×

13 patentów na niestandardowe wykorzystanie tradycyjnych gąbek do mycia naczyń

Tradycyjne żółte lub kolorowe gąbki wykorzystujemy zwykle do zmywania naczyń. Tymczasem można z nich zrobić zdecydowanie większy użytek. Przekonaj się do czego jeszcze mogą Ci posłużyć niepozorne gąbki.

pinterest

1. Nawadnianie roślin

Przed posadzeniem roślin, umieść gąbkę na dnie doniczki. Wchłonie ona nadmiar wody dostarczony roślinom. Natomiast kiedy zapomnisz o podlewaniu, kwiaty będą mogły pobrać sobie zmagazynowany płyn.

genialne

2. Uszczelnianie okien

Gąbka to dobry uszczelniacz starych drzwi lub okien. Podziel ją na kawałki i fragmenty powciskaj w szczeliny w futrynach. Zimne powietrze przestanie dostawać się do wnętrza.

Rob Wingate/unsplash

3. Pochłaniacz wilgoci

Czasami zdarza się, że owoce i warzywa przechowywane w lodówce zaczynają dość szybko gnić. Aby temu zapobiec, na półce połóż gąbkę, która pochłonie nadmiar wilgoci oraz przedłuży żywotność pokarmów.

Ello/unsplash

4. Mydelniczka

Jeśli używasz mydła w kostce, to na mydelniczce koniecznie połóż gąbkę. Pochłonie ona nadmiar wody i sprawi, że mydło nie będzie tak szybko się rozpuszczać.

freestocks/unsplash

5. Usuwanie sierści i zmechaceń

Wszyscy właściciele zwierzaków mają problem z sierścią przyczepiającą się do mebli. Szorstką część gąbki zwilż wodą i rozpocznij usuwanie sierści z tapicerowanych kanap czy foteli. W ten sam sposób pozbędziesz się zmechaceń na ubraniach. Pocieraj je energicznie szorstką stroną gąbki (powinna być sucha).

6. Zimny kompres

Gąbka doskonale nada się do zrobienia kompresu. Zwilż ją wodą, schowaj w plastikowym woreczku i włóż do zamrażalnika. Kiedy porządnie się schłodzi możesz przyłożyć ją do skóry.

pinterest

7. Szybkie zmywanie lakieru z paznokci

Z gąbki możesz zrobić separatory. Warto także wcisnąć ją do słoika i zalać zmywaczem do paznokci. Dzięki takiemu gadżetowi dużo szybciej usuniesz lakier.

pinterest

8. Czyszczenie żaluzji

Kawałki gąbek pomogą wyczyścić żaluzje. Wytnij dwa prostokąty i zrób w nich otwory przypominające kieszonki. Takie elementy zwilż wodą, nasadź na kuchenne szczypce i rozpocznij usuwanie kurzu z żaluzji.

pinterest

9. Mycie butelek

Aby usunąć zabrudzenia z butelek zrób własny czyścik. Kawałek gąbki przymocuj, za pomogą gumki, do patyczka lub pałeczki. Taki gadżet bez trudu wejdzie do każdej butelki.

pinterest

10. Miękkie podkładki

Z gąbek zrób podkładki, które nalepisz na nogi mebli. Dzięki temu podczas przesuwania krzeseł i stołów nie porysujesz podłogi. Z gąbek wytnij małe kwadraty, koła lub prostokąty i przyklej do nóg mebli.

11. Czyszczenie rusztu

Dzięki gąbce z łatwością wyczyścisz ruszt oraz wiatraki. Nożem natnij ją w taki sposób, aby powstało coś na kształt szachownicy. Pamiętaj, aby nie przeciąć gąbki do końca. Tak przygotowane narzędzie pomoże usunąć zabrudzenia zgromadzone w zagłębieniach.

12. Zmiękczanie zabrudzeń

Gąbkę zwilż octem i umieść ją w kuchence mikrofalowej. Podgrzewaj przez 1 minutę. Ocet sprawi, że łatwiej usuniesz zaschnięte reszki żywności (zostaną one zmiękczone).

pinterest

13. Przechowywanie szpilek

Gąbka dobrze sprawdzi się w roli poduszki na szpilki oraz igły.

pinterest

Bonusowy patent

Za każdym razem, gdy gąbka do zmywania naczyń jest już zużyta, przecinam ją na pół i przeznaczam te gąbki do sprzątania domu, łazienki i innych brudnych miejsc. Przecinając na pół jestem pewna, że nigdy nie pomylę ją z gąbką do zmywania naczyń 😉

imgur

Do czego jeszcze wykorzystujesz gąbki?

Triki ułatwiające sprzątanie

6 zaskakujących trików, dzięki którym Twoja łazienka będzie błyszczeć jak nowa

genialne

 

Źródła: www.castorama.pl, www.aleopakowania.pl

Może Cię zainteresować