×

15 mało znanych zastosowań ryżu, dla których warto trzymać go zawsze w szafce kuchennej

Z ryżu bez trudu wyczarowujemy nie tylko smaczne potrawy. Większość osób zapewne zdziwi się, do czego można go jeszcze wykorzystywać. Doskonale sprawdzi się do ostrzenia, czyszczenia, klejenia, a nawet pielęgnacji. Ryż jest dobry na wszystko. 😉

1. Pielęgnacja

Woda ryżowa to wszechstronny kosmetyk, który możesz używać do pielęgnacji włosów, twarzy. Stanowi także dobrą bazę do zrobienia peelingu lub maseczki. Jak przygotować wodę ryżową? Ugotuj dowolny ryż w wodzie (powinno jej być dwa lub trzy razy więcej niż zalecane na opakowaniu). Następnie odcedź ryż, a wodę pełną składników odżywczych zachowaj.

pinterest

2. Czyszczenie wazonów

Niektóre wazony lub butelki mają sporo małych zakamarków, które trudno wyczyścić. Do tego celu użyj ryżu. Wsyp dwie łyżki tego produktu do wazonu, wlej trochę ciepłej wody i odstaw całość na 15 minut. Następnie przykryj wazon, dobrze potrząśnij i wylej ryż z wodą.

pinterest

3. Klej

Dzieci do swoich prac używają bardzo dużo kleju. Aby trochę zaoszczędzić, możesz go wykonać samodzielnie. Jedną szklankę ryżu gotuj przez ok. 30 minut w 3-4 szklankach wody. Następnie uzyskaną maź przetrzyj przez sito. Otrzymasz klejącą się papkę gotową do użycia.

pinterest

4. Ostrzenie

Ostrza blendera z czasem ulegają stępieniu. Aby je naostrzyć, wsyp do urządzenia pół szklanki ryżu i całość miksuj przez 2 minuty.

pinterest

5. Krochmal

Z ryżu możesz zrobić doskonały krochmal. Do trzech litrów wody wsyp szklankę ryżu i gotuj przez ok. 30 minut. Ryż powinien swobodnie pływać w wodzie. Całość odcedź. Białą wodę, uzyskaną podczas gotowania ryżu, rozcieńcz i używaj jako krochmalu.

pinterest

6. Blok na noże

Blok na noże możesz wykonać samodzielnie. Do wybranego pojemnika wsyp ryż i włóż do niego wszystkie swoje noże.

pinterest

7. Kolorowy ryż

Kiedy na zewnątrz ciągle pada, zrób z dziećmi kolorowy ryż, który będą mogły wykorzystać do zabawy. Do pojemnika wsyp biały ryż, dodaj do niego dość sporo barwnika spożywczego i całość skrop octem (pół łyżki). Na pojemnik nałóż pokrywkę i potrząśnij. Kolorowy ryż gotowy!

pinterest

8. Pomoc podczas pieczenia

Ryżem możesz obciążyć papier podczas pieczenia spodu do tarty. Białe ziarna z powodzeniem zastąpią fasolę.

pinterest

9. Dojrzewanie owoców

Ryż przyspiesza dojrzewanie owoców. Do miski wsyp ryż i ułóż na nim banany, mandarynki czy awokado. Nie zapomnij o swoich rarytasach, gdyż czasami potrafią dojrzeć w mniej niż 24 godziny.

pinterest

10. Ratowanie telefonu

Nie ma nic gorszego niż zamoczony telefon. Uratujesz go przez włożenie do miski pełnej surowego ryżu. Wchłonie on całą wodę i po kilku dniach, Twój sprzęt powinien działać.

pinterest

11. Czyszczenie młynków

Zabrudzony młynek do kawy czy przypraw wyczyścisz przy pomocy ryżu. Zmiel w nich trochę ziaren i wyrzuć nieczystości. Ryż usunie także zapach stęchlizny.

pinterest

12. Ryż z solą

Aby sól nie zbryliła się w przyprawniku, dorzuć do niej klika ziaren surowego ryżu.

pinterest

13. Smażenie

Temperaturę oleju sprawdzisz za pomocą ryżu. Ziarenko wrzuć na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Jeśli ryż wypłynie to znak, że możesz przystępować do smażenia.

pinterest

14. Ogrzewacze do rąk

Z dowolnego materiału wytnij dwa takiej samej wielkości kwadraty. Zszyj je z trzech stron, wypełnij ryżem i połącz ze sobą ostatnie boki. Tak wykonane ogrzewacze włóż do mikrofalówki na 20 sekund i przyłóż do rąk.

pinterest

15. Deszczowy kij

Zrób z dziećmi ciekawą zabawkę, która będzie wydawała dźwięki podobne do padającego deszczu. Kup kartonową tubę (powinna być wykonana z dość grubego materiału). W przypadkowych miejscach naszpikuj ją gwoździami. Następnie do środka wsyp ryż (możesz go wymieszać z fasolą). Rurę zamknij i daj dziecku do ozdobienia. Podczas potrząsania ryż pędzie obijał się o gwoździe wydając dźwięki.

Do czego najczęściej wykorzystujesz ryż?

13 niebanalnych pomysłów na zrobienie huśtawek ogrodowych. Będą chciały się na nich bujać nie tylko dzieci

genialne

Zrób akcesoria do szycia

 

Źródła: experthometips.com

Może Cię zainteresować

zamknij