następnie pozwól mu rozwijać się w tej dziedzinie.

chłopiec gra w piłkę
user6624752/freepik

 

8. Przejmowanie roli

Opiekuńcze „Insta-matki” zamieszczają wiele zdjęć i podpisują je: 'Zjedliśmy’, 'Raczkujemy’… Nie róbcie tak. Kiedy dzieci dorastają, sprawy stają się jeszcze poważniejsze. Mamy i tatusiowie zaczynają opowiadać o tym, jak ich dzieci skończyły studia i znalazły pracę. I robią to tak, jakby to były tylko ich zasługi. Łatwo zrozumieć, jak bardzo dzieci tego nienawidzą. Najlepiej, jeśli będziesz cieszyć się z sukcesów swojego dziecka, ale nie traktuj ich jak swoich.

matka i córka
nata3081/freepik

 

9. Wybieranie prezentów

Dziecko spytane o prezent, który chce dostać, nie może być wyręczane za Ciebie. Niech samo odpowie, co by chciało dostać. Dzięki temu dajesz mu coś cennego: umiejętność wyboru, podejmowania decyzji i zmierzenia się z konsekwencjami. To na pewno przyda się w dorosłym życiu.

mama i córka
karlyukav/freepik

 

10. Ingerowanie w życie osobiste

Dotyczy to zwłaszcza rodziców nastolatków. Dzieci mają swoich przyjaciół i pierwsze randki. Jest to normalne i całkowicie naturalne. Przesłuchania po spotkaniach ze znajomych to najgorsze, co możesz zrobić. Sprawi tylko, że twoje dziecko będzie rozdrażnione. Uwierz, że dziecko samo będzie dzielić się osobistymi sprawami z rodzicami, jeśli poczuje się bezpiecznie. Zamiast przesłuchiwać swoje dziecko, pozwól na sferę prywatną. Nie zadawaj zbyt wielu pytań, jeśli widzisz, że nie chcą zdradzać szczegółów. I, oczywiście, nigdy potajemnie nie czytaj SMS-ów!

 

mama i córka
freepik

Może Cię zainteresować

zamknij